zvláštní poděkování
Volný.cz

Petr Holman: Myšlenka uspořádat koncerty v nás klíčila již delší dobu

Petr Holman - Zemlinského kvarteto

autor: Ilona Sochorová   

zvětšit obrázek

Zemlinského kvarteto pokračuje po loňském premiérovém uvedení koncertní série „4plus“ s touto úspěšnou řadou i v roce letošním. Její první koncert se konal na konci února a za několik málo dnů ¬se už diváci mohou těšit na další – ten bude uveden ve středu 17. dubna 2019 od 19:30 hod v Sukově síni Rudolfina. Vzácným hostem večera bude excelentní pianista Ivo Kahánek, se kterým Zemlinského kvarteto provede Schumannův klavírní kvintet Es dur. Nejen o něm jsme si povídali s Petrem Holmanem, violistou pořádajícího kvarteta a člověkem nejpovolanějším, protože je to právě on, kdo celou sérii koncertů organizuje.

 • Pane Holmane, odkud vůbec vzešla prvotní myšlenka uspořádat vlastní sérii komorních koncertů?
  Již delší dobu v nás klíčila myšlenka uspořádat si svou vlastní sérii koncertů v Praze, díky které bychom se mohli častěji prezentovat našemu domácímu publiku, kterou bychom si mohli sami dramaturgicky naplánovat, a na které bychom mohli též představit zajímavé hosty, s nimiž jsme se setkali během naší celosvětové koncertní činnosti. Zpočátku jsme si nebyli zcela jisti, zda pro takovouto novou sérii bude v pražském hudebním prostředí prostor, ale definitivně nás nakonec přesvědčila sezona 2016/17, kdy jsme působili jako rezidenční soubor Českého spolku pro komorní hudbu. Díky tomu jsme měli tu čest vystoupit třikrát na pódiu nejvýznamnějším – ve Dvořákově síni Rudolfina, a je nutno říci, že jsme byli překvapeni a potěšeni – na všechny tři koncerty byl sál takřka plný… a tak jsme se rozhodli sérii skutečně založit a vyzkoušet, zda bude životaschopná a zda si k nám najdou cestu nejen naši věrní posluchači, ale snad i další jejich známí a mnozí noví hudební přátelé. A prozradíme vám ještě naši velkou dlouhodobou motivaci. Jako teprve čtvrté kvarteto v historii jsme totiž natočili kompletní kvartetní dílo Antonína Dvořáka; již nějaký čas si tedy říkáme, že by bylo úžasné uvést někde v nějakém cyklu tento komplet také koncertně. Tento sen se nám poprvé splnil v roce 2018, kdy jsme všechny kvartety přednesli během dvou týdnů v Kanadě, ale říkali jsme si, že by bylo více než záslužné takovýto počin provést i na domácí půdě. A k tomu by se nám mohla krásně hodit naše série – slibuji vám tedy, že pokud budete chodit na naše koncerty, a tím nás přesvědčíte, že tato série má smysl, tak se v roce 2021 u příležitosti 180. výročí narození Antonína Dvořáka dočkáte šesti koncertů s jeho kompletní tvorbou pro smyčcové kvarteto…
 • A jak jste vybírali témata a skladby série 4plus pro tento rok?
  Prvním tématem letošního roku je 210. výročí úmrtí otce smyčcového kvarteta Josepha Haydna. Jeho přínos je na poli komorní hudby zcela zásadní, a proto jsme se rozhodli jeho významné výročí oslavit těmi nejslavnějšími díly z jeho kvartetní tvorby. Dalším tématem, které jsme letos otevřeli, je německý romantismus. Felix Mendelssohn-Bartholdy letos slaví také 210. výročí, ovšem výročí narození, a proto nesmí chybět jeho snad nejslavnější komorní dílo – smyčcový oktet Es dur, který autor napsal již ve svých šestnácti(!) letech. Johannes Brahms i Robert Schumann pak patří k tomu nejlepšímu, co německý romantismus dal světu. Posledním dílem celé série bude Beethovenův kvartet B dur s Velkou fugou jako poslední větou. Beethoven obecně je řazen do období klasicismu, nicméně jeho pozdní kvartety a symfonie tuto epochu přesahují a jednoznačně kladou základní kameny romantismu; mnozí muzikologové řadí pozdní Beethovenova díla již právě do romantické éry, a tak považujeme zařazení jednoho z jeho největších kvartetů za zcela logický krok. Stejně jako vloni i tentokrát na každém koncertě vystoupí vzácní hosté z Čech i ze zahraničí.
 • …na prvním únorovém koncertě jste s velkým úspěchem přivítali Pražákovo kvarteto, asi světově nejproslulejší české kvarteto posledních dekád. Kdo další bude vašimi letošními hosty?
  Jedním z nejvýznamnějších českých klavíristů poslední doby je nepochybně Ivo Kahánek, který se k nám přidá ve středu 17. dubna na provedení Schumannova klavírního kvintetu Es dur. Na dalších koncertech série pak přivítáme dva hosty: violistu Casals Quartet Jonathana Browna a světoznámého francouzského klarinetistu Michela Lethieca, se kterým jsme premiérovali a natočili klarinetový kvintet Arboretum času Kryštofa Mařatky, právě ten společně předneseme na závěrečném koncertě tohoto ročníku. Tato série se též významným způsobem věnuje komorním dílům 20. a 21. století – za všechny je potřeba zmínit světovou premiéru 5. smyčcového kvartetu Jiřího Gemrota, kterou uvedeme 12. června v Sukově síni Rudolfina.
