zvláštní poděkování
Volný.cz

Karel Zich nedožité 70. narozeniny

Karel Zich

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Karel Zich
Vyprávění oblíbeného zpěváka a předního představitele českého rock'n'rollu, od jehož narození v těchto dnech uplyne 70 let, o rodině, přátelích a písních (1998). Režie A. Vomáčka. V nadcházejících dnech si připomeneme nedožité 70. narozeniny předčasně zesnulého zpěváka, kytaristy a hudebního skladatele Karla Zicha (10. 6. 1949 – 13. 7. 2004). Do povědomí se zapsal na sklonku 60. let jako člen kapely Spirituál kvintet, v níž setrval čtyři roky a během tohoto působení vznikla i populární cover verze hitu Elvise Presleyho In the Ghetto. Od roku 1974 Karel Zich vystupoval sólově a v roce 1976 vydal své první LP. Vlastní repertoár v rozsahu od folku po popové písně doplňoval o hity krále rock'n'rollu, za jehož českého následovníka byl veřejností označován. Jeho úspěch v tomto žánru pronikl i daleko za hranice, což nakonec vedlo k pozoruhodné příležitosti natočit ještě před rokem 1989 album s legendární americkou představitelkou rock'n'rollu Wandou Jacksonovou. V posledních letech spíše vystupoval sólově s kytarou a se samostatným recitálem, i když řadu koncertů absolvoval po boku Spirituál kvintetu, s nímž obnovil spolupráci. Prodal přes milion desek a absolvoval tisíce koncertů i daleko za hranicemi naší země – v USA, Brazílii či v Austrálii.
Vysílání: 05.6., 14.00 hod., ČT1

Úsměvy Karla Zicha
Dnes si společně s J. Hanzlíkem zavzpomínáme na zpěváka, kytaristu a skladatele, který se narodil před 70 lety (2005). Režie P. Vantuch. V dnešních Úsměvech si spolu s Jaromírem Hanzlíkem připomeneme předčasně zesnulou zpěváckou legendu Karla Zicha (10. 6. 1949 – 13. 7. 2004). Tento doktor filosofie, zpěvák a vystudovaný muzikant uplatňoval své nadání v rozmanitých podobách a my si je v dnešním pořadu připomeneme. Začneme rozborem jeho přídomku český Elvis Presley, připomeneme si jeho působení ve Spirituál kvintetu a neopomeneme ani jeho úspěšnou sólovou dráhu. Věříme, že vás úsměvná vzpomínka na Karla Zicha potěší.
Vysílání: 09.6., 08.10 hod., ČT1

Dobře naladěná kytara
Na uměleckou i životní dráhu populárního zpěváka Karla Zicha, který by v těchto dnech oslavil 70. narozeniny, vzpomínají příbuzní, kolegové ze Spirituál kvintetu, L. Filipová, M. Švábová a řada dalších (2006). Režie Z. Gawlik. Dnes máte možnost zhlédnout dokument režiséra Zdeňka Gawlika o zpěvákovi s nezaměnitelným barytonem Karlu Zichovi. Před patnácti lety přišla šokující zpráva z Korsiky o tom, že při potápění Karel zemřel. Na vyhraněného představitele moderního středního proudu, slibného skladatele silných melodických písní, ale především na talentovaného a široce disponovaného zpěváka, jehož občas spoutával nedůsledně volený repertoár, vzpomínají členové rodiny, ale i J. Černý, M. Bukovič, L. Filipová, J. a Z. Tichotovi a další. Dokumentem si připomínáme jeho nedožité 70. narozeniny.
Vysílání: 08.6., 20.20 hod., ČT art
Opakování: 09.6., ČT art

Jeden tón je tvůj
Koncert Karla Zicha uvádíme k jeho nedožitým 70. narozeninám (1985). Spoluúčinkuje skupina Flop. Scénář M. Bukovič. Kamera K. Holub. Režie J. Němcová. Zpěvák, kytarista a hudební skladatel Karel Zich, který se narodil 10. června 1949 v Praze, byl často nazýván „český Elvis Presley“. Pocházel z hudební rodiny (jeho dědeček byl operní skladatel Otakar Zich), studoval kompozici na Státní konzervatoři v Praze a na Karlově univerzitě obory estetiky a sociologie, kde také získal titul doktora filosofie. Na přelomu šedesátých a sedmdesátých let minulého století byl členem Spirituál kvintetu. V roce 1974 začala jeho sólová kariéra, v té době vydal svoji první LP desku – Dům č. 5. Zpíval převážně vlastní písně, nevyhýbal se však spolupráci s renomovanými autory (B. Ondráček, P. Janda, K. Svoboda atd.), do svého repertoáru zařazoval i převzaté písně: Alenka v říši divů, Mosty, repertoár Elvise Presleyho atd. V polovině 70. let zažil největší skok v anketě Zlatý slavík ze 112. na 4. místo. V roce 1979 založil doprovodnou skupinu Flop, kterou později vedl Michal Pavlík (Čechomor). Natočil na 50 singlů a 15 alb. Dvakrát vystupoval a spolupracoval s Lenkou Filipovou (album Mosty), mezi unikátní desky patří album z konce 80. let s legendární americkou královnou rock’n’rollu Wandou Jacksonovou, jež v padesátých letech vystupovala i po boku Elvise Presleyho. Karel Zich složil i hudbu k několika filmům a je autorem skladby pro fontánu v Mariánských Lázních, kde byl rovněž členem české Chopinovy společnosti. V posledních letech vystupoval jak sám se svou kytarou a svým samostatným recitálem, tak se svou skupinou a v neposlední řadě od roku 1992 opět se Spirituál kvintetem. Karel Zich zemřel na dovolené, když při potápění na Korsice utrpěl v červenci 2004 ve věku 55 let infarkt myokardu.
Vysílání: 08.6., 21.10 hod., ČT art

27.5.2019 17:05:45 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 15 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Ztracený ráj (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Legendy pop-rocku: The Smiths

The Smiths

Legendy pop-rocku: The Smiths
Kultovní big beat (Premiéra). V roce 1982 založili Morrissey a Johnny Marr v ...celý článek


Hudební tipy 16. týden

Olympic

Olympic – procházka historií (8/10) - Retro 8 – roky 1988–1990
Unikátní seriál koncertníc ...celý článek


Narozeninová oslava XL

Xindl X (Narozeninová oslava XL)

Narozeninová oslava XL
Koncert k 40. narozeninám oblíbeného písničkáře Ondřeje Ládka alias Xindla X z pražs ...celý článek


Melodie, které se vracejí s Waldemarem Matuškou

Melodie, které se vracejí s Waldemarem Matuškou

Populární melodie v podání Waldemara Matušky (1972). Scénář K. Štědrý a P. Most. Kamera K. Holub. Režie P. Mos ...celý článekČasopis 15 - sekce

OPERA/ TANEC

Španělské Velikonoce v Římě

Řím

Španělské Velikonoce v Římě
Hudba Zlatého věku Španělska na římském náměstí Piazza Navona v podání souboru celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Velikáni filmu... Tom Hanks

Tom Hanks (Zachraňte pana Bankse)

Zachraňte pana Bankse
Kde její kniha končí, skutečný příběh začíná. Tom Hanks a Emma Thompsonová v dojemné celý článek

další články...