zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy na 32. týden

Lenka Dusilová

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Pandurango (6/7) (Vysílání: 09.8., 22.10 hod., ČT2)
Cestovatelé hledající boha či lépe ducha hudba dorazili do Bolivie. Všechna města, která navštívili, leží vysoko nad hranicí 2000 metrů, a proto Bolivijci spíše drnkají, než foukají. Aiquile - město kytar "charanga" je něco jako naše Kraslice. Vyrábí se tam hudební nástroje a konají se hudební festivaly. Bolivie je zemí starých zvyků a původní obyvatelé tvoří většinu populace. Takže hlavně indiánská hudba zní v "kulturním středisku" Centro Cultural Los Masis. Ale zní i varhanní hudba v evropském duchu, protože zde žijí novokřtěnci/Mennonité, jejichž předkové přišli kdysi z Německa. Skupina Arawi hraje na samponě, což je soustava Panových fléten. Uvidíme velký buben Bombo, potažený chlupatou blánou, který vydává měkký, basový zvuk. Nechybí ani řízná vojenská bolivijská kapela a průvodce pořadem Michal Dvořák zahraje na charangu a setká se s největší mezinárodní hvězdou z města Chochabamba Edvinem Herrerou ze skupiny Savia Andina. A na závěr budeme svědky indiánské lidové slavnosti nedaleko města La Paz, ležícího ve výšce 3800– 4200 metrů nad mořem. Posledním setkáním je skupina Octavia - což jsou staří dobří rockeři. A to je znamení blížících se návratů.

Sedm epoch rocku (5/7) (Vysílání: 13.8., 21.20 hod., ČT2)
"We Will Rock You" a "We Are the Champions" jsou triumfální rockové písně. Vyzývají k maximální komunikaci, empatii, vzájemnou výměnu energie mezi tisícovkami lidí na stadionu a postavou v nadživotní velikosti na pódiu. To je podstata rocku ze stadionu. Sportovní arény ve Spojených se proměnily v duchovní domov těchto hudebních podniků, a obdobné "hymny" se staly věčnou součástí jejich kultury. V sedmdesátých letech stvořila jedna americká skupina odnož divadelního pojetí rocku, a to zcela účelově - právě pro tyto rozsáhlé prostory. Skupinu Kiss tvořili čtyři příznivci glam rocku, které napadlo využít líčidel k tomu, aby se z nich staly hvězdy obří velikosti. Šlo o to navodit iluzi, kdy dokážete lidi přesvědčit, že vidí něco víc, než tam ve skutečnosti je. A z iluze se obdobným trikem stane realita.

Bigbít (29/42) (Vysílání: 13.8., 22.15 hod., ČT2)
Jazzová sekce pokračovala v uvádění alternativy na Pražských jazzových dnech. Ukázky a rozhovory s muzikanty hudebních seskupení Žabí hlen, Extempore a dalších. Jazzová sekce kontra Sekce mladé hudby. Různé zahraniční kulturní vlivy a kontakty s hnutím Rock v opozici (koncerty Art Bears, Art Zoyd a This Heat na Pražských jazzových dnech). A odbočka k rockery opovrhovanému novému fenoménu 70. let - diskotékám, které v první fázi ještě před vznikem disco soundu šířily různou i nedostupnou rockovou hudbu u nás.
Hovoří J. Vlček, K. Srp, J. J. Neduha, M. Chadima, M. Čuřík, J. Rauvolf, O. Konrád, J. Tůma, V. Marek, T. Křivánek a mnoho dalších muzikantů, organizátorů a odborníků.

Khamoro 2010 (Vysílání: 14.8., 20.00 hod., ČT2)
Ve dnech 23. 5. - 29. 5. 2010 se uskutečnil 12. ročník Světového romského festivalu Khamoro, který se konal pod záštitou primátora Hlavního města Prahy Pavla Béma. Organizátorem festivalu bylo občanské sdružení Slovo 21 a Studio Production Saga. Hudební program byl uzavřen 29. 5. závěrečným galakoncertem v Kongresovém centru Praha, na němž vystoupilo 7 kapel. Viděli jsme slovenské Romano Stilo, kteří předvedli skvělou kombinaci klasického hudebního vzdělání a horké krve, francouzské Romano Atmo, jejichž taneční vystoupení představilo různorodé styly romského tance s pestrobarevnými kostýmy,srbské Black Panthers typické nezkrotným temperamentem a nezaměnitelnou balkánskou atmosférou, makedonský energický dechový soubor Orkestar Braka Kadrievi, českou cimbálovku Surmajovci prezentující ty nejstarší romské písně z Čech i Slovenska, slovinské Šukar hrající na různorodé drnkací nástroje a rumunskou hvězdu Mahala Rai Banda prezentující divoký mix tradiční lidové hudby, moderních stylů i orientálních vlivů. Celkem na festivalu letos vystoupilo více než 100 umělců a expertů ze 14 států světa.

