zvláštní poděkování
Volný.cz

Balet ND uvede výpravný balet Spící krasavice

Spící krasavice

autor: Martin Divíšek  

zvětšit obrázek

Výpravný balet Spící krasavice uvádí Balet Národního divadla jako první premiéru sezony 2021/22, navíc jde o první baletní premiéru v nově zrekonstruované divadelní budově Státní opery. Titul vstupuje do repertoáru Baletu ND v adaptaci legendární primabaleríny Márcii Haydée jako pozoruhodný artefakt duchovního odkazu baletní klasiky, ikonické dílo s hudbou Petra Iljiče Čajkovského. Dovršuje tak dramaturgický záměr: Balet ND má na repertoáru všechny tři Čajkovského balety: Spící krasavici, Labutí jezero i Louskáčka.

Příběh na motivy pohádky Charlese Perraulta o spícím království se stal živoucí aktualitou současnosti – vždyť premiéra baletu čekala rok na své uvedení před diváky. Pro Národní divadlo je obrovskou ctí, že legendární Márcia Haydée přicestovala do Prahy a svůj balet zde se souborem osobně nastudovala. Její návštěva se tak stala nejen výjimečnou kulturní událostí, ale i nevšedním příkladem houževnatosti a uměleckého nasazení v covidové době.
Navíc v čase pandemického ticha se podařilo inscenaci uvést online, exkluzivně na oficiálním YouTube kanále Baletu ND. Během sedmi dnů, kdy byl záznam k vidění zdarma, dosáhl počet zhlédnutí přes 70 tisíc. Stal se symbolickou zprávou o potřebě umění a krásy, nezbytnosti kultivace v naší každodennosti.

Českou premiéru Spící krasavice uvede Národní divadlo 16. září 2021 ve Státní opeře. V průběhu září pak na ni naváže série pěti dalších představení. Další reprízy jsou naplánovány až na březen 2022, takže zářijová uvedení jsou jedinečnou příležitostí titul zhlédnout.
Od roku 1987, kdy Márcia Haydée vytvořila svou verzi Spící krasavice (s původní výpravou světově proslulého Jürgena Roseho), zhlédli její balet s různými scénickými výpravami diváci v Chile, Belgii, Austrálii, Jižní Koreji, Švédsku a Německu. V Praze se nyní můžeme těšit na originální scénu a kostýmy Pabla Núñeze, blízkého spolupracovníka Márcii Haydée, narozeného v Praze.
Termíny + vstupenky na www.narodni-divadlo.cz.

13.9.2021 09:09:36 Redakce | rubrika - Ze zlaté kapličky

Časopis 38 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Iliada (DbZ)

Časopis 38 - sekce

DIVADLO

13. komnata Anny Slováčkové

Anna Slováčková

Zpěvačka a herečka vyrůstala jako dcera populárních rodičů pod velkým tlakem médií a okolí. Jejím příběhem o p celý článek

další články...

HUDBA

November 2nd představují titulní skladbu k filmu

Saša Langošová - November 2nd (Foto: Ľubica Martincová)

Česká kapela November 2nd, nashvillský kytarista Todd Lombardo a producent Tchad Blake, který stojí za zvukem celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Festival japonského filmu EIGASAI 2021

EIGASAI 2021

S velkým očekáváním, a po půlročním odkladu, přinese festival Eigasai 2021 opět Japonsko do pražského kina Luc celý článek

další články...