zvláštní poděkování
Volný.cz

Hudební tipy 23. týden

Elton John: Portrét

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Milan Zelenka hraje Milana Tesaře
Muzikantské setkání významného kytaristy a skladatele pro kytaru, který právě slaví své 80. narozeniny (1990). Režie J. Bonaventura. Vynikající český kytarista a hudební pedagog Milan Zelenka, který se narodil 4. června 1939, vyučuje hru po řadu let na kytaru na Hudební a taneční fakultě Akademie múzických umění v Praze. Mezi jeho významné žáky patřili Lubomír Brabec, Rudolf Dašek, Lenka Filipová a Pavel Steidl. Kromě své vlastní interpretační a pedagogické činnosti působí Milan Zelenka jako člen odborných porot na různých mezinárodních interpretačních soutěžích. Sám je vítězem Mezinárodních kytarových soutěží v Moskvě v roce 1957 a ve Vídni v roce 1959. Jeho manželkou byla česká skladatelka Jana Obrovská (1930–1987), která řadu kompozic věnovala sólové kytaře. Spolu s Milanem Zelenkou se též představí jako interpret kytarový skladatel Milan Tesař, jehož kompozice hrají. Zazní mj. Píseň pro Eugenii, Capriccio a Špalíček. Průvodce pořadem je v nahrávacím studiu jazzový klavírista a skladatel Karel Růžička.
Vysílání: 05.6., 23.30 hod., ČT art

Elton John: Portrét
Na scéně je více než 50 let a za svou tvorbu byl povýšen do šlechtického stavu. Jako poctu uvádíme galakoncert z londýnského Palladia s biografickými ukázkami jeho životních osudů a hodnocením dalších hvězd britského show businessu. Anglický zpívající klavírista a skladatel, původním jménem Reginald Kanneth Dwight (1947). Od roku 1967 zvolil psedonym Elton John, a začal spolupracovat s textařem Berniem Taupinem. Jako klavírista je vybaven klasickou průpravou. Popularitu, dokonce i v USA získal po roce 1970. K jeho velkým hitům patří: Your Song (1971), Rocket Man (1972), Crocodile Rock (1972), Goodbye Yellow Brick Road (1973) – stejnojmenné album ocenila i kritika. S Johnem Lennonem natočil duet Lucy in the Sky With the Diamonds (1974). Špičku americké hitparády dobyl v roce 1975 písní Philadelphia Freedom, kterou napsal pro Billii Jean Kingovou. Stejného umístění dosáhl v tomto roce i singlem Island Girl. Účinkoval ve filmové verzi rockové opery Tommy. Od poloviny osmdesátých let se stále častěji účastní charitativních akcí. Cenou Grammy za rok 1997 byla oceněna jeho píseň Candle in the Wind, kterou původně věnoval památce Marylin Monroe, aby ji později připsal památce princezny Diany – tato nová verze se stala nejprodávanějším singlem všech dob.
Vysílání: 07.6., 20.20 hod., ČT art
Opakování: 08.6., ČT art

Doupě Mekyho Žbirky (7/10)
Jaroslav Svěcený a Ráchel Skleničková jako hosté nové hudební talk show Mekyho Žbirky. Režie P. Jandourek (Premiéra). Nová hudební talk show Doupě Mekyho Žbirky z ojedinělého klubového prostředí. V každém díle přivítá Meky Žbirka dva hosty, se kterými ho pojí nějaká hudební spolupráce. Meky se představí nejen jako zpěvák, ale v roli moderátora společně se svými hosty také zavzpomíná na hudební setkání a proberou novinky z hudební scény. V pořadu se objeví generačně i žánrově velice pestrá řada hostů. Například Jan P. Muchow, Ondřej Havelka, Lenny, Milan Lasica, Marpo, Albert Černý, Lenka Filipová, Jaroslav Svěcený, britský producent posledních dvou Žbirkových desek Rob Cass nebo Petr Marek ze skupiny Midi Lidi, kteří společně připraví divákům unikátní hudební zážitek.
Vysílání: 07.6., 21.25 hod., ČT art
Opakování: 08.6., ČT art., 10.6., ČT art

JAZZ: Riziko (1945–1949)
Hudební encyklopedie tvrdí slovy showmana a špičkového trumpetisty Dizzyho Gillespieho: "Bebop může být stejně zábavný jako swing a lze při něm tančit". Nástup Normana Granze, impresária, který prosadil jazzmany a jazzwomanky do světových filharmonických sálů. Po II. světové válce rostla v Americe produkce a prosperita měrou, o níž se ještě před několika lety nikomu ani nesnilo. Ale začala Studená válka a s ní přišla hrozba nukleární války. Milióny bělošských Američanů se začaly stěhovat do nově postavených, bezpečnějších předměstských čtvrtí. Města se vylidňovala. Lidi, převážně chudí, kteří v centrech měst zůstali, se měli postarat sami o sebe. V komunitě černošských Američanů sílila frustrace. Chlapi se vrátili z války, v níž bránili svobodu cizích zemí, a doma se museli potýkat s diskriminací. Do této situace přišel mor zvaný drogy. Celou situaci "vyzpívala" jazzová hudba. Hrát jazz vždycky znamenalo přijmout riziko. Když se muzikant vyjadřuje spontánně "na fleku", když vystupuje veřejně, jde "s kůží na trh", prostě riskuje. Ale kromě toho dostává ohromnou šanci projevit se.
Vysílání: 09.6., 23.20 hod., ČT art
Opakování: 12.6., ČT art

27.5.2019 16:05:33 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 38 - rubriky

Archiv čísel

reklama

LM2019

Články v rubrice - Z éteru

Portrét Spirituál kvintet

Spirituál kvintet

Spirituál kvintet
Dokumentární portrét jedné z nejvýznamnějších českých folkových skupin, jejíž přední člen ...celý článek


Hudební klub - Van Morrison

Van Morrison

Van Morrison
Legendární irský zpěvák, skladatel a multiinstrumentalista živě na klubovém pódiu (Premiéra). ...celý článek


Hudební tipy 39. týden

Hudební klub - Jacob Collier
Sólové show propojuje Gershwina s Beatles a se Steviem Wonderem. Spolu s kamar ...celý článek


Katy Perry: The Prismatic World Tour

Katy Perry - The Prismatic World Tour

Dcera kazatele opustila gospelový sbor a svůj talent vložila do popových písní. Vyplatilo se. Oslovila miliard ...celý článek


Joni Mitchell: Live At The Isle Of Wight

Joni Mitchell: Live At The Isle Of Wight

Joni Mitchell: Live At The Isle Of Wight
Legendární vystoupení kanadské písničkářky na největším hudebním f ...celý článekČasopis 38 - sekce

DIVADLO

Divadelní tipy 39. týden

Úsměvy Ondřeje Kepky
Dnes J. Hanzlík přivítá filmového a divadelního režiséra, který v nadcházejících dnech celý článek

další články...

LITERATURA/ UM?NÍ

Třistatřicettři

Třistatřicettři
Co spojuje tvorbu herce Boleslava Polívky, sběratelů loutek Pavla a Marie Jiráskových, ilus celý článek

další články...