zvláštní poděkování
Volný.cz

Hudební tipy 33. týden

Příběh Glenna Millera

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Na cestě z Litomyšle
O poslední návštěvě Bedřicha Smetany v jeho rodném městě (2014). Režie M. Kubala. Bedřich Smetana a Litomyšl jakoby jedno jsou. Skladatel tady jistě prožil krásné dětství, ale když mu bylo sedm let, celá rodina se odsud odstěhovala a oficiálně své rodné město navštívil až krátce před svou smrtí v roce 1880. Podařilo se však dohledat, že v Litomyšli strávil jednu noc u svého přítele děkana Šanty také v září roku 1867. Když odjížděl, zapsal si do notesu několik taktů hudebního motivu, který nadepsal Na cestě z Litomyšle. Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl zadal na základě tohoto motivu Lukáši Hurníkovi symfonickou skladbu, která byla v roce 2014 na festivalu také provedena. Dokument Martina Kubaly se tak vrací nejen k okolnostem Smetanovy druhé návštěvy jeho rodného města, ale i k premiéře nového díla pro velký orchestr.
Vysílání: 10.8., 02.45 hod., ČT art

Monty Alexander
Fenomenální jazzový klavírista propojuje reggae se swingem a soulem. Pařížský koncert. Koncert jazzmana Montyho Alexandera v listopadu 2018 otevřel šestý ročník Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného. Monty Alexander vyniká fenomenální prstovou technikou, přesto jeho doménou je otevřená muzikalita. Původem jamajský hudebník, kterého od dospívání ovlivnila tvorba a koncerty Louise Armstronga, Nata Kinga Colea a především Oscara Petersona, vystupuje se svým bigbandem, dvorním triem i sólově. Své první nahrávky klavírista vydal ve čtrnácti letech jako lídr skupiny Monty and the Cyclones. V roce 1963 ho zaměstnal přítel Franka Sinatry Jilly Rizzo jako pianistu v newyorském baru, kde upoutal pozornost hudebníků, jako byli Count Basie či Miles Davis. Svůj debut s názvem Alexander the Great vydal v roce 1964. V roce 2005 se v publikaci Padesát největších jazzových pianistů objevil mezi pěticí nejvýznamnějších jmen.
Vysílání: 12.8., 23.50 hod., ČT art

Příběh Glenna Millera
Životní cesty slavného swingového hudebníka. Americký film oceněný Oscarem za nejlepší zvuk (1953). Hrají: J. Stewart, J. Allysonová, H. Morgan, Ch. Drake a další. Režie Antony Mann (V původním znění s titulky). Osudy jedné z nejvýraznějších osobností populární hudby a jazzu, jednoho z otců swingu – Glenna Millera, se staly vděčným tématem pro Hollywoodské filmaře. V roce 1954 je režisér Anthony Mann zachytil ve svém filmu Příběh Glenna Millera. Neznámý, chudý, ale mimořádně talentovaný Glenn Miller se pokouší prosadit jako aranžér, popravdě se mu to dlouho příliš nedaří. Skutečný úspěch má až ve chvíli, kdy si založí vlastní orchestr a s pomocí neobvyklého výběru nástrojů, v orchestru amerického letectva, prosadí vítězství synkopy a swingu. Na vrcholu slávy ale nečekaně umírá, když se s ním při přeletu z Anglie do Paříže zřítí letadlo... Bylo mu pouhých 40 let (narozen byl 1. 3. 1904). Hlavní roli ztělesnil populární hollywoodský herec James Stewart. Ve filmu zazní původní Millerova hudba v podání Glenn Miller Orchestra a takových hudebních velikánů jako Louis Armstrong, Gene Krupa, Frances Langford a The Modernaires. Snímek byl oceněn Oscarem za nejlepší zvuk.
Vysílání: 13.8., 20.00 hod., ČT art

Terra Australis
Setkání virtuosa Štěpána Raka, který oslavil v těchto dnech své 75. narozeniny, s nejslavnějším australským stavitelem kytar Gregem Smallmanem a exotickou nádherou pátého kontinentu v dokumentárním filmu Jakuba Sluky (1998). Kamera A. Chundela. Uprostřed exotického australského kontinentu žije zvláštním klidným životem nejslavnější současný stavitel koncertních kytar Greg Smallman. Uprostřed evropského kontinentu žije hektickým kumštýřským životem kytarový virtuos Štěpán Rak. Setkání dvou kongeniálních tvůrčích osobností v dokumentárním filmu mladého režiséra Jakuba Sluky pak napomáhá objevit neznámou krásu neprobádané přírody, zvyky původního obyvatelstva Austrálie – Aboriginců i folklorní a moderní hudby, která je zastoupena Rakovou skladbou Terra Australis. Ta také dala název celému pořadu. Štěpán Rak narozený 8. srpna 1945 v Praze je významný český kytarista, hudební skladatel a pedagog česko-ukrajinského původu. V roce 2020 se dožívá svých 75. narozenin.
Vysílání: 13.8., 23.05 hod., ČT art

6.8.2020 18:08:04 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 39 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Přelet nad kukaččím hnízdem (Divadlo DISK)

Články v rubrice - Z éteru

Je nám ctí... Václav Neumann – 100 let

Václav Neumann – život dirigenta

Etuda o zkoušce
Filmová studie práce dirigenta Václava Neumanna, jehož 100. výročí narození si v těchto dne ...celý článek


Tančíme a Josephine Bakerová

osephine Bakerová

Tančíme: Všichni na scénu (4/6)
Skupinový tanec může být součástí baletního představení, doprovázet popový ...celý článek


Tančíme: Tohle je moje tělo 3

Tančíme: Tohle je moje tělo (3/6)
Jak tedy má vypadat tanečníkovo tělo a jakou roli hrají při tanci tělesné ...celý článek


Hope for Prague a Česká filharmonie

Daniel Hope (Hope for Prague)

Prague Sounds Again: Hope for Prague
Britský houslista Daniel Hope zahraje na unikátní plovoucí scéně přímo ...celý článek


Dokument o skladateli Charlesovi Ivesovi

Charles Ives (Nezodpovězený Ives)

Nezodpovězený Ives
Hudební dokument o americkém skladateli Charlesovi Ivesovi. Režie Anne-Kathrin Peitz. Po ...celý článek


Nejúžasnější koncertní sál světa

Nejúžasnější koncertní sál světa

Nejúžasnější koncertní sál světa
Labská filharmonie v Hamburku je mistrovským dílem architektů, stavařů a a ...celý článek


MTF Zlatá Praha z Nové scény Národního divadla

Pavel Černoch a jeho hosté

Pavel Černoch a jeho hosté
Přímý přenos slavnostního zahajovacího koncertu letošního 57. MTF Zlatá Praha z ...celý článekČasopis 39 - sekce

DIVADLO

Komedie o střetu politiky a ekoteroristů

Marie-Štípková, Natálie-Řehořová a Nataša-Mikulová

Co se stane, když se mocná síla klimatické změny střetne s nepružnými osobami z nejvyšší politiky? Ministryně celý článek

další články...

HUDBA

Ilona Csáková výročí

Ilona Csáková (Laura a její tygři)

Laura a její tygři
Koncert a umělecké ohlédnutí zpěvačky Ilony Csákové, jejíž 50. narozeniny jsme si v těch celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

ReporTvář Julia Fučíka na Vítkově

Julius Fučík (ReporTvář Julia Fučíka)

Národní muzeum otevírá ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů novou výstavu s názvem ReporTvář celý článek

další články...