zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Český kalendář v proměnách roku

Michal Horáček – Český kalendář

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Předposlední prosincovou neděli dozněl ve Švandově divadle Český kalendář, společný projekt Michala Horáčka a uměleckého šéfa smíchovské scény Doda Gombára.

Český kalendář provedl diváky jednotlivými měsíci, ročními obdobími i jeho náladami. Během celého roku 2012 se na jevišti smíchovské scény představila řada vynikajících zpěváků a muzikantů, které nespojovala pouze společná práce: „V dobe, keď to vyzerá, že každý druhý človek vyšiel práve z kurzu asertivity, to boli potešujúce a vzácne stretnutia. V rieke času, vždy na pár intenzívních skúšok, v tvorivom a empatickom duchu, v tichosti rešpektujúcej silnú a inšpiratívnu poéziu“. Tak vnímal intenzivní práci na projektu jeho režisér Dodo Gombár, a dodává: „Stretávali sme sa v súčasnosti, nabitej nervozitou, podráždenosťou, precitlivelosťou hlavne k sebe samému, v časoch keď ego trieska o ego, keď už takmer nikomu sa nechce mlčať ani spočinúť a už vôbec nie otvorene pochybovať. Keď takmer každý na všetko má odpoveď a takzvaný názor.“

Spolu s Michalem Horáčkem a orchestrem pod vedením Matěje Benka zpívali kromě stálic Petry Hřebíčkové, Ondřeje Rumla a Františka Segrada také speciální hosté jednotlivých dílů - zpěvačky Katarína Koščová či Lucia Šorálová, herec a muzikant Jan Sklenář či skladatel, moderátor a herec Ondřej Brzobohatý. Květnovým speciálním hostem byl zpěvák Viktor Dyk, v červnu diváky Švandova divadla potěšil herec Csongor Kassai. Sedmý díl cyklu villonských balad ozdobila slovenská diva Szidi Tobias, zářijový večer opanovala zpěvačka Bára Basiková. Speciálním hostem říjnového dílu Českého kalendáře byl Vladimír Merta, v listopadu zazpíval také Martin Chodúr. Závěrečný, 12. díl cyklu, jenž hostil Michala Kocába, Annu Čtvrtníčkovou, Csongora Kassaie a Jana Sklenáře, potvrdil výjimečnost celého projektu, jak potvrzuje režisér komponovaného cyklu Dodo Gombár: „Som rád a vďačný, že som bol pri tom. Som tiež rád, že Švandovo divadlo sa podujalo na rolu hostiteľa tohto neovereného počinu. Že vstúpilo odvážne do neistoty. Posledný prosincový diel, so svojou elektrizujúcou atmosférou, potvrdil, že hostia (aj na javisku aj v hľadisku ) sa tu cítili slobodne a bezpečne.“

Divadelní pominutelnost autorského cyklu villonských balad nebyla pouze obecným slovním spojením, ale skutečností, kterou všichni zúčastnění přijímali s pokorou. V plánech autorů a inscenátorů je vznik tzv. třináctého dílu Českého kalendáře – představení, které by mělo putovat po městech českých, moravských i slovenských.

24.12.2012 20:12:34 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Zprávy

Výlet žáků ZŠ Pražačka na brněnský muzikál Heidi

Žáci ZŠ Pražačka a herci muzikálu Heidi (Hudební scéna MdB)

V sobotu 11. května 2024 se žáci ZŠ Pražačka spolu s rodiči vydali na nezapomenutelný výlet do Brna. Tento den ...celý článek


Zemřel Miroslav Imrich

Miroslav Imrich (Zdroj: www.imrichmusic.com)

Hudební scénu zasáhla tragická zpráva. Ve věku 71 let navždy odešel zpěvák a skladatel Miroslav Imrich, jeden ...celý článek



Časopis 20 - sekce

DIVADLO

Divadelní tipy 21. týden

František Peterka

František Peterka
Portrét českého herce a vášnivého sportovce (2012). Režie A. Sirotková. František Peterka celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Rok české hudby – Jan Kubelík

Jan Kubelík

Legenda jménem Kubelík
Dokument o krásném uměleckém a lidském vztahu otce a syna – významného houslov celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Al Pacino ve své jediné oscarové roli

Vůně ženy

Vůně ženy
Poslední pánská jízda ve víru tanga, kvalitního jídla, pití a krásných žen. Al Pacino ve své jedi celý článek

další články...