zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 17. týden

Petr Novák (Já budu chodit po špičkách)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Zlatá lýra: Roky naděje (1/10)
Poutavě vyprávěný příběh slavného hudebního festivalu, který milovali hudebníci i fanoušci, od jeho vzniku až po neodvratný konec. Hudební cyklus (Ve slovensko-českém znění). Mezinárodní festival populární písně Bratislavská lýra ovlivňoval vývoj populární hudby v Československu od roku 1966 až do sametové revoluce. Mnozí jej vnímali i jako jakýsi ostrov svobody, protože na něm vystupovali nejen nejlepší českoslovenští interpreti, ale i řada nedostižných zahraničních hvězd. V Bratislavě se tak objevili třeba Josepfine Baker, Cliff Richard, Stevie Wonder nebo Joe Cocker.
Během několikaletých příprav cyklu tvůrci vyzpovídali více než 140 osobností, a to i ze zahraničí, aby zachytili neopakovatelnou atmosféru několika festivalových dní všech ročníků. Vznikla tak nejen zajímavá a podrobná kronika festivalu, ale i sonda do atmosféry ve společnosti v posledních 30 letech minulého století.
Vysílání: 24.4., 22.00 hod., ČT art
Opakování: 25.4., ČT art

Televizní písničky a songy Vladimíra Poštulky
Sladké mámení, Pojď stoupat jak dým, S tím bláznem si nic nezačínej a jiné hity známého textaře, od jehož narození brzy uplyne 80 let (2004). Zpívají: H. a P. Ulrychovi, H. Zagorová, P. Bobek, M. Rottrová, K. Gott, K. Zich, H. Vondráčková a další. Vladimír Poštulka (*29. 4. 1943 – †1. 5. 2019) byl absolventem FAMU obor scenáristika, ale od konce šedesátých let se věnoval především tvorbě písňových textů pro tehdy nejpopulárnější interprety. Prvních úspěchů dosáhl s písničkami pro sourozence Ulrychovy (Nechoď do kláštera) a Hanu Zagorovou (Bludička Julie). Byl dlouho dvorním textařem Pavla Bobka (např. Veď mě dál, cesto má, Nedělní ráno, Pojď dál a zpívej, Nádherná krásko, Pojď stoupat jak dým) i dalších zpěváků Semaforu. Neočekávaným hitem, jehož obliba neklesá ani po letech, se stalo Sladké mámení s Helenou Vondráčkovou z filmu S tebou mě baví svět. Slavný duet S tím bláznem si nic nezačínej napsal pro Marii Rottrovou a Pavla Bobka. Jeho písně ožívají i v nových interpretacích – například Spím v obilí, původně proslavený hit v podání Michala Tučného, v současnosti zařadila do svého repertoáru skupina Jelen. Vladimír Poštulka je autorem několika románů (za jeden z nich – Hřbitovní kvítí na smetaně – dostal cenu Josefa Škvoreckého), filmových scénářů (cena za nerealizovaný scénář Blues pro Stalina) a psal i televizní hry nebo scénáře k zábavným pořadům (Báječné ženy na létajících strojích aj.). V posledním období se stalo jeho zájmem kulinářství a aristologie, o nichž psal knihy, články v časopisech atp.b Připomeňme si výrazného textaře jeho písněmi z pořadu cyklu Kam zmizel ten starý song. Cyklus tvoří galerii sedmdesáti osmi portrétů našich autorů populárních písní, a Vladimír Poštulka byl i jeho spoluscenáristou.
Vysílání: 24.4., 23.00 hod., ČT art

Já budu chodit po špičkách
O životě i velkém trápení legendy českého bigbítu Petra Nováka (2001). Vzpomínají: E. Jakoubková, I. Plicka, J. Černý, K. Kahovec, R. Dulíková, L. Klein, P. Vrba a další. Dokument režisérky Lenky Cingrošové zachycuje rychlý vzestup a pomalý a bolestný pád nesmělého bigbíťáka Petra Nováka. O životě i velkém trápení legendy českého bigbítu vyprávějí manželka E. Jakoubková, I. Plicka, J. Černý, R. Dulíková, P. Vrba a další.
Vysílání: 25.4., 22.45 hod., ČT art

