zvláštní poděkování
Volný.cz

Zemřela Marie Fredrikssonová

Marie Fredrikssonová

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Zemřela švédská zpěvačka, skladatelka a pianistka
Marie Fredrikssonová (*30. května 1958 - † 9. prosince 2019), původním jménem Gun-Marie Fredrikssonová. Proslula především ve skupině Roxette, kterou založila spolu s Perem Gesslem v roce 1986.
„S velkým zármutkem musíme oznámit, že nás opustila naše velká a všemi milovaná umělkyně,“ oznámila zpěvaččina manažerka Marie Dimbergová. Zpěvačka v pondělí ráno podlehla rakovině.

Začínala v kapele Strul. Jejího talentu si povšimli v polovině 80. let zpěváci Per Gessle a Lasse Lindbom. Přesvědčili ji, aby zahájila sólovou kariéru. Po jejich nátlaku Marie natočila své první sólové album Het vind. Roku 1986 vydala druhé sóloalbum Den sjunde vågen, díky němu se stala známou zpěvačkou ve Švédsku. V roce 1986 založila spolu s Gesslem kapelu, které dali jméno Roxette. Úspěch přišel s hitem The Look, který zaznamenal raketový světový úspěch. V USA ovládl hitparády hit It Must Have Been Love k filmu Pretty Woman.
Roku 2002 se zpěvačce obrátil život vzhůru nohama. Lékaři jí objevili zhoubný mozkový nádor. Podstoupila velmi náročné léčení. Poté se učila znovu číst, psát, počítat. Dva roky se neobjevila na veřejnosti. O tři roky později oznámila, že rakovinu porazila a chce se vrátit k hudbě. Učinila tak dvěma sólovými deskami, její první anglickou The Change a švédsky zpívanou deskou cover verzí Min Bäste Vän.
Roku 2009 obnovila spolupráci s Perem Gesslem. Roxette vystoupili jako hlavní hvězdy turné Night of the Proms se symfonickým orchestrem. Velký zájem publika je přiměl ke comebacku a vydání nového studiové album Charm School (2011). Následovalo úspěšné světové turné v letech 2011–2012, kdy vystoupili také ve vyprodaných halách v Praze a Ostravě. Bohužel se před třemi lety se jí ale onemocnění vrátilo a lékaři zpěvačce zakázali koncertovat. Poslední deska kapely s názvem Good Karma (Videoklip: It Just Happens) vyšla v roce 2016, poté skupina definitivně ukončila kariéru.
Svoji úspěšnou hudební kariéru i osobní životní peripetie popsala Marie Fredrikssonová v životopisné knize Listen To My Heart (Moje láska k životu), která vyšla v roce 2017.

10.12.2019 17:12:21 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 32 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Hudební rozhledy

Časopis 32 - sekce

DIVADLO

Co bylo, je a bude aneb covidové intermezzo

Eva Elsnerová a Štěpán Coufal (Macbeth)

Zprávami opět rezonují negativní vyhlídky do budoucna a opět se polemizuje, zda se bude hrát, pro kolik lidí, celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Amarcord Federica Felliniho

Amarcord

Amarcord
Život na maloměstě třicátých let očima Federica Felliniho. Italsko-francouzský snímek oceněný Osca celý článek

další články...