 • Zmiňoval jste, že s vámi ve středu bude koncertovat klavírista Ivo Kahánek. Jaké vás pojí vazby?
  S Ivo Kahánkem jsme koncertovali již vícekrát, dobře se známe (dokonce si nejsem jistý, zda s jedním mým kolegou nebyli přímo spolužáci) a víme už, že naše spolupráce je fungující a velmi příjemná; proto pozvat právě jeho k interpretaci Schumannova kvintetu byla více než logická volba.
 • A jak vlastně vznikl program druhého koncertu?
  Jak už jsem dříve zmínil, nosným tématem celé série je Joseph Haydn. Jeden z jeho slavných kvartetů z opusu 76 tedy koncert uvede. Další téma série – německý romantismus – je spojeno s dalším typickým prvkem naší série, a to se vzácným hostem, a právě touto kombinací jsme přišli na Schumannův klavírní kvintet s Ivo Kahánkem. A naše poslední téma jsme již tak úplně neinzerovali, ale samovolně nám vyšlo – na třech ze čtyř koncertů uvedeme skladbu českého autora 20. nebo 21. století. Tentokrát volba padla na skvělý kvartet d moll Vladimíra Sommera z roku 1955; toto dílo nám je již dlouhou dobu velmi blízké, a tak nás potěšila možnost zařadit jej do naší koncertní série.
 • Počátkem roku jste absolvovali velké koncertní turné, navštívili jste Kanadu i Spojené státy americké. Zajímalo by mě, jak se zájezd za velkou louži povedl.
  Ano, v lednu a únoru jsme byli na turné po USA a Kanadě, které pro nás bylo velmi speciální, protože takovýto zájezd jsme ještě v naší kariéře nezažili – kompletně celý zájezd jsme absolvovali právě s Pražákovým kvartetem a na programu všech koncertů byly výhradně smyčcové sextety a oktety. Je to unikátní projekt, který vůbec není k vidění tak často, a musím říci, že si z něj odvážíme samé příjemné vzpomínky – koncerty se dařily, povětšinou byly sály plné a atmosféra celého zájezdu byla příznivá a radostná…
 • V jedné recenzi vašeho koncertu se objevila zmínka, že „hudba a zejména kvartetní repertoár vyžadují naprostou preciznost a souznění duší“. Ani jedno vám neschází. Objeví se někdy mezi vámi přesto rozepře při interpretaci skladeb nebo u vás panuje naprostý soulad? Kdo je ve vašem kvartetu vůdčí osobností?
  Je celkem logické, že začneme-li připravovat novou skladbu, vyskytnou se mezi námi různé názory na interpretaci. Každý z nás má svou osobnost, své ideje, své nápady… ale právě Vámi zmíněné „souznění duší“ je jedním z významných cílů naší práce. Musíme tedy naše názory sjednotit a ohladit tak, aby výsledek dával jednu hudbu, jeden názor; posluchač jde na koncert poslouchat jedno kvarteto, nikoliv čtyři sólisty. A tak si během zkoušek samozřejmě názory vyměňujeme, někdy i prudčeji (usmívá se), ale nakonec vždycky dojdeme k nějakému výslednému názoru, a to pokud možno takovému, abychom se za něj mohli společně postavit a společně jej na pódiu interpretovat. U nás v kvartetu nemáme vyloženě jednu vůdčí osobnost, jsme poměrně demokratický soubor…
 • Ještě mi závěrem prozraďte, čekají vás v nejbližších měsících nějaké další zajímavé koncerty, projekty či nahrávání?
  Samozřejmě, máme na programu mnohé krásné projekty. Za všechny bych vybral náš debut v hamburské Elbphilharmonie, kde budeme hrát s vynikajícím německým hornistou Felixem Klieserem, čekají ná zájezdy do Francie, Belgie a Velké Británie, a samozřejmě v neposlední řadě připravujeme další koncerty série 4plus. Přijďte se podívat!

  www.zemlinskyquartet.cz

  15.4.2019 12:04:19 Redakce | rubrika - Rozhovory
 • Časopis 32 - rubriky

  Archiv čísel

  reklama

  Jiráskův Hronov

  Časopis 32 - sekce

  DIVADLO

  Divadelní zahrada

  Mikulášovy prázdniny (Spolek Kašpar)

  Páté pokračování oblíbeného festivalu Divadelní zahrada v romantickém lesoparku prvorepublikové Wolfrumovy vil celý článek

  další články...

  HUDBA

  Noc a Den a Video Dáreček

  Noc a Den

  Noc a Den
  Michal Hrůza se vrátil na pódium velkolepým koncertem v pražském Foru Karlín (2015). Hosté: Anna celý článek

  další články...

  LITERATURA/UMĚNÍ

  Literární tipy 32. týden

  Lukáš Vaculík (Tankový prapor)

  Tankový prapor
  Danny Smiřický a jeho historky z vojenské služby za časů pověstného generála Čepičky. Filmov celý článek

  další články...