zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Pražští symfonikové s Muhaiem Tangem slibují zážitek

Čínský dirigent Muhai Tang

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Čínský dirigent Muhai Tang je kosmopolita, znalec české hudby, světově uznávaný dirigent a v této sezoně také hlavní dirigent Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK. První z jeho čtyř zastavení v Praze v této sezoně bude zasvěceno v Obecním domě 9. a 10. října 2013 Giuseppe Verdimu a Richardu Wagnerovi. Návštěvníci prvního koncertu se budou moci s dirigentem setkat i osobně po koncertě – na autogramiádě.

Dvojicí koncertů FOK poctu 200. výročí narození dvou velikánů opery Giuseppe Verdiho a Richarda Wagnera. Výběr z operních árií však na programu není. Hlavním bodem je skladba, která vznikla na popud Muhaie Tanga – mladý český skladatel Jan Rybář upravil hudební materiál ze čtyř Verdiho oper a vznikla symfonická báseň nazvaná OUVERDITURA. FOK se tak originálně hlásí ke svému instrumentálnímu zaměření, a přesto vzdává hold opeře.
Původní idea sesadit několik předeher dohromady byla rozšířena o koncept prokomponovanějšího díla. Celkem osmnáctiminutová skladba má tedy tři „autory“: Giuseppe Verdiho, Muhaie Tanga a Jana Rybáře.

„Na Verdim nejvíce oceňuji jeho velký smysl pro melodičnost a dramatičnost. To jsou věci, které si člověk uvědomí často až tehdy, kdy se začne jeho hudbou hlouběji zabývat. To byl i tento případ,“ říká po zkušenosti s komponováním OuVerditury dvaatřicetiletý skladatel Jan Rybář.

Muhai Tang vzpomíná, jak se s Verdim v komunistické Číně setkal až v posledních ročnících na šanghajské konzervatoři. Dnes je Verdiho hudba už v Číně populární, koná se zde například Verdiho operní festival.
Ještě blíže má Tang ale k Richardu Wagnerovi – s jeho hudbou se seznámil na studiích v Mnichově a poté pobýval na wagnerovských slavnostech v Bayreuthu. „Od té doby jsem samozřejmě Wagnerovu hudbu dirigoval mnohokrát. Obdivuji ji a ctím pro její duchovní hloubku,“ popisuje Tang.
Dokonce ho pojilo přátelství s vnučkou Richarda Wagnera Friedlinde. „Stala se pro mě v Německu a Švýcarsku jakousi náhradní matkou. Velmi mi pomáhala, “ vzpomíná dirigent.

Pro Muhaie Tanga to bude první koncert v roli hlavního dirigenta Pražských symfoniků. Navzájem se však již dobře znají a mezi ním a orchestrem panují sympatie a důvěra.

Muhai Tang se narodil jako syn filmového režiséra v Šanghaji, kde vystudoval také konzervatoř. Na Musikhochschule v Mnichově poté vystudoval skladbu a dirigování. Na pozvání Herberta von Karajana dirigoval v roce 1983 poprvé Berlínské filharmoniky. Toto jeho vystoupení se setkalo s mimořádným úspěchem, který vedl k jeho opětovnému pozvání k tomuto orchestru, stejně jako k angažmá u dalších špičkových orchestrů, jako např. Staatskapelle Dresden, Gewandhausorchester Leipzig, London Philharmonic Orchestra, Orchestre de Paris, Orchestre National de France, San Francisco Symphony Orchestra ad.
V roce 1987 převzal Muhai Tang jako šéfdirigent orchestr Gulbenkian Orchester Lissabon, jehož pověst za svého dvanáctiletého působení mimořádné pozvedl. Další štace jeho kariéry byly: Queensland Symphony Orchestra Brisbane (čestný dirigent), Vlámská královská filharmonie v Antverpách, jejímž šéfem byl po několik let. Pozici šéfdirigenta zastával také u Čínského národního symfonického orchestru a ve Finské národní opeře v Helsinkách. Jeho operní repertoár je velice různorodý. V Helsinkách dirigoval mj. produkce Turandot, Růžového kavalíra, Pikové dámy, Borise Godunova a Figarovy svatby, v Curyšské opeře se za svých mladých let zapsal jako vynikající Rossiniovský dirigent.
Do roku 2011 potom Muhai Tang působil jako šéfdirigent Curyšského komorního orchestru. V roce byl 2010 jmenován šéfdirigentem Bělehradské filharmonie a na stejném postě figuroval také u Šanghajského filharmonického orchestru. V současné době je uměleckým ředitelem Šanghajské Concert Hall.
Jeho koncertní repertoár zahrnuje hudbu od baroka, přes klasicismus a romantismus po modernu, přičemž rád uvádí např. premiéry děl renomovaného čínského skladatele Tana Duna.
Na svém kontě má mnoho rozhlasových a televizních nahrávek, mnoho CD nahrávek z jeho bohaté diskografie bylo oceněno kritikou.

1.10.2013 16:10:54 Redakce | rubrika - Koncerty

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Koncerty

Erik Bosgraaf v kostele sv. Šimona a Judy

Erik Bosgraaf

Charismatický holandský flétnista Erik Bosgraaf poprvé vystoupí v Praze. V rámci cyklu Stará hudba FOK se v út ...celý článek


Lukáš Vondráček završí sezónu recitálů FOK v Rudolfinu

Lukáš Vondráček

Klavírista Lukáš Vondráček vystoupí s recitálem v pražském Rudolfinu v rámci řady Světová klavírní tvorba FOK. ...celý článek


Leonard Slatkin bude dirigovat Pražské symfoniky

Leonard Slatkin

Americká dirigentská legenda Leonard Slatkin bude 24. a 25. dubna řídit Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK v ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Zemřel Josef Laufer

Josef Laufer

Zemřel Josef Laufer (11. 8. 1939* - †20. 4. 2024) po dlouhé nemoci, kdy byl čtyři roky v umělém spánku. celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od celý článek

další články...