zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Vidím nevidím – animovaná Laterna magika pro celou rodinu

Vidím nevidím (Zdroj: M. Procházka)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Už vás někdy pokousala poštovní schránka? Chytil vás strom za vlasy? Poznáte tatínka podle nosu? Jak by vypadaly obyčejné věci, kdybyste je nikdy neviděli, tak jako malá Agátka? Fantastický svět dětských představ nabídne nová inscenace Laterny magiky pomocí netradiční kombinace animovaného filmu a živých herců. Inscenaci pro celou rodinu připravuje režisérka a animátorka Maria Procházková, v hlavních rolích se objeví Linda Rybová a Tomáš Měcháček.

Režisérka Maria Procházková je kromě své animované tvorby pro děti (Evropské pexeso, České pexeso, Slovíčka, Děti kreslí písničky) známá především jako autorka dvou celovečerních hraných filmů (Kdopak by se vlka bál, Žralok v hlavě), v nichž klasické snímání herců doplňují animované sekvence. Podobný princip interakce živých herců a tanečníků na scéně s animovanými pasážemi, doplněný navíc o prvky černého divadla, přináší nyní i do Laterny magiky. Pro filmovou režisérku jde o první zkušenost s divadlem vůbec, její scénář inscenace VIDÍM NEVIDÍM byl od počátku koncipován pro Laternu magiku.

Příběh malé Agátky volně vychází z knihy Ivy Procházkové PĚT MINUT PŘED VEČEŘÍ. „S tetou Ivou Procházkovou jsme se o knížce 5 minut před večeří bavily poprvé před více než dvanácti lety. Tehdy mi ji nabídla jako námět na animovaný film a mě se od začátku líbila. Ale nějak jsem pořád nevěděla, jak k ní přistoupit, jak ji uchopit. Protože jde především o představy malé nevidomé holčičky, animace mi přišla příliš definující, že bych divákům omezila jejich vklad do příběhu. Hraný film mi zase nedával tolik výtvarných možností a především ve filmu nefunguje tma, která v tomto příběhu hraje podstatnou roli. Takže když mě napadla Laterna, bylo to jasné a mohla jsem naopak rozehrát některé motivy podrobněji. V Laterně máme živý kontakt s hlavní představitelkou, můžeme pracovat s hranicí tmy a světla, používat projekce, černé divadlo a vše umocňovat a doslovovat hudbou, ruchy,“ říká režisérka Maria Procházková.

Agátka prosí tatínka, aby jí vyprávěl, o tom jak byla malá. Stulí se mu v náručí, ale místo pozorného poslouchání mu napovídá, doplňuje, předbíhá. Určitě to slyší aspoň po stopadesátéosmé: byl jednou jeden listonoš, který na kole rozvážel dopisy v malém městě. Jezdil každý den okolo kadeřnictví - kde pracovala maminka, viď? A pak se jim narodila holčička Agátka. To jsem já! Všichni se radovali, jenom pan doktor se strachoval, že její oči nejsou úplně v pořádku. Nebyly, Agátka neviděla. Musela si svět osahat, aby ho uviděla. Bylo to trochu, jakoby pořád hrála hru na slepou bábu. Ale pak přišel den, kdy jí pan doktor oči vyléčil...

Svět představ malé Agátky na scéně umocňují i naddimenzované rekvizity a důmyslné kostýmy tanečníků, které vznikly v dílnách Národního divadla podle návrhů scénografa Jana Novotného a kostýmní výtvarnice Simony Rybákové. Dešťové kapky budou tančit, z plátna se často něco vykutálí, vyplave nebo vystoupí na scénu, obrovská schránka bude cenit zuby a tatínek projíždějící s Agátkou na kole pod stromem, si bude muset dát pozor, aby je větve nechytly za vlasy.

„Je o objevování, poznávání a radování se ze světa kolem nás. O prchavých okamžicích, které nás něčím zaujmou, i o prožitcích, vjemech, které pro nás znamenají domov, kam se rádi vracíme. A pro mě osobně je to hodně lásce, když se cítíte moc milováni, je vám dobře na světě, ať se děje cokoli,“ doplňuje Maria Procházková.

Roli maminky a tatínka ztvární Linda Rybová a Tomáš Měcháček, doktora hraje Milan Slepička. Hlavní dětskou roli alternují osmiletá Rozárka Husáková a sedmiletá Ada Matoušů. Herce doplní umělecký soubor Laterny magiky.

Inscenace je určena pro děti od pěti let. Navazuje na rodinná představení Laterny magiky (Ztracená pohádka, Sněhová královna, Žvanivý slimejš) i na inscenace, ve kterých se Laterna magika setkávala s činohrou (Černý mnich, Noční zkouška v režii Evalda Schorma). Program pro rodiče s dětmi je součástí dramaturgie Nové scény již od jejího vzniku v roce 2010. Dětská představení se pravidelně hrají v sále, v horním foyer, kde je jejich součástí vždy i výtvarný workshop, v letních měsících zveme rodiče s dětmi i do Voršilské zahrady nebo na piazzetu ND.

Do budoucna plánujeme sérii představení Vidím nevidím s tlumočením do znakové řeči. Vidím nevidím je zároveň první inscenací realizovanou po spojení Laterny magiky s Novou scénou Národního divadla. Ředitel Nové scény ND Štěpán Kubišta k tomu dodává: „Na začátku roku 2010 se Laterna magika propojila s Národním divadlem a od roku 2012 se stala součástí Nové scény. Oba tyto kroky směřují k jednomu cíli, a tím je tvůrčí oživení Laterny a také větší zacílení její tvorby na české publikum.“

Další premiérou chystanou na březen 2013 budou ANTIKÓDY, multimediální inscenace podle sbírky vizuální poezie Václava Havla v režii Braňo Mazúcha.

11.2.2013 13:02:40 Redakce | rubrika - Ze zlaté kapličky

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Časopis 18 - sekce

HUDBA

Igor Orozovič vydává album

Igor Orozovič

Herec a muzikant Igor Orozovič vydává debutové album nazvané Když chlap svléká tmu, které obsahuje jedenáct au celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Festival umění a kreativity ve vzdělávání

Festival umění a kreativity ve vzdělávání

Už počtvrté se pedagogové, rodiče, odborná i širší veřejnost či profesionálové z oblasti kultury a umění mohou celý článek

další články...