zvláštní poděkování
Volný.cz

Národní divadlo nabídne dva přímé přenosy

Kateřina Kněžíková ve Stavovském divadle

autor: Patrik Borecký  

zvětšit obrázek

Výročí narození Wolfganga Amadea Mozarta, které připadá na 27. leden, si připomeneme i v letošním roce. Tradiční slavnostní koncert ve Stavovském divadle bude letos sice kvůli trvajícím vládním nařízením bez účasti diváků, ovšem bude přenášen v přímém přenosu Českou televizí – sledovat ho můžete na ČT art od 20.15 hod.

Na programu koncertu budou například ukázky ze skladatelových oper Idomeneo a Le clemenza di Tito. S Orchestrem Národního divadla program nastuduje německý dirigent Karsten Januschke, těšit se můžete na české i zahraniční sólisty: Michaelu Zajmi, Arnheiður Eiríksdóttir, Kateřinu Kněžíkovou, Alžbětu Poláčkovou, Miloše Horáka a Benjamina Brunse.
Záznam koncertu zde.

Rigoletto

Nové zpracování známého díla italského skladatele Giuseppe Verdiho Rigoletto bude první operní premiérou sezony 2020/21 a zároveň i prvním premiérovým titulem ve zrekonstruované budově Státní opery (po tříleté rekonstrukci byla znovuotevřena v lednu 2020). Režie díla se tentokrát ujala česká rodačka Barbora Horáková Joly, která je držitelkou prestižního britského ocenění International Opera Award 2018 v kategorii Objev roku a která v současné době pracuje pro nejprestižnější operní domy v Evropě. A co podle ní bude na opeře v přímém přenosu jedinečného?„Diváci se kromě ohromného dramatu s přenádhernou hudbou, zasazeného do dnešní doby, určitě mohou těšit na fantastické umělce, kteří se k nim díky oku kamery dostanou možná o trochu blíže, než je tomu ze vzdálenosti mezi jevištěm a hledištěm.“

Hudební nastudování Rigoletta zaštítil mladý a nadějný italský dirigent Vincenzo Milletarì, žák Maestra Riccarda Mutiho a laureát řady mezinárodních dirigentských soutěží. Ve Státní opeře v titulní roli debutuje španělsko-americký barytonista Daniel Luis de Vicente, který loni získal první místo Österreichischer Musiktheater Preis 2020 (za roli Paola Albianiho v opeře Simon Boccanegra), křehkou Gildu ztvární koloraturní sopranistka Olga Jelínková. V roli Vévody mantovského uvidíte jednoho z nejslibnějších lyrických tenorů mladé generace, čínského tenoristu Long Longa a jako Maddalenu mezzosopranistku Janu Sýkorovou. Sparafucileho představí basista Zdeněk Plech. V inscenaci je doprovodí členové Sboru a Orchestru Státní opery. Přímý přenos pod režijním vedením Tomáše Šimerdy začne 30. 1. 2021 na ČT art tentokrát ve 20 hodin, celý únor bude možné ho zhlédnout na iVysílání ČT.
Současná opatření samozřejmě zasáhla i do dalších plánů obou operních souborů naší první divadelní scény. Po posunuté premiéře Carmen z října 2020, se bude přesunovat také premiéra Káti Kabanové i Švandy dudáka, kterého v této sezoně pravděpodobně nahradí Lazebník sevillský.

25.1.2021 18:01:52 Redakce | rubrika - Ze zlaté kapličky