zvláštní poděkování
Volný.cz

Operní legendy - Marie Stuartovna

G. Donizetti: Marie Stuartovna
Představení Metropolitní opery v New Yorku z roku 2013. V hlavních rolích: J. DiDonato, E. van den Heever a M. Polenzani. V dalších rolích: J. Hopkins, M. Rose a M. Zifchak. Divadelní režie D. McVickar. Orchestr Metropolitní opery řídí M. Benini. Televizní režie G. Halvorson (V italském znění s českými podtitulky) (Premiéra). Vznik Donizettiho opery Marie Stuartovna je svázán s rokem 1834, s dobou, kdy byl skladatel na vrcholu své kariéry. V uplynulých dvanácti měsících měl mimořádně hodně práce: Ve třech různých městech provedl čtyři nové opery (Pařížanku ve Florencii, Torquata Tassa v Římě, Lucrezii Borgiu v Miláně a Rosmondu Anglickou znovu ve Florencii). Pro Benátky připravil revidovanou verzi své opery Fausta z roku 1831 a před sebou měl další úkol - novou operu pro Neapol, pro Teatro San Carlo. A protože stejně jako jeho současníci podléhal kouzlu nové romantické literatury, nemohl pominout ani anglickou historii jako lákavý pramen jevištně účinných témat.

Pomýšlel původně na Marii Tudorovnu či Hraběte Essexe, oblíbence královny Alžběty, až shodou různých okolností padla volba na osud skotské královny Marie a literární předlohou se stala tragédie Friedricha Schillera Marie Stuartovna. Výrazný dramatický konflikt, bohatá psychologie postav, lyrické pasáže, které přímo vybízely ke zpěvu, a v neposlední řadě Schillerem velmi účinně napsaný příběh. O jeho nešťastném konci každý předem ví, a přesto do poslední chvíle doufá, že tomu bude jinak. Vzhledem k operní praxi té doby se Donizetti pustil na tenký led. Napsal dílo, v němž vystupovaly dvě primadony. Do jisté míry se mu to vymstilo, protože při jedné z hlavních zkoušek se dámy na jevišti popraly. Donizetti to bravurně zvládl, ale nedokázal zabránit zákazu premiéry ze strany cenzury. Cenzurní zásahy provázely dílo i nadále a navíc ho i v pozdějších letech pronásledovala smůla jako kupř. nachlazení zpěvaček, které vzbudilo fámu, že dílo není vhodné pro jeviště. Naposledy se hrála Maria Stuartovna v roce 1865 a z repertoáru zmizela prakticky na sto let. Její první novodobé nastudování se datuje rokem 1958. Ale trvalý úspěch a obdiv sklízí až od florentského uvedení z roku 1967, kdy v hlavních rolích vystoupily Leyla Gencer a Shirley Verret. Od té doby v opeře zazářilo množství světových operních hvězd. Taková je i tato inscenace Metropolitní opery v New Yorku s americkou mezzosopranistkou Joyce DiDonato jako Marií Stuartovnou a jihoafrickou sopranistkou Elzou van den Heever. Kromě znamenitých pěveckých výkonů má tato inscenace ještě jednu přednost – pravdivé herecké výkony. Obě dámy jsou vynikající herečky a režisér David McVickar patří k nejlepším světovým operním režisérům současnosti. Je na co se těšit. Představení, které uvidíte, je záznamem přímého přenosu z roku 2013.
Vysílání: 02.12., 20.20 hod., ČT art, Je nám ctí... Operní legendy

20.11.2017 17:11:13 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 50 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Městská knihovna Praha

Články v rubrice - Z éteru

Dokumentární komedie Česká labuť

Česká labuť

Česká labuť
Dokumentární komedie o dvanácti vitálních důchodkyních, které se navzdory svému věku rozhodly n ...celý článek


Pina

Pina
Strhující cesta do světa gest a emocí, do krajiny duše zobrazené tělem. Německý koprodukční film rekap ...celý článek


Jiří Kout portrét významného českého dirigenta

Jiří Kout

Jiří Kout
Portrét významného českého dirigenta, držitele Ceny Antonína Dvořáka 2011, od jehož narození tent ...celý článek


BBC Proms 2016

BBC Proms

BBC Proms 2016 (1/2)
Z londýnské Royal Albert Hall uvádíme závěrečný koncert nejstaršího a nejrozsáhlejšího ...celý článek


Je nám ctí... Luciano Pavarotti

Luciano Pavarotti

Vzpomínka na Luciana Pavarottiho
Přátelé a partneři uctili 6. září 2017 desáté výročí úmrtí neslavnějšího t ...celý článekČasopis 50 - sekce

DIVADLO

Divadelní tipy 51. týden

Miroslav Donutil

Miroslav Donutil v Baráčnické rychtě
Vánoční atmosféra v zábavném pořadu populárního herce. Hosty jsou jeho celý článek

další články...

HUDBA

SMOKIE se symfonickým orchestrem

SMOKIE

Hudebních skupin, které hrají a koncertují 50 let je opravdu málo a těch, které mají tolik hitů, že je nelze s celý článek

další články...

LITERATURA/ UMĚNÍ

Smrt Malého prince

Smrt Malého prince

Stopy, fakta, tajemství: Smrt Malého prince
Jaký byl poslední let spisovatele Antoine de Saint-Exupéryho? R celý článek

další články...