Ray Charles – Live at Montreux
Koncert jednoho z největších zpěváků a skladatelů historie. Úžasné vystoupení na legendárním festivalu v Montreux v roce 1997 ukazuje Raye Charlese v tom nejlepším světle. Vždyť hity Shadows Of My Mind, Busted, Georgia On My Mind, Angelina nebo I Can't Stop Loving You, které během koncertu zazněly, patří k jeho neznámějším. Jeho nezaměnitelný hlas a pojetí interpretace písní má i dnes nepřeberné množství fanoušků. Skvělou doprovodnou kapelu pod vedením Ala Jacksona 19. července 1997 v Montreux doplnila samozřejmě i dívčí kapela The Raelettes, která Charlese dlouhodobě doprovázela.
Vysílání: 25.4., 23.40 hod., ČT art

Ikony Kamila Střihavky
Lou Fanánek Hagen hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české scény, které se nesmazatelně zapsaly do historie rocku (2022). Režie M. Levek. Lou Fanánek Hagen (vlastním jménem Ing. František Moravec) je dalším hostem Kamila Střihavky v cyklu, věnovaném osobnostem naší rockové hudby. Setkání probíhá v zahradě vily v Jevanech, kde má kořeny muzikantův rod. A vyprávění samozřejmě začíná inspiracemi, prvními kapelami, nevyhne se kontroverzím a projektu Hagen Baden, stejně jako textařině, které se Hagen věnuje. Je totiž autorem písní nejen v žánru rocku – skupiny Tři sestry, ale otextoval i písně k animovanému cyklu pro děti o Šmoulech, vytvořil řadu vtipných "předělávek" zahraničních hitů pro duo Těžkej Pokondr a nakonec je i tvůrcem textů muzikálů počínaje Kleopatrou, která vznikla ve spolupráci se skladatelem Michalem Davidem. Závěrečnou tečkou pořadu je společná interpretace písně Hrábě.
Vysílání: 28.4., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 29.4., ČT art., 02.5., ČT art

Hudební ceny Žebřík
Finálový večer a předávání cen 31. ročníku ankety magazínu iREPORT ze dne 31. března 2023. Koncertně vystoupí: M. Pavlíček, K. M. Tichá, Vypsaná fixa, Znouzectnost a další. Moderují M. Taclík a I. Pazderková. Režie J. Turek (Premiéra). 31. ročník Hudebních cen Žebřík vyvrcholil 31. března 2023 finálovým večerem v areálu DEPO2015 v Plzni za účasti mnoha osobností naší hudební scény. Na základě hlasování fanoušků na stránkách anketazebrik.cz byli oceněni interpreti a skupiny v devíti vyhlášených kategoriích. Na hudební show koncertně vystoupil Michal Pavlíček, Kateřina Marie Tichá, Vypsaná fixa, Znouzectnost a další. Moderoval Marek Taclík a Iva Pazderková.
Vysílání: 28.4., 20.40 hod., ČT art
Opakování: 30.4., ČT art

