zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 25. týden

Zuzana Navarová

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Pijácká romance pro Waldemara Matušku
Poetické lidové písničky zpívá a všechny role hraje známý a populární zpěvák (1967). Scénář J. Dietl. Kamera J. Kraus. Režie I. Paukert. Do hospody na rohu ulice dorazí v pozdních večerních hodinách postupně tři zoufalci – stárnoucí učitel dějepisu, šofér, jemuž je nevěrná manželka a voják, který je na začátku základní vojenské služby a musí se ženit. Překvapivě do jejich příběhů zasáhne hostinský, jenž se také nemá čím chlubit, a tak se toto mužské kvarteto, v němž hraje všechny role Waldemar Matuška, vzájemně utěšuje lidovými písničkami. Postupně uslyšíte v zpěvákově znamenité interpretaci: Na koníčka si vyskočím, Tajná láska, Zdálo se mně má panenko..., Už mně koně vyvádějí v hudební úpravě Václava Hybše. Banjista, zpěvák a herec, jeden z nejpopulárnějších československých zpěváků 60. až 80. let 20. století, Waldemar Matuška (*2. 7. 1932 –†30. 5. 2009) se narodil v Košicích, avšak dětství prožíval v Praze. Jeho matka Mia Malinová byla zpěvačkou Vídeňských operetních divadel. Vyučil se sklářem v Poděbradech a zároveň se snažil vystupovat s různými kapelami. Svou profesionální kariéru začínal v divadélku Reduta, kde se seznámil s J. Suchým a J. Šlitrem, hrál se skupinou Mambo kvintet. V roce 1960 nahrál svou první píseň Suvenýr a poté se stal zpěvákem a hercem divadla Semafor, kde byl po řadu let jednou z jeho největších hvězd. Dvakrát vyhrál Matuška Zlatého slavíka, mj. hned v prvním ročníku v roce 1962, několikrát byl druhý. Pěvec zemřel 30. května 2009 na Floridě na zápal plic a následné selhání srdce. Je pochován na pražském Vyšehradě.
Vysílání: 19.6., 14.10 hod., ČT1

Zuzana Navarová, Iván Gutiérrez & Koa
Česko-hispánský hudební mix v brněnském Kabinetu múz v záznamu z roku 2000. Koncert Zuzany Navarové, jejíž 65. výročí narození si v těchto dnech připomínáme. Režie R. Chudoba. Jméno Zuzany Navarové proniklo na veřejnost už v osmdesátých letech, kdy tato zpěvačka dodávala svým nenapodobitelným hlasem lesk skupině Nerez. Hned prvním sólovým albem „Caribe“ prokázala Zuzana Navarová svůj blízký vztah k latinskoamerické hudbě. Rozhodujícím okamžikem pro její další umělecký vývoj bylo setkání s kolumbijským zpěvákem, skladatelem a kytaristou Ivánem Gutiérrezem. Oba umělci společně vytvořili množství skladeb na španělské i české texty. Vedle komorních klubových pořadů vystupovali Zuzana Navarová a Iván Gutiérrez také se skupinou mezinárodního složení KOA. 18. června 2024 by se Zuzana Navarová dožila šedesátipěti let. Jejich společný projekt z roku 2000, který natočila Česká televize v brněnském HaDivadle, nese název „Skleněná vrba“. Režie R. Chudoba.
Vysílání: 18.6., 23.20 hod., ČT art

Jimi Hendrix na festivalu Woodstock
Unikátní koncert slavného amerického kytaristy na legendárním festivalu v roce 1969. Vyvrcholením slavného festivalu Woodstocku v roce 1969 mělo být vystoupení legendárního kytaristy Jimiho Hendrixe. Po hudební stránce to bylo bezesporu jedno z nejlepších vystoupení celé akce. Jeho vystoupení ale sledovalo už jen pár desítek tisíc lidí, zatímco během víkendu se v jich areálu pohybovalo téměř půl miliónu. Hendrix totiž vinou zpoždění zaviněného deštěm přišel na pódium místo v neděli večer až v pondělí ráno, kdy už byla většina návštěvníků pryč. Hendrix se svou tehdejší kapelou Gypsy Sun & Rainbows zbylému publiku nabídl hity jako Fire, Izabella nebo Voodoo Child, ale také v neposlední řadě i své osobité provedení hymny Spojených států.
Vysílání: 21.6., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 22.6., ČT art

Kombo: Dan Bárta & Illustratosphere
Zpěvák čtvrtstoletí se vrátil na tuzemská koncertní pódia s vlastním projektem, v němž se setkává pět špičkových muzikantů s hudbou, která nabízí přesahy do jazzu i world music. Tentokrát z pražského Paláce Akropolis (2018). Účinkují: D. Bárta, R. Balzar, F. Jelínek, M. Chyška, M. Valihora a další. Kamera Z. Kunc. Režie Š. Šafránek. V dalším vydání hudebního pořadu kombinujícího záznam koncertu s dokumentárním pohledem do zákulisí českých kapel a interpretů, ale také žánrů, které reprezentují na domácí hudební scéně, si vychutnáme návrat Dana Bárty s jeho vlastním projektem Illustratosphere na tuzemská koncertní pódia. Pět špičkových tuzemských hudebníků se zde potkává s hudbou s přesahy do jazzu i world music. Přesto se jim podařilo oslovit širší publikum a zařadit k nejúspěšnějším hudebním uskupením v Česku. Svědčí o tom nejen hudební ceny, počty prodaných alb, ale taky návštěvnost jejich koncertů. My jsme zavítali v rámci turné Mezi vrcholy na ten, který odehráli v pražském Paláci Akropolis v jemně obměněné sestavě s věhlasným bubeníkem Martinem Valihorou. Během vystoupení navíc zaznělo několik nových písní, které kapela připravila k vydání na svém už pátém albu.
Vysílání: 21.6., 21.15 hod., ČT art

Patti Smith: Rocková básnířka
Životní pouť básnířky, hudebnice a herečky, která se stala světovou legendou, aniž by kdy opustila okrajovou scénu. Francouzský hudební dokument. Americké umělkyni Patti Smith nelze jednoduše přiřadit nějakou hodnotící nálepku, vytváří si totiž vlastní standardy. Kombinuje poezii a rock, spojuje mužské a ženské, mísí underground a vysokou kulturu. Má svůj vlastní cíl – zbavit se pravidel, která jí stojí v cestě, cítit se svobodně a být sama sebou. Vše si upraví k obrazu svému. Ať už se jedná o rocková klišé, příliš moudrou poezii, omezující genderové stereotypy nebo příliš elitářskou kulturu.
Vysílání: 21.6., 22.15 hod., ČT art
Opakování: 27.6., ČT art

10.6.2024 15:06:43 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 30 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Články v rubrice - Z éteru

Hudební tipy 30. týden

Žalman & spol.

Televizní písničky a songy Michala Bukoviče
Karel nese asi čaj, Malý dům nad skálou, Řidič tvrdý chleba má, ...celý článek


Pražský výběr - Symphony Bizarre

Michal Kocáb (Pražský výběr - Symphony Bizarre)

Pražský výběr - Symphony Bizarre
K 70. výročí narození českého hudebního skladatele a zpěváka M. Kocába. Ve ...celý článek


Hudební tipy 31. týden

Pavel Bobek

Jak se kalila hudba: Základní rytmus
Funky, beat, rock, soul, rhythm & blues i jazz. Annie Lennox, Pat Boon ...celý článekČasopis 30 - sekce