zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Marta Töpferová ve Švandově divadle v ojedinělém spojení se Zuzanou Lapčíkovou

Marta Töpferová (Zdroj: B. Kaufmann)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Společný koncert Marty Töpferové a Zuzany Lapčíkové nabídne smíchovskému publiku ojedinělou událost. Hudebnice spolu pravidelně nevystupují. Zatímco Lapčíková se věnuje moravské hudbě, Töpferová, žijící v New Yorku, je doma ve španělské a latinsko-americké oblasti. Propojení obou žánrů slibuje nečekaný zážitek a pozoruhodné propojení na první pohled rozdílných světů. Koncert bude rozdělen na třetiny, nejprve každá umělkyně zahraje svůj recitál a na závěr vystoupí společně. Uskuteční se 17. dubna 2012 od 20:00 h.

Na svůj pražský koncert v rámci evropského turné si Marta Töpferová přiveze jihoamerické hudebníky, pocházející z Chile: Cristiana Carvacho a Alejandra Soto Lacoste, dále ji doprovodí tuzemský kontrabasista Tomáš Liška.

Marta Töpferová je jednou z nejlepších zpěvaček a písničkářek své generace. V mládí zpívala osm let klasickou a lidovou hudbu ve dvou sborech, jak v Čechách, tak ve Spojených Státech. Po emigraci do USA v roce 1987 se Marta naučila plynně španělsky, a vyvinula se z ní vynikající umělkyně a skladatelka latinskoamerické hudby. London Times popsal Martu jako "jednu z nejpůvabnějších interpretů lidové hudby Latinské Americky", a zaslouženě. Dodnes Töpferová vydala čtyři alba ve španělštině, převážně složené z vlastní tvorby: "Trova" (2009 World Village), "Flor Nocturna" (2006 World Village), "La Marea" (2005 World Village), "Sueno Verde" (2003 Circular Moves), a sbírku českých, moravských a slovenských lidových písní s názvem "Homage To Homeland" (2002 vlastní produkce).
Jako stálá tvůrčí síla na hudební scéně v New Yorku Marta spolupracovala s některými nejlepšími hudebníky z latiny, jazzu i kruhu vážné hudby, a tato zkušenost podnítila unikátní mix stylů v její práci. Kromě její tvorby ve španělštině a češtině, Marta začala v poslední době psát svou první sbírku písní v angličtině, a na jaře roku 2011 vydává nové CD s názvem "The Other Shore" (Druhý Břeh). Tyto nové písně čerpají inspiraci od zpěváků/písničkářů jako jsou Nick Drake a Tracy Chapman, ale bystré ucho uslyší vlivy i z českých lidových písní a rytmické základy založené na latinskoamerické hudbě.
Martina hudební cesta je úzce spjata s vlastním jedinečným osudem, a její nový soubor představuje vlastní dlouholeté hledání, jak přenést svou trojjazyčnou tvář na jeviště. Její aktuální koncerty tedy obsahují písně v angličtině, španělštině a češtině, a Marta používá hlas a poezii jako spojující prvek.
Od svého průniku na mezinárodní scénu Marta procestovala Evropu, Spojené Státy, Kanadu, Argentinu a Thajsko, s významnými koncerty v místech jako je Queen Elizabeth Hall v Londýně, Blue Note v New Yorku a World Music Festivalu v Chicagu. Bez ostychu můžeme říct, že umělkyně českého původu, která se navíc ke svému původu stále hlásí, ve světě prorazila a stala se jednou z čelních představitelek tzv. worldmusic. (zdroj: A.M.P.)

Zuzana Lapčíková
Po absolutoriu gymnázia studovala hru na cimbál u Milady Vlasákové na brněnské konzervatoři. Díky jejímu sympatickému projevu i zjevu, kultivovanému vystupování, velmi znělému a čistému hlasu i nepřeslechnutelné přirozené muzikalitě se velmi záhy stala naší nejžádanější a nejpopulárnější folklórní cimbalistkou i zpěvačkou. Svůj zájem o folklór projevila dalším studiem etnologie a hudební vědy na Masarykově univerzitě v Brně. Od roku 1980 působí ve folklórním souboru Včelaran, v němž působí nejen jakožto zpěvačka a muzikantka, ale též jako tanečnice a autorka. Dále občas vystupuje a nahrává s dalšími cimbálovými muzikami, z nichž nejvýznamnější je Brněnský soubor lidových nástrojů (BROLN). Věnuje se i sběratelské činnosti moravských lidových písní. Nahrává také se soubory z oblasti vážné hudby, jako je např. Státní filharmonie Brno, Pražská komorní filharmonie nebo soubor Virtuosi di Praga. Spolupracuje také s hudebním skladatelem a pedagogem Milošem Štědroněm a zpěvačkou Idou Kelarovou.
Významná je její činnost na poli experimentálního folku, kdy se pokouší o různé fúze moravského folklóru s jinými směry či žánry populární hudby. V roce 1993 založila s jazzovým klavíristou a skladatelem Emilem Viklickým a primášem folklórního souboru Hradišťan Jiřím Pavlicou volné muzikantské seskupeni Ad lib Moravia. S Emilem Viklickým a jeho jazzovým triem pak vystupuje pravidelně doma i v zahraničí. Dále s ním také natočila několik CD u nás i v zahraničí. Jedná se o velmi zajímavý hudební experiment, který slučuje zvuk klasického jazzového tria s folklórním zvukem cimbálu, jejich kultivovaný projev spočívá zejména ve velmi zajímavých hudebních harmoniích a nezvyklých hudebních plochách. (zdroj wikipedie)

2.4.2012 22:04:38 Redakce | rubrika - Koncerty

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Koncerty

Společně s Medial Banana si zaplaveme v moři času

Medial Banana

Slovenská kapela Medial Banana vydala novou desku a nyní s ní vyráží na turné. Brněnským fanouškům novinku Mor ...celý článek


Turbodechovka Fanfare Ciocărlia roztančí Flédu

Fanfare Ciocărlia

Fanfare Ciocărlia, jedna z nejproslulejších balkánských dechovek, představí 12. května v premiéře na Flédě svo ...celý článek



Časopis 18 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Svatá Zdislava a Cesty víry

Světci a svědci: Svatá Zdislava

Znovuotevření baziliky sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí
Přímý přenos slavnostní mše, kt celý článek

další články...