zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Irský tanec i hudba v Praze

Hudební těleso Beoga

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Druhým rokem se Praha rozechvěje irským tancem a hudbou. Festival Irský Máj se pod záštitou velvyslankyně Irské republiky, paní Alison Kelly, vrací do pražského Divadla v Celetné první májový víkend 4. - 6. května 2012.

Až ze samého severu irského ostrova dorazí pětičlenné hudební těleso Beoga. Základ její hudby tvoří tradiční irské rytmy, ovšem nebojí se použít a kombinovat i jiné žánry. Výsledkem je tradiční hudba s velkým smyslem pro legraci a dobrodružství, která ale perfektně funguje. Tato skupina je často hudebními kritiky označována za „nejzajímavější novou tradiční kapelu, která se v Irsku za poslední století vynořila“. Skupina, jejíž fanouškovská základna a obliba ve světě neustále roste, se pravidelně účastní keltských a folkových festivalů po celém světě. Její pověst jedné z nejodvážnějších tradičních kapel současnosti potvrzuje i nové album How To Tune A Fish, které je v tisku označováno pouze samými superlativy. Mezi jedno z nejvyšších ocenění kapely patří bezesporu nominace na cenu Grammy v roce 2010 v kategorii Best Contemporary World Music Album. Těšit se můžete na akordeon, knoflíkovou harmoniku, kytaru, keyboard, bodhrán, housle a samozřejmě zpěv.

Pod jednou střechou se bude opět tančit
Taneční projekt festivalu „Pod jednou střechou“ v sobě ukrývá přehled několika irských tanečních stylů, se kterými je možné se v Praze setkat. Představí se zde nejen nejznámější české taneční skupiny irského tance, ale také nejvlivnější tanečníci-lektoři, kteří v současné době ovlivňují podobu nejen irského tance v centru Čech. V závěrečném tanečním souboji můžete tedy obdivovat a srovnávat styly step dancing, sean nós, clogging a tap dance. Ani letos nebudou chybět taneční semináře. V jejich nabídce najdou své místo začátečníci i pokročilí tanečníci – sobotní seminář bude věnován základům tap dancingu, nedělní seminář potom jednomu z nejstarších stylů irského tance sean nós dancing.

Divadlo i pro malé diváky
Letošní divadelní zážitek má v rukou dramatické uskupení s názvem Studenti. Jeho členové se před lety jako děti sešli v ZUŠ Klapkova pod vedením Inky Brendlové (z filmů Knoflíkáři, na divadle pak jen výběr z her jako Hamlet, Cyrano, Othello, Ideální manžel, Maškaráda, Lucerna…). Příběh je tanečně doladěn i scénami irského tance v podání taneční skupiny Aisling. Melodramatická pohádka z pera irského spisovatele Oscara Wilda, která je ostrou kritikou společnosti stejně jako poutavým příběhem lásky mezi vlaštovičkou a sochou Šťastného prince, přivítá nejen dospělé, ale i dětské diváky. V týdnu před samotným festivalem je možné obdivovat živou sochu irské tanečnice v centru Prahy, která takto pomyslně festival zahájí.

4.5.2012 09:05:19 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Festivaly

Ska Wars v Malostranské Besedě

Green Småtroll

Reggae vrací úder. Mezinárodní den Hvězdných válek každoročně připadá na 4. května, letos Prahu ale uchvátí po ...celý článek


Levnější lístky na Brod 1995 jen do dubna

Aneta Langerová (Foto: Helena Kadlčíková)

Za necelé čtyři měsíce 17. srpna se v Českém Brodě uskuteční v pořadí 11. ročníku hudebního festivalu Brod 199 ...celý článek



Časopis 18 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Skutečný příběh manželství

Milá Olivie

Milá Olivie
Dokáže síla umění překonat rodinnou tragédii? Skutečný příběh manželství britského spisovatele celý článek

další články...