zvláštní poděkování
Volný.cz

Ladislav Simon, jeden život

Ladislav Simon, jeden život
Vzpomínka na dirigenta, skladatele, klavíristu a pedagoga, autora hudby k řadě divadelních, filmových a televizních děl a mimo jiné i ke znělce Večerníčku, který by se v těchto dnech dožil devadesátin (2011). Režie M. Kubala. Český skladatel, dramaturg a režisér, dirigent, redaktor, pedagog, hudební organizátor a klavírista Ladislav Simon se narodil 3. dubna v Klánovicích u Prahy. Ve čtyřicátých letech minulého století absolvoval na Pražské konzervatoři hru na klavír a komponování u Aloise Háby. Dále vystudoval hudební vědu a fonetiku na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy, bezprostředně poté také zdokonaloval svou hru na klavír na pražské Hudební fakultě Akademie múzických umění u profesora Františka Raucha.

Ladislav Simon (1929–2011) patřil k těm vzácným osobnostem současného českého umění, které se dokázaly významně prosadit v oblasti skladatelské a interpretační i v aktivitách dramaturgických, režisérských a hudebně-organizačních.
Umělecký záběr Ladislava Simona byl obdivuhodný – jako skladatel je podepsán pod dlouhou řadou komorních, symfonických, hudebně dramatických a jazzových kompozic i pod několika stovkami titulů scénické hudby k televizním inscenacím.
Více než jedenáct let působil jako skladatel, dirigent a šéf činoherního orchestru v pražském Divadle na Vinohradech, poté přenesl své skladatelské, dirigentské a dramaturgické působení do Národního divadla v Praze, kde zakotvil na plných dvaadvacet let. Ve stejné době se věnoval též jako pedagog hudební teorii na pražské a ostravské konzervatoři. Simon byl rovněž významným členem zakládajícího týmu Československé televize, zakladatelem prvního československého studia pro elektronickou hudbu v Praze a spoluzakladatelem Pražské komorní filharmonie. Od roku 1996 byl šest let ředitelem Divadelní a literární agentury (DILIA). Ladislav Simon, který zemřel 19. května 2011 v Čerčanech, je otcem známého klavíristy a hudebního organizátora Jana Simona, byl manželem režisérky Svatavy Simonové.
Vysílání: 04.4., 23.00 hod., ČT art

25.3.2019 19:03:53 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 30 - rubriky

Archiv čísel

reklama

OLDstars

Články v rubrice - Z éteru

Fantom operety

Jiřina Bohdalová (Fantom operety)

Fantom operety (5/5) - Konec Fantoma
Jiřina Bohdalová a Lubomír Lipský v zábavné parodii na operety 30. let ...celý článek


Leonard Bernstein o hudbě

Leonard Bernstein

Leonard Bernstein o hudbě (4/25) - Co vytváří z hudby symfonii?
Jak vzniká náročný hudební monument? Legend ...celý článekČasopis 30 - sekce

DIVADLO

V Brně slaví Bolkovy sedmdesátiny

Bolek Polívka na přebalu knihy BOLEK

V Galerii Vaňkovka Brno je k vidění výstava fotografií zachycujících sedmdesát let života oblíbeného českého h celý článek

další články...

LITERATURA/ UM?NÍ

Výtvarné tipy 31. týden

Potrava duše & těla II (5/11)
Jak bude vypadat kuchyně budoucnosti? Francouzský dokumentární cyklus.Ve své celý článek

další články...