zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Mariky malý příběh

Marika Gombitová (Z webu)

  

Stálice slovenské populární hudby Marika Gombitová oslavuje tento týden významné životní jubileum. Tato křehká dáma, která ve svém životě musela překročit stín tragické autonehody, se dokázala vrátit na koncertní pódium. Nejen jejím věrným příznivcům stále zní hity jako Koloseum, Uzemie zázrakov nebo Adresa ja, adresa ty.
Gombitová se prosadila díky velkému hlasovému rozsahu. Písně, které zpívá, vynikají procítěnými melodiemi a šansonovými texty. Dvorním textařem Maričiných písní je Kamil Peteraj. O dobré skladatele také neměla nouzi: Marian Varga, Pavel Hamel, Laco Lučenič, Ján Lauko, Janko Lehotský, Vašo Patejdl, Gabon Dušík, Andrej Šeban.

Marika Gombitová se od devíti roků věnuje hře na klavír. Jako třináctiletá začala zpívat se svými bratry. Při studiích na střední škole byla členkou košické amatérské skupiny Profily, potom krátce působila v košických tanečních orchestrech J. Olajoša a J. Szabadoša.
V roce 1976 přijala Marika nabídku od Janka Lehotského a stala se členkou skupiny Modus. V roce 1977 zvítězil Modus na Bratislavské lyře s písní Úsmev. Rok na to Marika soutěží s písničkou Študentská láska a získává zlatou Bratislavskou lyru v domácí soutěži.
Další rok ji čeká spolupráce s Mariánem Vargou na desce On a Ona. Vydala první profilovou desku pod názvem Dievča do dažda. Píseň Vyznanie z tohoto alba ji přineslo stříbrnou Bratislavskou lyru. Spolu s Mirou Žbirkou nazpívala písničky pro televizní muzikál Smoliary.
Roku 1980 natáčí druhé album Moj malý príbeh a také velice úspěšný televizní muzikál Neberte nám princeznú. Na první solové desce M. Žbirky nazpívala duet V slepých uličkách.
Půl roku po autonehodě Marika vystoupila na Bratislavské lyře s písničkami Prstienky z trávy a Tajomstvá hier. Začala usilovně pracovat na albech Slnečný kalendár a Modusu (1982).
V dubnu 1983 se vrací Marika na koncertní jeviště za doprovodu skupiny Modus v bratislavském Štúdiu S v recitálu Mince na dne fontán, se kterým se představila v pražské Lucerně. V létě téhož roku Marika vydává stejnojmenné dvojalbum.
Koncem roku 1984 vydává album Marika 5, kde se zároveň představila jako textařka a skladatelka. Písně z alba Volné miesto v srdci (1986), se stávájí základem pro nový ho koncertní program Mariky, pod názvem Adresa ja, adresa ty. Na jaře 1987 dokončila nahrávaní sedmého alba Ateliér duše. Abum ji produkuje Vašo Patejdl.
Jako první ze slovenských zpěváků vystoupila 20. 6. 1990 v rakouské hitparádě Die Grossen Zehn, kde se představila s písní Babylonia z alba Kam idú ludia? (1990). Marika na něm spolupracovala s Andrejom Šebanom.
Listopadě 1994 Marice vychází album Zostan, na kterém s Marikou spolupracují Vašo Patejd a Gabo Dušík. Roku 1996 získala Marika výroční cenu Grand Pri ZAI za celoživotní přínos o rozvoj slovenské populární hudby a za dlouholetou popularitu.
V novém tisíciletí byla v médiích uvedena nová písnička Prosba z připravovaného nového alba Mariky. V letošním roce přizval Mariku do studia Miro Žbirka, kde spolu nazpívali nový duet. Ke společnému zpívání se sešli před neuvěřitelnými dvaceti lety. Marika řekla ,,Ludia mi strašně chýbajů“.
Marika ve slovenské anketě Zlatý slavíki 2000 se umístila na druhém místě za Janou Kirschnerovou. Diváci si prožili nádherné okamžiky. Marika se po dlouhé době objevila na jevišti. Přišla, aby se rozdala. Zazpívala jednu ze svých písní, sklidila velké ovace. Z Maričiny tváře jsme mohli vyčíst ohromné dojetí a radost. Nyní připravuje svoje nové písničky pro nové album a těší se na návrat na hudební scénu. Dokonce se uvažuje o znovu vzkříšení skupiny Modus. Mariko, přejeme Ti hodně zdraví, lásky a štěstí do dalších let. Díky za Tvoji hudbu a písničky vůbec.

10.9.2001 Petr Schier | rubrika - Známí?