zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 24. týden

Helena Vondráčková: Já půjdu dál

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Helena Vondráčková: Já půjdu dál
Záznam narozeninového koncertu vysíláme jako blahopřání populární české zpěvačce, která v příštím týdnu oslaví 75 let (2017). Popřát a zazpívat přišli také L. Machálková, J. Asterová, J. Zelenková, J. Cina a další. Režie P. Soukup. Helena Vondráčková slavila sedmdesátiny (2017) jak jinak než na koncertním pódiu. Pro své fanoušky připravila hudební hostinu nejen z klasických hitů, ale i ze svých nejnovějších pecek. Popřát vše nejlepší a zazpívat si s legendou české populární hudby přišly herečka Jitka Asterová, zpěvačky Jitka Zelenková, Leona Machálková a Radka Fišarová, do stepařských střevíců obul Helenu Tomáš Slavíček a se slavným duetem z neméně slavné pohádky pomohl nadějný herec a zpěvák Jan Cina.
Vysílání: 18.6., 21.20 hod., ČT1

Hrají a zpívají Gondolánové
Medailon skupiny sourozenců Gondolánových, jejichž vedoucí Antonín včera oslavil 80 let (1969). Kamera V. Tůma. Scénář a režie S. Strnad. První romskou skupinu u nás založili sourozenci Gondolánové – čtyři bratři a jedna sestra. V jejich čele stál známý basista Antonín, který se proslavil už ve skupině L. Štaidla v době, kdy jeho orchestr doprovázel K. Gotta. Právě po návratu z pobytu se zpěvákem v USA založil Antonín Gondolán svou sourozeneckou skupinu. Vedle romského repertoáru (Duj, duj) hráli i svoje původní písničky (autorem hudby byl většinou právě Antonín) v češtině, jako byl např. hit Čekej a neplakej. Tato a řada dalších byla zařazena do medailonu skupiny, který byl natočen v roce 1969 v reáliích historické i současné Prahy.
Vysílání: 14.6., 23.10 hod., ČT art

Slet bubeníků
Nejlepší čeští bubeníci a jejich hosté na jednom pódiu brněnského klubu Fléda (2013). Účinkují: P. Fajt, M. Vacík, P. Koudelka, M. Gabriel, T. Reindl, O. Anděra, Z. Bína a O. Kastner. Režie P. Jandourek. V brněnském klubu Fléda se na jednom pódiu setkali renomovaní čeští bubeníci, kteří neváhali rozeznít až dvě tuny nejrůznějších bicích nástrojů hudebními styly z celého světa. Základem Sletu bubeníků byli tentokrát hráči na klasické západní bicí nástroje Pavel Fajt, Pavel Koudelka a Marcel Gabriel, které podpořila latinsko-americká rytmika Miloše Vacíka. Arabské bubny a indická tabla obsloužil Tomáš Reindl. Kytarista Zdeněk Bína, jenž po rozpadu skupiny –123minut vystupuje sólově, je již tradičním hostem této výjimečné hudební události. Nedílnou součástí ambiciózního projektu byli i další hosté. Zpěvák a raper Ondřej Anděra a zpěvačka a klávesistka Oona Kastner.
Vysílání: 14.6., 23.40 hod., ČT art
Opakování: 15.6., ČT art

Na plovárně s Anetou Langerovou
Rozhovor Marka Ebena s populární zpěvačkou, vítězkou televizní soutěže Česko hledá SuperStar. Režie J. Hojtaš (Premiéra). Aneta Langerová (*1986) vystudovala obchodní akademii v Praze. Po vítězství v soutěži Česko hledá SuperStar v roce 2004 se stala jednou z nejpopulárnějších českých zpěvaček. Záhy začala psát i vlastní písně. Pohybuje se stále na špici hudebních žebříčků, čtyřikrát získala Cenu Anděl v kategorii Sólová interpretka roku, vydala pět studiových a tři živá alba.
Vysílání: 15.6., 21.10 hod., ČT art
Opakování: 19.6., ČT2

Bigbít (38/42)
Unikátní dokumentární cyklus o historii české a slovenské rockové hudby se vrací na obrazovky. Pražská scéna poloviny osmdesátých let a Žentour, Bossanova, ZOO, Lucie, Tango, Hudba Praha, Panika, Výběr, Stromboli a další (1999). Režie V. Křístek. V druhé půli osmdesátých let se rocková hudba naplno rozvíjela a vznikaly nové (nebo obnovené) skupiny, které již sahaly po širším publiku a některé směřovaly k popu. Součástí tohoto dílu seriálu Bigbít jsou miniportréty a představen je široký hudební záběr kapel: Dr. Max, Bossanova, Jižní pól, Žentour, Vítkovo kvarteto, ZOO, Lucie, Krausberry, Vltava, Tango, Panika, Hudba Praha, Pražský výběr (Výběr), Stromboli a další. Připomeňme si písně a hity Co ty jsi zač, Bílý sport, Šrouby do hlavy, Holky z tý druhý party, Když máš den, Ohníčky, Pražskej démon, Je divnej, Brejličky, Tatrman, Snaživec, Košilela, Sandonoriko a jiné.
Vysílání: 15.6., 22.05 hod., ČT art

