zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební rozhledy v prosinci 2010

Hudební rozhledy v prosinci 2010

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Houslistu, dirigenta, nakladatele a organizátora Oldřicha Vlčka (1950) netřeba čtenářům Hudebních rozhledů představovat: stačí připomenout, že se narodil ve Strakonicích, že hru na housle studoval u Bohumila Kotmela a na Akademii múzických umění v Praze u Nory Grumlíkové a dirigování u Václava Neumanna a na kurzu v italské Sieně. Brzy po ukončení studia se stal koncertním mistrem a dirigentem Pražského komorního orchestru a v roce 1976 založil komorní orchestr s původním názvem Bohemia, který pak přejmenoval na dnes už doma i za hranicemi dobře známý soubor Virtuosi di Praga, jehož uměleckým vedoucím, sólistou, dirigentem a také manažerem je podnes. Založil a vede rovněž soubory Virtuosi Quartet a Virtuosi Sextet a mimo uvedené aktivity, kam spadá i tříleté hostování na postu koncertního mistra orchestru ND v Praze, založil a vede produkční agenturu a vydavatelství Lupulus, a nepominutelná je rovněž jeho zásluha na vzniku a realizaci festivalu Pontes.

Již po čtyřicáté sedmé se konal v Praze Mezinárodní televizní festival Zlatá Praha. Ve dnech 16. až 20. 10. hostil zástupce z 22 zemí, které vyslaly do soutěže 96 programů. Jediný televizní festival věnovaný hudbě a tanci byl letos ve znamení změn. Poprvé se konal na podzim místo tradičního května a zmenšil se také počet soutěžních kategorií. Místo tří zůstaly pouze dvě – Hudba na obrazovce a Dokumenty o hudbě a tanci. Změna v datu byla vyvolána i mezinárodními ohledy – původní termín na jaře kolidoval se zasedáními EBU a IMZ, a tak měl vliv i na menší zahraniční účast v Praze. Hlavní organizátor festivalu, Česká televize, má v osobě jeho ředitele Vítězslava Sýkory v čele zkušeného praktika, který se snaží přizpůsobit době s jejím příkazem „Šetřit, šetřit!“ Proto i snížení kategorií, proto i méně večerních programů otevřených pro veřejnost. Na druhé straně však přibylo představování některých zahraničních stanic či premiéry vybraných pořadů v řadě Golden Prague Premieres.

Letošní Salcburské slavnosti, skvělá vizitka Mozartova rodného města, byly obzvláště sváteční: slavilo se totiž devadesátileté výročí jejich vzniku – a to jak jinak než ve velkolepém stylu. K historii festivalu tak vyšla vázaná, celobarevná publikace, v Muzeu Salcburk připravil podle její osnovy tým odborníků fundovanou a zcela vyčerpávající výstavu, a stranou nezůstala ani historie koncertních budov, které festival užívá, a k níž si mohli přečíst informace a prohlédnout fotografie návštěvníci oper a koncertů ve Velkém festivalovém domě. Pochopitelně, že ty tvořily základ celého festivalu, a tak jsme mohli vybírat ze sedmi oper, devíti divadelních her a celkem pětasedmdesáti koncertů, součtem jejichž provedení bychom se dostali ke sto devadesáti představením během pěti týdnů ve čtrnácti festivalových prostorách. Jako pokaždé však patřila k největším lákadlům zejména operní představení, v jejichž nabídce se tentokrát objevila i světová premiéra opery Dionysos Wolfganga Rihma.

Arnošt König, který se již od dětského věku začal postupně učit hrát na housle, violoncello a flétnu a teprve v šestnácti se díky náhodě setkal se svým později milovaným hobojem, byl profesorem Pražské konzervatoře ve hře na tento nástroj přes čtyřicet let (1870 až 1913). Dne 2. prosince 1910 u příležitosti Königova tehdy čtyřicetiletého působení na této škole uspořádalo vedení konzervatoře na jeho počest velkou oslavu. Na ní jubilant obdržel medaili za zásluhy a věrnost pražské hudební škole, kterou mu udělil císař František Josef I. O necelý rok později – v květnu 1911 – oslavila Pražská konzervatoř hudby 100 let své existence, a tehdy rakouský císař propůjčil Arnoštu Königovi Rytířský kříž za zásluhy o rozvoj hudby v Čechách. Jde sice již o události daleké hudební minulosti, ale protože letos uplyne od prvního ocenění Köni¬gových hudebních zásluh 100 let, rozhodli jsme se otisknout vzpomínku na tohoto výjimečného hudebníka z pera jeho pravnuka, Jindřicha.

6.12.2010 12:12:42 Redakce | rubrika - Z médií

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Časopis 18 - sekce

HUDBA

Společně s Medial Banana si zaplaveme v moři času

Medial Banana

Slovenská kapela Medial Banana vydala novou desku a nyní s ní vyráží na turné. Brněnským fanouškům novinku Mor celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po celý článek

další články...