zvláštní poděkování
Volný.cz

Finští The Gentleman Losers vystoupí v Akropolis

The Gentleman Losers

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Červnové Music Infinity se 5. června 2019 v 19:30 hodin v Paláci Akropolis ponoří do náladových kompozic finského experimentálního dua The Gentleman Losers. Bratři Samu a Ville Kuukkovi z Helsinek těží z odkazu post-rocku, lo-fi, nebo třeba amerického country, jejich nahrávky jsou ale nezařaditelné. Propojuje je pocit jemné melancholie, dobrovolné izolace introverta či dotek severského chladu. The Gentleman Losers za sebou mají čtyři studiové desky, tu loňskou Make We Here Our Camp Of Winter představí na své pražské premiéře. Druhým hostem večera bude slovenský projekt Alapastel míchající neoklasickou hudbu a ambient.

„Muzika z minulosti, která se ještě nestala,“ tak charakterizuje svoji tvorbu finské bratrské duo The Gentleman Losers zrozené z náctiletých pokusů helsinských bratrů Kuukkovi. Projekt vznikl v roce 2004, o dva roky později už vydali eponymní debut plný zasněných odkazů na americkou lidovou hudbu ponořených do šumů a glitchových beatů. Deska vydaná na proslulém labelu City Centre Offices jim rychle získala spoustu fanoušků a také několik zmínek v seznamech nejlepších alb roku. Podobné ohlasy sklidila i následná nahrávka Dustland (2009), kterou Nils Frahm označil za jednu ze svých nejmilejších desek všech dob.
Když se zdálo, že se The Gentleman Losers stávají zavedeným jménem na experimentální scéně, bratři Kuukkové na pár let dobrovolně zmizeli. Přesídlili do Lipska, kde s Patrickem Sudarskim (A Heart Is An Airport, Palestar) založili synthpopové trio Lesssons, s nímž vydali EPčko Tempest. Před dvěma lety se ale pod hlavičkou The Gentleman Losers vrátili s deskou Permanent Midnight, další křehkou meditací nad samotou. Zatím poslední album Make We Here Our Camp Of Winter z loňského prosince vzniklo jako pokus o návrat k improvizaci a spontaneitě.
Bratři se zavřeli do opuštěné chaty u jezera a s pomocí analogové záznamové techniky nahráli kolekci rozjímavých melodií ponořených v organickém šumu. Deska je tak mimo všechny současné trendy, jak jen může být, a zároveň shrnuje tísnivé pocity dnešního člověka. „Je to nadčasová kontemplace o člověku a jeho místě ve světě… jakýsi mrazivější sourozenec Chill Out od KLF,“ napsal o desce blog Acid Ted.

Slovenská skupina Alapastel vznikla jako projekt trenčínského hudebního samouka Lukáše Bulky, který tvoří hudbu od svých patnácti let. Jeho skladby kombinují mohutné neoklasické motivy s prvky ambientu a také éterickými vokály Alex Lukáčové a Mariána Hrdiny. Debutové album Hidden for the Eyes se snaží skladbami zachytit světy, které existují mimo naše omezené schopnosti vnímání. Deska vyšla na britské značce Slowcraft Records, kterou spravuje anglický ambientní hudebník James Murray. Kromě pochvaly z domácí elektronické scény sklidil debut Alapastel také ohlasy ze zahraničních blogů. „Omračující mix současné vážné hudby, konkrétní hudby a možná špetky post-rocku, který vůbec není nepodobný tomu, co dělá Ólafur Arnalds,“ napsal o desce blog A Miscellany. Předprodej lístků www.palacakropolis, v kavárně Paláce Akropolis, GoOut.

27.5.2019 18:05:45 Redakce | rubrika - Koncerty

Časopis 46 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Jsme v pohodě  (ND)

Články v rubrice - Koncerty

James Arthur přiveze desku věnovanou fanouškům

James Arthur

V roce 2012 se James Arthur doslova přes noc stal popovou hvězdou první třídy, když jeho debutový charitativní ...celý článek


David Stypka přizval Korben Dallas na Flédu

David Stypka

Dvojice předních hvězd česko-slovenské alternativní scény se potká 2. prosince 2019 na Flédě v Brně. David Sty ...celý článekČasopis 46 - sekce

DIVADLO

Jan Potměšil nikdy bych neměnil

Jan Potměšil

Jan Potměšil: nikdy bych neměnil
Příběh herce Jana Potměšila, který za své revoluční angažmá v roce 1989 za celý článek

další články...

LITERATURA/ UM?NÍ

Na plovárně s Jiřím Sopkem

Na plovárně s Jiřím Sopkem
Rozhovor Marka Ebena se známým českým malířem, grafikem a sochařem. Režie J. Hoj celý článek

další články...