zvláštní poděkování
Volný.cz

Romeo a Julie inscenace baletu Národního divadla

Romeo a Julie

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Romeo a Julie
Výjimečná inscenace Prokofjevova baletu podle stejnojmenné Shakespearovy tragédie v podání baletního souboru pražského Národního divadla v choreografii Petra Zusky (2015). Režie S. Paramo. Balet Romeo a Julie Sergeje Prokofjeva (1891–1953) patří k vůbec nejzásadnějším dílům svého žánru. Není bez zajímavosti, že světovou premiéru měl právě v Čechách, a to 30. prosince 1938 v Národním divadle v Brně. Skladatele známe také jako autora baletů Šut, Ocelový skok, Marnotratný syn, Popelka a Kamenný kvítek.

Poslední taneční zpracování světoznámého příběhu milenců z Verony je dílem šéfa baletu Národního divadla v Praze Petra Zusky, který se ovšem jako inscenátor vydal poměrně daleko od základní zápletky. Důvod věčného sváru mezi rody Monteků a Kapuletů není v původní Shakespearově tragédii blíže určen. Petr Zuska si tento aspekt dovolí v rámci inscenace pojmenovat jako věčný konflikt mužského a ženského principu, dvou polarit vzájemně vždy oscilujících na hraně přitažlivosti i nevyhnutelného antagonismu. Konflikt mezi člověkem a Bohem je "Ariadninou nití" celého představení jako faktor tzv. druhého plánu, který však nestojí mimo samotný příběh, naopak ho prostupuje, ovlivňuje a spoluvytváří.
V posledním nastudování Romea a Julie zazářili sólisté Baletu Národního divadla – Marta Drastíková jako Julie, Ondřej Vinklát jako Romeo nebo Nikola Márová v roli Královny Mab. Oba představitelé titulních rolí za své výkony získali Ceny Thálie. Dále účinkují: Viktor Konvalinka, Mathias Deneux, Giovanni Rotolo, Jiří Kodym a další. Orchestr Státní opery řídí Václav Zahradník.
Vysílání: 13.6., 20.00 hod., ČT art

4.6.2020 16:06:46 Redakce | rubrika - Ze zlaté kapličky

Časopis 27 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Oldstars on the Roud 2020

Časopis 27 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Vojna a mír - nové zpracování

Vojna a mír

Vojna a mír (1/4)
Nové zpracování světoznámého románu Lva Nikolajeviče Tolstého. Britský seriál (2015). Hra celý článek

další články...