zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Slavnostní zakončení projektu Musica non grata

Projekt Musica non grata

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Slavnostní završení mimořádného hudebního projektu Musica non grata proběhlo na německém velvyslanectví v Praze v pondělí 25. listopadu za účasti ministra kultury Martina Baxy, velvyslance SRN J.E. Andrease Künneho, generálního ředitele Národního divadla Jana Buriana a dalších hostů.

Za čtyři roky svého trvání projekt nabídl 153 kulturních událostí, které oslovily více než 50 tisíc diváků. Mezi nimi bylo 46 operních a operetních produkcí, koncertů i edukačních programů. V letech 2020–2024 oživila Musica non grata umělecký odkaz skladatelek a skladatelů důležitých pro hudební život meziválečného Československa, kteří byli pronásledováni nacionálním socialismem či jiným způsobem perzekvováni z důvodů náboženských, rasových, politických nebo genderových.
V centru pozornosti čtyřletého programu iniciovaného Operou Národního divadla a Státní operou a realizovaného za finanční podpory Spolkové republiky Německo ve spolupráci s Velvyslanectvím SRN v Praze stála především tvorba českých skladatelů a skladatelek vázaných na německy mluvící prostředí, kteří měli význam pro hudební život hlavního města první Československé republiky, zejména mezi léty 1918 až 1938. Řada z nich byla přímo spojena s historií Nového německého divadla (dnešní Státní opery) a Národního divadla v Praze. Patří mezi ně především takzvaní „terezínští autoři“ – Pavel Haas, Hans Krása, GideonKlein a Viktor Ullmann –, ale také Alexander Zemlinsky, Franz Schreker, Erwin Schulhoff, Paul Hindemith, Ernst Krenek, Jaromír Weinberger, Paul Abraham, Kurt Weill či Arnold Schönberg. Musica non grata přiblížila rovněž dílo výjimečných skladatelek a zároveň průkopnic ženského uměleckého hnutí v období první republiky, jakými byly Julie Reisserová, Vítězslava Kaprálová nebo Sláva Vorlová.

„Chtěl bych z celého srdce poděkovat všem, kteří se na tomto projektu podíleli. Hudebníkům, kteří svým talentem přivedli tato díla znovu k životu. Historikům a badatelům, kteří neúnavně pátrali po ztracených skladbách a příbězích. Organizátorům, partnerům a sponzorům, jejichž podpora umožnila realizaci tohoto ambiciózního plánu, stejně jako publiku, které tuto hudbu přijalo s otevřenou myslí a srdcem. Velké poděkování patří Spolkové republice Německo za její velkorysou finanční podporu a velvyslanectví SRN v Praze za úzkou spolupráci. Závěr tohoto projektu však není jeho koncem. Hudba, kterou jsme společně objevili a oživili, bude znít dál. Příběhy, které jsme vyprávěli, budou dál inspirovat. A doufám, že odkaz Musica non grata zůstane připomínkou, že každý hlas, i ten umlčený, má svou hodnotu a význam,“ řekl ve svém vystoupení ministr kultury Martin Baxa.
Projekt usiloval o propojení umělecké realizace s vědeckým výzkumem. V letech 2020 a 2021uspořádal více než dvě desítky koncertů, z toho téměř polovinu zpřístupnil divákům on-line na www.musicanongrata.cz.

26.11.2024 13:11:48 Redakce | rubrika - Ze zlaté kapličky

Časopis 49 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Zakleté dámy (Činoherní klub)

Články v rubrice - Ze zlaté kapličky

Balet Šeherezáda po padesáti letech v novém hávu

Šeherezáda

Příběh odvahy, lásky a odporu, zasazený do exotické orientální krajiny, získává pod vedením choreografa Maura ...celý článek


Dokument o jedné sezoně Baletu ND

Mluvit tancem

Mluvit tancem
Dokáže tanec stále mluvit srozumitelným jazykem? Balet Národního divadla vyráží na turné po p ...celý článek


Vánoční taneční scéna 2024

Taneční centrum Praha – konzervatoř

Dvě stě mladých umělců, tři dekády tradice a tři mimořádná představení. Konzervatoř Taneční centrum Praha uved ...celý článek



Časopis 49 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 49. týden

Korunovační klenoty

Historie.cs: Korunovační klenoty
Nejcennějším českým pokladem jsou bezesporu korunovační klenoty. Nejen kvů celý článek

další články...