Brandt Brauer Frick z Berlína
Koncert berlínských průkopníků elektro-klasiky v rámci festivalu Struny podzimu 2020 (Premiéra). Daniel Brandt, Jon Brauer a Paul Frick jsou berlínští hudebníci s klasickým vzděláním, kteří prosluli po celém světě díky svým průlomovým experimentům v elektronické i akustické hudbě. Jako trio se dostali do povědomí především na klubové scéně, a to díky svým minimalistickým technem ovlivněným skladbám. Trio se na online koncertě pro festival Struny podzimu v roce 2020 představilo v rozšířeném obsazení. Desetičlenný ansámbl, jehož obsazení tvořily klavír, harfa, pozoun, tuba, housle, violoncello, tři perkusionistické sestavy a syntezátor Moog, během koncertu zcela naplňoval ambici mazání hranic žánrů, snahu experimentovat a kombinovat tradiční a nové prvky.
Vysílání: 15.6., 23.20 hod., ČT art

Slavná alba: Nirvana – Nevermind
Příběh alba, které společně s písní Smells Like Teen Spirit ovlivnilo celou generaci mladých lidí. Britský hudební dokument. Na počátku roku 1991 by málokdo předpovídal, že kapela Nirvana zamíří s albem Nevermind na první místo žebříčku alb amerického časopisu Billboard. K překvapení hudebního průmyslu a mnoha posluchačů se tak ale stalo. Písně zpěváka kapely Kurta Cobaina totiž spustily neuvěřitelnou vlnu zájmu mezi mladými lidmi. Dokument přibližuje nejen období, kdy Nirvana začala nahrávat Nevermind, ale také jaký vliv měla nahrávka na hudební svět, na samotnou kapelu a proč dodnes zůstává milníkem v rockové historii. O vzpomínky na nahrávání, ale také na Kurta Cobaina, se podělí zbylí členové kapely Krist Novoselic a Dave Grohl, ale také třeba producent desky Butch Vig.
Vysílání: 17.6., 21.05 hod., ČT art
Opakování: 21.6., ČT art

Folková polyfonie
Renesanční inspirace v hudbě skupin Spirituál kvintet, Traxleři a Klíč zazní z nádvoří zámku v Telči. Koncert uvádí Věra Martinová (1998). Kamera J. Hruša. Režie R. Vodrážka. Z letního hudebního festivalu v Telči jsme vybrali záznam kapel Spirituál kvintet, Traxleři a Klíč. Co mají tyto skupiny společného kromě inspirace repertoárem středověkých či lidových písní? Je to vícehlasý zpěv, odtud také vznikl název pořadu Folková polyfonie. Traxleři (dříve Český skiffle, Žáci a jiné názvy) je folková skupina pojmenovaná po jejích zakladatelích. Zahrají renesanční písně stejně jako lidové či vlastní. Skupina Klíč vznikla roku 1982 a autorem takřka všech jejích písní je zakladatel Jaroslav Marian, nepopiratelnou inspirací mu byla renesanční a lidová středověká hudba. Spirituál kvintet zahrál na nádvoří telčského zámku v obsazení Jiří Tichota, Karel Zich, Dušan Vančura, Jiří Ortinský, Irena Budweiserová a Zdena Tichotová. Repertoár byl složen z traditionálů, spirituálů i jedné renesanční písně. Zaposlouchejte se do Skotské, Chci být při tom, Zdál se mi sen, Batalionu anebo Starého příběhu.
Vysílání: 19.6., 22.55 hod., ČT art

6.6.2022 10:06:02 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Peter Nagy 65

Peter Nagy

Peter Nagy 65
65. narozeniny a 40 let na scéně oslaví oblíbený zpěvák, interpret hitů jako například Kristí ...celý článek


Hudební tipy 18. týden

Janet Jackson

Ikony Kamila Střihavky
Český rockový bubeník Miloš Meier hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české ...celý článek



Časopis 17 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Svatá Zdislava a Cesty víry

Světci a svědci: Svatá Zdislava

Znovuotevření baziliky sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí
Přímý přenos slavnostní mše, kt celý článek

další články...