Na Kloboučku (Vysílání: 14.8., 02.00 hod., ČT2)
Zjednodušeně lze charakterizovat hudbu mladé ostravské skupiny Benedikta jako fúzi moravského a šarišského folklóru s moderním rockem a jazzem. Ačkoliv pokusů aktualizovat tradiční lidovou hudbu už byla celá řada, jen málokdy se to podařilo. Benedikta rozhodně vykročila tímto směrem pozoruhodně. Ústředními postavami skupiny jsou sestry Váňovy, houslistka Michaela a zpěvačka Petra, které se spojily s výkvětem ostravských jazzrockových instrumentalistů s niterným vztahem k odkazu lidové hudebnosti. Obě dívky vycházejí z poněkud méně známější hudby východoslovenského regionu, která je ovlivněna i rusínskými písněmi a zároveň z širokého proudu moravské lidovky. Osobitá aranžmá, brilantní souhra kapely a silné individuality v přední linii Benedikty zabodovaly už několikrát na soutěžích a festivalech.
Lenka Dusilová, v polovině devadesátých let zpěvačka nadějné kapely Sluníčko a později hlavní hvězda skupiny Pusa, ve které působil David Koller, se počátkem nové dekády nadechla k dalšímu sólovému letu a hned první album v nové sestavě jí vyneslo ocenění Akademie populární hudby coby zpěvačce roku 2000. Od té doby Dusilová, autorka skladeb i textů, doprovodná kytaristka a především nezaměnitelná, rockově potemnělá vokalistka, soustředěně koncertuje a po menších korekturách v obsazení zní její Secret Service velmi originálně.

ČT Live - Pavel Vrba (Vysílání: 14.8., 02.40 hod., ČT2)
Když legenda české písničky - textař a básník Pavel Vrba v dubnu r. 2008 oslavil své sedmdesátiny, byl natočen tento koncert. Vrbův slovesně vytříbený a přitom široké vrstvě posluchačů srozumitelný a přístupný umělecký projev prezentují hity, ze kterých si snad každý Čech bez vážné vady sluchu zapamatoval pár refrénů nebo alespoň nějaký ten verš z písní pro Janu Kratochvílovou (V stínu kapradiny), Leška Semelku (Šaty z šátků), Lucii Bílou (Ave Maria), Petru Janů (Říkej mi), či z jejího duetu s Petrem Jandou (Jedeme dál) a určitě slogany legendárních písní Olympiku (Osmý den schází nám, Jsem to já jak zamlada, Skončili jsme Jasná zpráva).

8.8.2010 00:08:55 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Eurovision Song Contest 2024

Aiko

Eurovision Song Contest 2024
Přímý přenos prvního semifinále ze švédského Malmö, kde se letos koná 68. ročn ...celý článek


Hudební tipy 19. týden

Bulat Okudžava

Alicia Keys: Live in LA
Komorní a zároveň emocemi prodchnuté vystoupení jedné z nejosobitějších a nejorigin ...celý článek


Hudební tipy 18. týden

Janet Jackson

Ikony Kamila Střihavky
Český rockový bubeník Miloš Meier hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české ...celý článek


Ivan Hlas – 70

Ivan Hlas – Pramínek času

Ivan Hlas – Pramínek času
Muž mnoha profesí a jedna z legend české hudební scény Ivan Hlas se u příle ...celý článek


Peter Nagy 65

Peter Nagy

Peter Nagy 65
65. narozeniny a 40 let na scéně oslaví oblíbený zpěvák, interpret hitů jako například Kristí ...celý článek


ABBA: úspěch navzdory

ABBA

ABBA: úspěch navzdory
Britský dokument mapuje vývoj švédské skupiny ABBA. Když v roce 1974 zvítězila v sout ...celý článek



Časopis 18 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním celý článek

další články...