zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Petr Střížek: Ve velké míře se snažíme o jednotu a celistvost…

Zemlinského kvarteto

autor: Ilona Sochorová   

zvětšit obrázek

Zemlinského kvarteto zanedlouho uzavře úspěšnou koncertní sérii večerů komorní hudby s názvem 4plus posledním koncertem – ten bude uveden ve Velkém sále Městské knihovny ve středu
4. prosince 2019 od 19:30 hod. Vzácným hostem večera bude známý francouzský klarinetista Michel Lethiec. Nejen o prosincovém koncertu jsme si povídali s Petrem Střížkem, houslistou Zemlinského kvarteta.

  • Vaše kvarteto nese jméno rakouského skladatele, dirigenta a pedagoga Alexandera Zemlinského. Odkud před lety vlastně vzešel nápad dát mu tento název?
    Když jsme v roce 2005 hledali nové jméno, chtěli jsme, aby bylo z hudebního světa, aby nám i posluchačům něco říkalo, aby mělo nějakou historii; zároveň jsme zprvu přemýšleli o českých vodách; jenže v Čechách je tradice smyčcových kvartet tak veliká, že všechna velká jména již byla rozebrána… a tak nás pak i díky spolupráci se skvělým pedagogem Walterem Levinem napadl Alexander Zemlinsky. Sice je to rakouský skladatel, ale v Praze strávil šestnáct let coby ředitel Německého divadla, ta spojitost tu tedy je, a navíc jsme již tehdy hráli jeho kvartety, které se nám velmi zamlouvaly, a tak vznikl název Zemlinského kvarteto.
  • A od kdy hrajete v Zemlinského kvartetu vy?
    Od roku 1999, čili letos slavím dvacet let v kvartetu. (úsměv) Bylo to ještě během mých studií na konzervatoři, tři ostatní členové za mnou tehdy přišli, že hledají nového sekundistu a zeptali se mě, jestli bych neměl zájem. Zájem jsem měl velký, a tak jsme se hned domluvili na spolupráci…
  • Čím se jako interpreti lišíte od dalších kvartet?
    To je velmi těžká otázka… Podle mého snad tím, že se ve velké míře snažíme o jednotu, celistvost, a to jak zvukovou, tak výrazovou; podle nás je tento atribut v komorní hře nesmírně důležitý a je vlastně zásadním rozdílem oproti hře sólové.
  • Ano, to máte pravdu. Specifický zvuk každého kvarteta je v podstatě průsečíkem zvuku čtyř individualit, ze kterého vzniká zvuk nový. Objevují se mezi vámi někdy různé názory na interpretaci skladeb nebo u vás panuje spíše soulad?
    Samozřejmě, že se objevují různé náhledy na interpretaci, na jednotlivá místa, na fráze… každý z nás je individualita, nicméně jak už jsem zmínil, naším úkolem je se domluvit a nalézt jednu kvartetní interpretaci každé skladby. Velmi také pomáhá to, že už spolu hrajeme velice dlouhou dobu, mnohé věci už pak vznikají automaticky a není potřeba je řešit příliš dlouho.
  • Trávíte spolu spoustu času, hodně cestujete, roky pravidelně koncertujete nejen doma, ale také v zahraničí. Díky hudbě jste se podívali do nejrůznějších koutů světa, čerstvě teď za sebou máte například sérii vystoupení v Kanadě. Která ze zemí, jež jste navštívil, na vás nejvíc zapůsobila?
    Asi Havajské ostrovy. Nejsou to zdaleka jen palmy a pláže, jak si leckdo představuje, příroda tam je neskutečně variabilní, najdete tam tropické deštné pralesy, pouště, savanu, ale i čtyřtisícovou horu se sněhem… tato destinace mi velmi učarovala.
  • To musí být nádhera. Zpátky ale do Čech a k vašemu prosincovému koncertu. Zajímalo by mě, jak vlastně vznikl jeho program…
    Jde o celkový plán, celý ročník série má svá témata, což jsou Haydn, česká moderna a německý romantismus, do kterých pak byly zasazeny jednotlivé skladby podle toho, co do programu sedělo nejlépe, ale samozřejmě také podle toho, jaká díla jsme v daném období měli naplánována.
  • V Městské knihovně s Vámi vystoupí francouzský klarinetista Michel Lethiec, který patří mezi přední osobnosti mezinárodní hudební scény, je to nadšený propagátor soudobé hudby. Odkud se znáte? Jaké vás pojí vazby? A co společně přednesete?
    Michel Lethiec je tchánem skladatele Kryštofa Mařatky, se kterým jsme se setkali již dávno, a se kterým od té doby často spolupracujeme. Poslední dva společné projekty určitě stojí za zmínku – v roce 2015 pro nás Kryštof upravil Janáčkův dechový sextet Mládí, úprava je velmi zdařilá a Mládí nyní hrajeme velmi často, a druhým je Mařatkův klarinetový kvintet, který byl zamýšlen právě pro Michela Lethieca a pro nás. Dílo jsme společně s Michelem premiérovali a posléze i natočili, takže přednést toto dílo i v Praze byla pro nás logická volba.
  • Jaká hudba je nejbližší vám osobně?
    Asi česká hudba, a konkrétně asi díla Leoše Janáčka. Jeho kvartety a i zmíněné Mládí jsou velmi emocionální a vášnivé, a to mi velmi vyhovuje a baví mě to.
  • Co je z vašeho pohledu vůbec pro dobrou hru na housle důležité?
    Především muzikalita, inspirace, porozumění hudbě a její cítění – hudba má dávat prožitky vám i vašemu publiku… a samozřejmě pak dobré technické základy, které vám mají pomoci vaše zamýšlené hudební myšlenky přenést skrz nástroj posluchačům.
  • Prozraďte – co dalšího zajímavého kromě závěrečného koncertu série „4plus“ vás v nejbližší době čeká?
    Mařatkův kvintet pojedeme po pražském koncertě ještě přednést do Paříže, ještě předtím na festivalu Struny podzimu předneseme dva současné kvartety amerického skladatele Michaela Gordona, čeká nás pak ještě několik dalších prosincových koncertů, a pak už se budeme těšit na nový ročník naší série 4plus 2020!
  • Tak to je opravdu nabitý program! A máte nějaký svůj hudebnický sen?
    Aby nám to takhle vydrželo ještě mnoho dalších let!

    Vstupenky na 4plus zde.

    4.11.2019 12:11:34 Redakce | rubrika - Rozhovory
  •