Rande s hvězdou: Chris Isaak
Pravdivý příběh a známé písně amerického zpěváka, skladatele a herce. Australský hudební cyklus (Premiéra). Chrise Isaaka obdivovaly jeho fanynky nejen díky jeho šarmu, ale i pro jeho podmanivý hlas. Ten zpěvačka Madonna kdysi označila za tajemný, ale zároveň důvěrně známý. Isaak si od 80. let buduje svou kariéru, a to nejen hudební, ale i hereckou. Zahrál si například ve filmech Mlčení jehňátek, Malý Buddha nebo v kultovním Městečku Twin Peaks Davida Lynche. Jeho hlavní disciplínou je ale zpěv. Hity jako Wicked Game nebo Baby Did a Bad, Bad Thing mu přinesly nejen přízeň publika, ale i komerční úspěch. Ten s ním sdílí jeho doprovodná kapela Silvertone, která s ním hraje od počátku jeho kariéry až do dnešních dní.
Vysílání: 28.4., 21.45 hod., ČT art
Opakování: 01.5., ČT art
Dvacet let Olympicu
Velkolepý a bouřlivý koncert z pražské Lucerny pořádaný k jubileu legendární kapely (1983). Účinkují: Olympic a P. Janda, P. Bobek, J. Laufer, M. Volek, J. A. Pacák, M. Rottrová, K. Gott, P. Janů a další. Uvádí J. Vala. Scénář M. Zapletal a J. Adamec. Kamera A. Kovács. Režie J. Adamec. V letošním roce, kdy se chystá velkolepý koncert k šedesátiletému výročí české rockové skupiny, nabízíme divákům jeden ze starších, v němž oslavil Olympic dvacetiletku. Konal se v pražskému sále Lucerna v roce 1983 a provázely ho bouřlivé reakce především mladého publika. Koncert uváděl J. Vala a kromě hostů z řad bývalých členů kapely glosovali svůj vztah k ní i známé osobnosti jako D. Patrasová, J. Krampol nebo L. Sobota. Olympic hrál ve složení P. Janda, M. Broum, M. Berka a P. Hejduk. Muzikanti úvodem připomněli rock and rollovou éru spolu s prvním kapelníkem M. Růžkem následovaným dalšími bývalými členy kapely P. Bobkem, J. Lauferem, M. Volkem a J. A. Pacákem. Hosty byli i muzikanti a zpěváci F. Slováček, M. Rottrová, P. Janů a K. Gott. Pamětníci si jistě rádi připomenou řadu největších hitů Dej mi víc své lásky, Dynamit, Snad jsem to zavinil já, Zloděj dobytka, Dědečkův duch, Otázky, Bon soir mademoiselle Paris, Slzy tvý mámy, Já, Osmý den, Jasná zpráva (doprovozený chorálem publika) a Okno mé lásky, kterým koncert vrcholí.
Vysílání: 30.4., 20.15 hod., ČT art

Písničky, šansony, vzpomínky
Hity Hany Hegerové z 60. let – Zlá neděle, Petr a Lucie, Milord, parodie na píseň Zhasněte lampiony a její slavné vystoupení v pařížské Olympii v roce 1967. Hana Hegerová, rozená Carmen Farkašová-Čelková (* 20. 10. 1931 – †23. 3. 2021) byla významná slovenská zpěvačka a herečka, nekorunovaná královna českého a slovenského šansonu. Zahraniční kritici ji nazývají velkou dámou šansonu, Piaf z Prahy, nebo také šansoniérkou se slovanskou duší. Prosadila se především jako zpěvačka šansonů, která nemá v zemích bývalého Československa žádnou srovnatelnou konkurenci. Široké publikum i odbornou kritiku zaujala především schopností dramaticky interpretovat text. Velké uznání sklidila i v cizině, hlavně v německy mluvících zemích. Ve střihovém dokumentu s hity Hany Hegerové z 60. let uslyšíte mj. písně Zhasněte lampiony, Zlá neděle, Petr a Lucie, Milord, zhlédnete také její slavné vystoupení v pařížské Olympii v roce 1967.
Vysílání: 30.4., 23.05 hod., ČT art

17.4.2023 16:04:16 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Hudební tipy 18. týden

Janet Jackson

Ikony Kamila Střihavky
Český rockový bubeník Miloš Meier hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české ...celý článek


Peter Nagy 65

Peter Nagy

Peter Nagy 65
65. narozeniny a 40 let na scéně oslaví oblíbený zpěvák, interpret hitů jako například Kristí ...celý článek



Časopis 17 - sekce

DIVADLO

Maso Krůtí chystá inscenaci Recyclus Coitus

Členové souboru Maso Krůtí

Soubor Maso Krůtí, královny něžného punku, chystá na květen v Divadle NoD premiéru svého doposud největšího di celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Audioknihou roku 2023 se staly memoáry

Vlastní životopis

Vítězem ankety Audiokniha roku 2023 se stala memoárová kniha Vlastní životopis spisovatelky Agathy Christie na celý článek

další články...