zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadelní tipy ČT na 34. týden

David Gilmour - Live in Gdańsk

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Krásný ztráty (Vysílání: 24.8., 21.25 hod., ČT2)
V roce 2002 se v jednom z pořadů cyklu Krásný ztráty sešli v televizním baru Michala Prokopa dvě legendy české kultury - Jiří Suchý a Waldemar Matuška. Divadlo Semafor, které všestranný divadelník, ale také dramatik, textař a básník Jiří Suchý spolu s Jiřím Šlitrem a Ferdinandem Havlíkem založili v roce 1959, slaví v letošním roce 50. výročí. Při podzimních oslavách se jistě sejde mnoho stálic české populární hudby, protože mnoho z nich svou hvězdnou dráhu startovalo právě na prknech mladého a odvážného Semaforu. Nebude už ale mezi nimi Waldemar Matuška, v době natáčení čerstvý sedmdesátník. Tehdy, při natáčení Krásných ztrát, byli ale oba pánové plni energie a životního elánu.

Blues ze Staré Pekárny (Vysílání: 27.8., 23.35 hod., ČT1)
Zlínská skupina Blues Station existuje už několik let. V pořadu Blues ze Staré pekárny se objeví jen její část, a to v podobě tria. Skupina vydala v roce 2000 desku, které se dostalo velké chvály, a tehdejší hudební recenzenti naznačili, že máme tu čest s velmi profesionální skupinou, i když se vlastně jedná o amatérsky hrající muzikanty. Skupina hraje skvěle převzaté skladby, ale řečeno odborníky z oboru, "kdo alespoň trochu muzice rozumí, ví, že téměř vše již bylo v blues vymyšleno tam, kde má tato hudba domov." Je radost poslechnout si jejich výkon, zvláště v našich vodách, kde bluesové kapely lze počítat skoro jen na prstech jedné ruky.

David Gilmour - Live in Gdańsk (Vysílání: 29.8., 13.25 hod., ČT2)
Davidu Gilmourovi přišlo pozvání, aby v roce 2006 zahrál u příležitosti šestadvacátého výročí založení polské Solidarity v gdaňských docích (o rok dříve zde triumfoval Jean Michel Jarre).
Turné, které původně skončilo v květnu v Londýně, tak dostalo srpnový přídavek. Speciální příležitost vybízela ke speciálnímu zpracování, a protože zmíněné album bylo nahráno s orchestrem, spojila se Gilmourova doprovodná kapela s Baltickým symfonickým orchestrem a zhruba padesáti tisícům diváků se ve fascinujícím industriálním prostředí gdańských loděnic dostalo nevšedního hudebního zážitku. Gilmour chtěl původně vydat živé album sestříhané z vícero koncertů, ale čím více se nahrávkami probíral, tím častěji padalo rozhodnutí zařadit verzi z Gdańsku. Nakonec to došlo tak daleko, že album je záznamem jen tohoto jednoho koncertu, výjimečného přítomností filharmoniček a filharmoniků.

Herbie Hancock: Possibilities (1/2) (Vysílání: 30.8., 00.00 hod., ČT2)
Klavírista Herbie Hancock natočil v roce 2005 album Possibilities, výborně přijaté posluchači i kritikou. Principem znamenité nahrávky jsou přesahy jazzu k význačným osobnostem světové pop music.
Tehdy si pozval do studia celou řadu slavných interpretů a společně s nimi nahrávku natočil. U mikrofonu se tak vystřídaly hvězdy jako Sting, Trey Anastacio, Paul Simon, Stevie Wonder, John Mayer, Annie Lennox, Christina Aquilera a mnoho dalších. Dokumentární snímek Possibilities zachycuje po dobu osmnácti měsíců vznik tohoto alba a nabízí záběry ze studia, archivní materiály a samozřejmě krátké spontánní rozhovory se všemi, kteří se na nahrávce podíleli.
V roce 2008 při padesátém výročí Grammy Awards získal H. Hancock Grammy za album roku (River - Joni Letters).
Klavírista H. Hancock přišel jako jednadvacetiletý z Chicaga do New Yorku se skupinou hardbopového trumpetisty Donalda Byrda, s předchozím univerzitním vzděláním a úctou ke klasické hudbě. Dnes lze říci, že dalekosáhle ovlivnil několik generací mladých muzikantů. Už v létě 1963 odešel do modernistického kvinteta Milese Davise. Po pěti letech davisovského angažmá se postavil na vlastní nohy, založil vlastní sextet, skupinu Headhunters, V.S.O.P. a další formace. Je energickým klavíristou lyrického stylu, původně inspirovaného projevem Billa Evanse a Wyntona Kellyho a proslulý barevně krásnými, rytmicky svébytně frázovanými akordickými obraty. Tento perfektní doprovázeč, vyhledávaný pro vytříbenost, lehkost a inspirativnost, dokázal propojit vrozené hledačství se smyslem pro organický pořádek ve tvorbě improvizace.

24.8.2009 23:08:33 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 19 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Hudební tipy 19. týden

Bulat Okudžava

Alicia Keys: Live in LA
Komorní a zároveň emocemi prodchnuté vystoupení jedné z nejosobitějších a nejorigin ...celý článek


Ivan Hlas – 70

Ivan Hlas – Pramínek času

Ivan Hlas – Pramínek času
Muž mnoha profesí a jedna z legend české hudební scény Ivan Hlas se u příle ...celý článek


Petr Hapka – 80 let

Petr Hapka

Televizní písničky a songy Petra Hapky
Štěstí je krásná věc, Dívám se, dívám, Rozvod a další slavné hity a ...celý článek


Hudební tipy 20. týden

Jitka Molavcová a Jiří Suchý (Árie měsíce)

13. komnata Kuby Ryby
Hudebník, skladatel, textař, zakladatel nejznámější punk-popové skupiny Rybičky 48, b ...celý článek


Eurovision Song Contest 2024

Aiko

Eurovision Song Contest 2024
Přímý přenos prvního semifinále ze švédského Malmö, kde se letos koná 68. ročn ...celý článek


Pop-rockové pódium

Helmutova stříkačka

Helmutova stříkačka
Comebackový koncert brněnské legendární kapely u příležitosti jejího 40. výročí z klubu ...celý článek


ABBA: úspěch navzdory

ABBA

ABBA: úspěch navzdory
Britský dokument mapuje vývoj švédské skupiny ABBA. Když v roce 1974 zvítězila v sout ...celý článek



Časopis 19 - sekce

DIVADLO

Divadelní tipy 19. týden

Gérard Depardieu (Cyrano z Bergeraku)

Světák Jan Libíček
Jaký byl ve skutečnosti veselý tlouštík českého filmu? Dokumentem připomínáme náhlý odch celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Život je dobrá věc je název výstavy v galerii Prostora

Obraz od Josefa Bolfa

Galerie Prostora i v roce 2024 pokračuje se představováním sbírek současných výtvarných umělců. Nová výstava o celý článek

další články...