zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Den s Chopinem

Fryderyk Chopin

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Dvousté výročí narození Fryderyka Chopina se slaví mezi 22. únorem a 1. březnem, na datu narozenin se odborníci nemohou zcela shodnout. Vysílání stanice Vltava v té souvislosti během odpoledne a večera v sobotu 27. února významně prostoupí jeho hudba. Speciální program nazvaný DEN S CHOPINEM nabídne řadu jeho skladeb, živé besedy s chopinovskými interprety, publicistické pořady týkající se mimo jiné míst spojených v českých zemích s jeho jménem a také živé vstupy z Varšavy, kde se chystá pravidelná prestižní mezinárodní chopinovská soutěž a kde vyvrcholí oslavy galakoncertem v pondělí 1. března. Ten pak bude vysílat Vltava v přímém přenosu.

Během chopinovského dne uslyšíte hodně skladatelovy hudby, leckdy v nezvyklé podobě - například jeho Klavírní koncert e moll v podobě pro klavír, kontrabas a smyčcové kvarteto; ale nebudou chybět ani reportáže či živé telefonáty z míst spojených s Fryderykem Chopinem (Mariánské Lázně, Děčín, Varšava).
Exkluzivními hosty "Dne s Chopinem" budou v odpoledních hodinách dva čeští klavíristé - legenda Ivan Moravec a o něco později mladý pianista Ivo Kahánek. Oba vyberou či přinesou nahrávky Chopinovy hudby, které budou komentovat stejně jako svůj vztah k Fryderyku Chopinovi. S Ivanem Moravcem bude dokonce možné zažít jeho oblíbenou aktivitu - srovnávání týchž skladeb v podání různých klavíristů. Profesoru Moravcovi bude patřit doba poledního koncertu, Ivo Kahánek bude ve vltavském studiu po skončení hry "Léto v Nohantu" Jaroslava Iwaskiewicze věnované vztahu Chopina a George Sandové.
Na svoje si přijdou i jazzoví fanoušci, pro které Jiří Starý připravil Chopinovu hudbu v jazzovém hávu, i vyznavači etna, na které čekají ukázky Chopinových inspirací polskou tradiční hudbou a Chopinovy skladby v podání skupin Sarakina, Lason Ensemble a dalších.

Euphonia - Chopinova poslední londýnská noc ¼ (Sobota 27 .2. 13.00 h)
27.února - nebo 1.března? je tomu 200 let, co se narodil básník klavíru, Fryderyk Chopin. Většinu svého života prožil v cizině a také zde zemřel. Cyklus, věnovaný tomuto velkému skladateli a klavíristovi, připravil k letošnímu jubileu Martin Vojtíšek. Autor, sám klavírista, pojal čtyři rozhlasové pořady jako fiktivní rozhovor Chopina s jeho žačkou Jane Stirlingovou, která se mu snažila pomoci prorazit v Anglii a ve Skotsku. Rozhovor se odehrává bezprostředně před Chopinovým odjezdem z Londýna a návratem do Paříže, a rekapituluje se v něm prakticky celý skladatelův život a tvorba.

CHOPIN A ČECHY, CHOPIN A MY (Sobota 27. 2. 16.30 h)
Během komponovaného pořadu navštívíme některá místa v českých zemích spojená s Fryderykem Chopinem. Jedním z nich budou Mariánské Lázně, kde Chopin pobýval v létě 1836, druhým pak severočeský Děčín, kde byl polský skladatel o rok dříve - s jeho návštěvou je spojen vznik Valčíku As dur, op. 34 č. 1. Kromě toho se telefonicky spojíme s Varšavou, kde na přelomu února a března vrcholí oslavy spojené s 200. výročím Chopinova narození. V pražském studiu budou krom toho přítomni mladí čeští klavíristé a budou debatovat o Chopinovi.

VEČER U CHOPINA (Sobota 27. 2. 19.00 h)
Komponovaný pořad z Chopinovy hudby a dopisů jeho a jeho přátel připravili v roce 1979 Elžbieta Markowská a Jaroslav Simonides, člověk, který se během svého života Chopinovu odkazu hodně věnoval. Narodil se v roce 1915 v Holešově, na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy vystudoval germanistiku a bohemistiku. Překládání z polštiny, kterému se stále víc věnoval, ho přivedlo k Fryderyku Chopinovi. V roce 1959 inicioval a spoluzakládal českou Chopinovu společnost a řadu let ji vedl.
V pořadu "Večer u Chopina" se symbolicky potkají George Sandová, Ferenc Liszt, Heinrich Heine, Eugéne Delacroix s Fryderykem Chopinem, jeho mimořádnou hudbou i klavíristickým uměním.

Stanislaw Moniuszko: Halka (Sobota 27. 2. 20.00 h - Operní večer)
V rámci Chopinova dne 27. února uvedeme v pravidelné sobotní zpěvoherní řadě od 20 hodin Halku, hudebně dramatické dílo zakladatele polské národní hudby Stanislava Moniuszka. Jde o historickou, digitálně rekonstruovanou nahrávku z roku 1953, kterou jsme vybrali ze zlatého fondu Českého rozhlasu. V obsazení čteme mj. jména sopranistky Drahomíry Tikalové, tenoristy Bohumíra Vícha a barytonisty Theodora Šrubaře. Pěvecký sbor Československého rozhlasu v Praze se sbormistrem Jiřím Pinkasem a Pražský rozhlasový orchestr řídí František Dyk.

SVĚTOVÍ KLAVÍRISTÉ A CHOPIN (Neděle 28. 2. 16.30 h)
Varšava slaví dvousté Chopinovy narozeniny celou sérií koncertů, které se konají symbolicky mezi 22. únorem a 1. březnem; organizátoři tak vtipně reagují na fakt, že se dodnes přesně neví, které z těchto dat je skutečným dnem narození největšího polského skladatele. Asi netřeba zmiňovat, že koncerty se konají za účasti špičkových klavíristů: například Ivo Pogorelič, Jevgenij Kissin, Daniel Barenboim, Leif Ove Andsnes či Rafał Blechacz - vítěz posledního ročníku Chopinovy klavírní soutěže v roce 2005. A právě Blechaczova Chopina budeme poslouchat na začátku a na konci komorního koncertu. Mezitím zazní všechna čtyři Chopinova Scherza, a to v podání legend světového klavíru. Hrát budou Artur Rubinstein, Svjatoslav Richter, Martha Argerichová a Maurizio Pollini.

22.2.2010 22:02:35 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Z první řady: Rusalka z Toulouse

Rusalka z Toulouse

A. Dvořák: Rusalka z Toulouse
Lyrická pohádka o třech dějstvích na libreto J. Kvapila v podání souboru Théa ...celý článek


Rok české hudby – Smetana 200

Bedřich Smetana

Ecce Homo Bedřich Smetana
Pohnutý život a geniální dílo velikána české hudby 1824–1884 v dokumentu Ma ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

ABBA: úspěch navzdory

ABBA

ABBA: úspěch navzdory
Britský dokument mapuje vývoj švédské skupiny ABBA. Když v roce 1974 zvítězila v sout celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Hudba Pink Floyd a obraz Karla Zemana se propojili

The Dark Side Of The Moon Competition

Při příležitosti 50. výročí alba The Dark Side of the Moon se hudba skupiny Pink Floyd stala součástí díla Kar celý článek

další články...