zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Miloslav Ištvan Quartett

Miloslav Ištvan Quartett

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Mám před sebou pozoruhodné CD. Jednak je interpretováno mladými brněnskými umělci zaujatými pro soudobou tvorbu, zejména pak pro hudbu Miloslava Ištvana, a to dokonce tak, že ve svém štítu mají jeho jméno. Dále pak jsou zde uvedeny všechny Ištvanovy skladby pro smyčcové kvarteto, včetně kvartetu z roku 1951, který později autor neuznával, čímž se také vysvětluje, proč kvartet na CD v pořadí třetí je uváděn jako druhý. Autoři ovšem nebývají vždycky těmi nejobjektivnějšími hodnotiteli svých děl, jak víme z historie (např. Janáčkova klavírní sonáta, dnes perla české klavírní literatury, byla svým autorem zcela zavržena a my ji máme dochovánu jen díky interpretce). A také je zajímavý fakt, že CD bylo nahráno v Brně a vydáno na Slovensku.

Jsou zde tedy čtyři díla věnovaná Ištvanem tomuto komornímu oboru, mezi prvními třemi je vždy rozmezí 12 let, mezi třetím a čtvrtým je to 11 let. Mohli bychom proto s jistou nadsázkou říct, že symbolizují celý Ištvanův umělecký život – se všemi radostmi, nadějemi, boji i prohrami (který umělec je nezná?) až k jakémusi pochopení všech zákonitostí života a smíření se s nimi – první kvartet psal ve svých 23 letech, poslední pět let před smrtí.
Znala jsem Miloslava Ištvana dlouho a myslím, že dost dobře, takže s klidným svědomím mohu říct, že při poslechu prvního (jím zavrženého, a tudíž nečíslovaného) kvartetu přímo vidím nadšeného mladého chlapce, romantika, zaujatého vším novým v životě, který jde ochotně stavět i přehradu mládeže (nebo to byla trať?), chlapce plného ideálů, a v tom kvartetu – jediný má klasické 4 věty a je nejdelší – to vše je. Další kvartet se už zrodil v jiné době: přestože má vět pět, je celkově kratší, vůbec v něm převládá jakási zkratkovitost, jako by se na něco tázal, hledal odpovědi a nenalézal, nevyhýbá se občas ani chmurnému podtextu.
Zatemněná krajina pro smyčcové kvarteto – památce obětí 1939–45 je – jak už vyplývá z názvu – hlubokým ponořením se do bezbřehých útrap těch let; mladý Ištvan je mohl už plně vnímat (proto také později ta radost z nového světa!). Dojmy jako bolest (vyjadřovaná disonancemi), žal i nářek jsou strhujícím způsobem sevřeny do šestiminutové autorovy osobní výpovědi, zakončené jakoby usmířením… Celkový dojem je velmi emocionální.
Druhý smyčcový kvartet z roku 1986 (na CD v pořadí třetí) je nejkratší, má opět pět vět, ale bez tempového označení, je ponecháno na interpretech, aby se inspirovali pouze hudbou. A opět nemohu říct, že by autor oplýval optimismem, jsou tu spíše chmurné představy, i když se proti nim někdy bouří, je tu rozpačitost, bázeň i výstraha a vše končí jakousi smířenou rezignací…
Ištvanovým skladbám se dostalo skvělých interpretů. Členové Kvarteta Miloslava Ištvana (Jiří Klecker a Lukáš Mnik – housle, Stanislav Vacek – viola a Štěpán Filípek – violoncello) jsou zanícení muzikanti už s četnými pódiovými zkušenostmi, oddaní autorovu záměru a přitom vnášející do hry vlastní hluboce přesvědčivé souznění s interpretovanými skladbami. Zaposlouchat se do této jejich nahrávky přináší posluchači hluboký umělecký zážitek.
V bukletu (česky a anglicky) je pojednáno o osobnosti M. Ištvana (Štěpán Filípek), o uvedených skladbách (což jsem četla až ex post, abych měla dojem svůj), a to z pera Miloslava Ištvana i jeho syna Radomíra Ištvana, od něhož je v bukletu i otcova fotografie z chalupy pod Buchtovým kopcem na Vysočině, i fotografie členů kvarteta. Celkový design CD zpracovala velmi citlivě a působivě vnučka Miloslava Ištvana a dcera Radomíra Ištvana, Zuzana Ištvanová.

PAVLIK RECORDS 2010
Miloslav Ištvan: Smyčcový kvartet „1951“, Smyčcový kvartet, Zatemněná krajina pro smyčcové kvarteto – památce obětí 1939–1945, 2. smyčcový kvartet.
Miloslav Ištvan Quartett: Jiří Klecker a Lukáš Mik – housle, Stanislav Vacek – viola, Štěpán Filípek – violoncello. Nahráno v Kapitulní síni Vojenské nemocnice Brno 2010, hudební režie Milan Pala, zvuková režie Rostislav Pavlík. Celkový čas 52:11. Zdroj Hudební rozhledy 11/10 - Věra Lejsková

28.11.2010 10:11:31 Redakce | rubrika - CD boxy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - CD boxy

Jan Šikl vydává kompilaci scénické hudby

Přebal alba

Skladatel, aranžér a multiinstrumentalista Jan Šikl vydává dvě alba, na kterých zkompiloval výběr ze své dosav ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Zlatá Lýra představí festival jako fenomén doby

Zlatá Lýra (Foto: Slovenský institut - Bara Podola)

Hudební inscenace plná známých hitů a příběhů československých zpěváků a zpěvaček – to je Zlatá Lýra. Ús celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po celý článek

další články...