zvláštní poděkování
Volný.cz

Dasha Symphony je albem, které rozdává radost

Dasha

autor: Salim Issa  

zvětšit obrázek

Dasha, jedna z našich nejlepších a nejpopulárnějších zpěvaček, přichází s novým albem, které vychází z již existujícího koncertního programu Dasha Symphony a původně mělo vzniknout jako živý záznam koncertu Dashy s Filharmonií Hradec Králové. S ohledem na letošní jarní karanténu, kdy nebylo možné uskutečnit koncerty před diváky, vzniklo nakonec formou studiové nahrávky. Konkrétně to znamenalo natočení hudebních základů v sále Filharmonie Hradec Králové a následně Dasha společně se svým hudebním souputníkem, skladatelem a producentem Davidem Solařem nahrála všechny vokály v intimním domáckém prostředí studia SO-LA-RO na Vyžlovce.

Vedle několika českých písní přináší album především světově prověřené evergreeny. Jejich aranže pro symfonický orchestr a skupinu Pájky Pájk napsal zkušený dirigent, skladatel a aranžér
Martin Kumžák. Vzniklo nevšední album, které rozdává radost a v současné době může působit i terapeuticky. Album Dasha Symphony vydá Supraphon na CD i v digitálních formátech již 2. října 2020.
Zpěvačka Dasha patří již řadu let k nejpopulárnějším interpretkám naší domácí hudební scény. Proto je překvapivé, že nyní vydává teprve své druhé sólové album! Zatímco debutová deska Konečně z roku 2017 obsahovala původní repertoár, jehož většinovým autorem byl sám producent nahrávky David Solař, tentokrát si vybrala převážně osvědčený světový repertoár. „V muzice mám ráda pestrost, nejsem zatížená na jeden hudební styl. Od každého se mi líbí něco, a s tím jsme vybírali i jednotlivé písně do tohoto projektu. Sáhla jsem po tom, co mám z muziky opravdu ráda,“ uvedla zpěvačka a dirigent Martin Kumžák upřesnil: „S malou partou už jsme tyhle písně hráli, je to asi osm let, co Dasha přišla s nápadem na rozšíření o symfonický orchestr. Vybírali jsme tedy ze stávajícího repertoáru, Dasha si vybrala nějaké české věci a během těch osmi let jsme program o jednu nebo dvě písně ještě doplnili. Domluvili jsme se na tom, co by se jí hezky zpívalo a co by s orchestrem mohlo být zajímavé. Koncertní turné Dasha Symphony má stejnou dramaturgii, na album jsme pak zvolili čtrnáct skladeb, tuším z osmnácti.“ Vznikl tak opravdu velkorysý hudební projekt s výtečně hrajícím orchestrem a kapelou Pájky Pájk, se zdařilými aranžemi dirigenta Martina Kumžáka a v neposlední řadě s Dashou, zpívající ve skvělé formě.

Album Dasha Symphony obsahuje světové hity nedávné, ale i ze vzdálenější minulosti, zazpívané mimořádně důstojně. Všechny písně jsou dlouhodobě v repertoáru Dashy a také se v průběhu minulých let objevily v populárním televizním pořadu Stardance.
Na albu zní převážně angličtina ale i francouzština, italština, a navíc ve třech nahrávkách i čeština. Poprvé se zde na oficiálně vydané nahrávce objevuje i původní písnička Modlitba, patřící mezi nejoblíbenější v koncertním repertoáru Dashy. „Píseň Modlitba existuje už dvacet let, dokonce vyhrála autorskou písňovou soutěž Evropa Hit. Nikdy a nikde ale zatím nevyšla. Je úžasné, že její čas přišel právě teď. Je totiž nejen krásná ve své melodičnosti, ale s orchestrem se mohla skvěle uplatnit,“ dodává Dasha.
Dasha Symphony je pomyslným soundtrackem hudebního života Dashy. Nechybí zde hity jako Don´t You Worry ´bout a Thing (Stevie Wonder), Fantasy (Earth, Wind & Fire), Empire State Of Mind (Alicia Keys), Get Here (Oleta Adams), Fields Of Gold (Sting) anebo Man In The Mirror od Michaela Jacksona, na kterou vznikl i videoklip.
Speciální pozornost pak určitě zaslouží skladba Adagio, klasické dílo barokního skladatele Tomaso Albinoniho s italským textem proslulé belgicko-kanadské zpěvačky Lary Fabian.
Tento mimořádný hudební projekt bořící žánrové hranice vydává Supraphon na CD i digitálně v pátek 2. října a zrovna na tento den plánuje Dasha se skupinou Pájky Pájk Martina Kumžáka a s Filharmonií Hradec Králové uskutečnit odložený koncert v Hradci Králové. „Deska už se tu pochopitelně točit nebude, ale rovnou se pokřtí,“ uzavírá s úsměvem Dasha.

ww.supraphonline.cz

21.9.2020 10:09:37 Redakce | rubrika - CD boxy

Časopis 43 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Jsme v pohodě  (ND)

Články v rubrice - CD boxy

Katie Melua oznamuje vydání svého nového alba

Přebal alba

Skladba Your Longing Is Gone” je doslova rekviem na blednoucí romantiku. Píseň krásně zaranžoval a vypro ...celý článek


Nevidomý Honza Jareš vydává album Doktor duší

Honza Jareš

Titulní píseň nového alba Honzy Jareše Doktor duší získala ...celý článek


Barbora Piešová: Som flegmatik, ale optimista

Přebal alba

Album Som flegmatik, ale optimista nahrávala zpěvačka Barbora Piešová v průběhu léta s partou hudebníků aspol ...celý článek


Queen: Live Around The World (Adam Lambert)

Přebal alba Queen: Live Around The World (Adam Lambert)

Vychází první živé album britské rockové hudební skupiny Queen a Adama Lamberta pod názvem Live Around The Wor ...celý článekČasopis 43 - sekce

OPERA/ TANEC

Aktuální změny MHF Lípa Musica

Josef Špaček a Miroslav Sekera (Má to smysl?)

V důsledku přijatých protiepidemických opatření a jejich dalšího zpřísňování dochází ke změnám u všech koncert celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Filmové tipy 43. týden

Grand restaurant pana Septima

Grand restaurant pana Septima
Když jíst, tak u Septima, když se bavit, tak s Louisem de Funèsem! Franc celý článek

další články...