zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hurvínek mezi přemyslovci, redaktor mezi loutkami

Přicházím do divadla a zjišťuji, že mám rezervované lístky do první řady. "Chudáci děti, to přese mě neuvidí", říkám si, ale žádné protesty se neozývají. Dne 6. září uvedlo Divadlo Spejbla a Hurvínka premiéru loutkové hry Hurvínek mezi Přemyslovci, kterou napsali Helena Štáchová a Pavel Cmíral. Kde jinde než v divadle S?H v Dejvicích. Po vyhoštění z Vinohrad našli loutkoví hrdinové útočiště na adrese Dejvická 38, v moderním divadle s velkým jevištěm a kapacitou cca 300 míst. Ale to jsem odbočil -- na jevišti se mezitím objevil pan Spejbl, paní Kateřina a Mánička s Hurvínkem.

Zpráva o premiéře
Při návštěvě Prahy se Mánička s Hurvínkem dostanou pomocí kouzla do 13. století, do časů Přemysla Otakara I. "V dějepisu nejsem příliš zběhlý, ale něco mi říká, že hamburger a colu zde nedostanu," komentuje situaci Hurvínek. Potkává chlapce Zrzíka, krade s ním na trhu ryby a je po zásluze potrestán. Mánička mezitím okouzlí panoše Jana a stane se první dvorní dámou princezny Anežky. V rytířském souboji se Hurvínek utká s panošem Janem, zahraje společně s Máničkou na flétnu, kouzlo pomine a oba se vrací do současnosti.
Představení je určené především dětem mladšího školního věku, čemuž odpovídá výstavba dialogů, založených na jednoduché komice a slovních hříčkách. Objevují se didaktické prvky, rozkošné jsou kontrasty mezi "staročeštinou" a neologismy (dýdžej, týpek, aj.). Pokud vezmete své děti na Hurvínka, postarejte se, aby seděly co nejblíže a mohly si tak celé -- hodinu a půl trvající dobrodružství -- bez obtíží vychutnat.

Divadlení kuchyně.
Po děkovačce pronikám do zákulisí, ale loutky i jejich "vodiči" někam zmizeli. Mihne se tu pan Vodňanský s chlapečkem, který se dožaduje Hurvínka. Překvapilo mě, že šatna je tak malá. Inu -- malé loutky, malá šatna. Potkáváme vstřícného pana Poláka (mluví kupce a hlasatele) a bavíme se o tom, co mi v tu chvíli připadá zajímavé.
Divadlo Spejbla a Hurvínka uvádí ročně dvě premiéry, tuto novou hru hrají denně, ale do ciziny se s ní zatím nechystají. Dekorace maloval Jan Doleček, scénu a loutky navrhoval Richard Maška. Scéna -- to je opona, na které se promítá obraz exteriéru. V obdélníkovém výřezu (po zvednutí části opony) se objeví interiér, kde probíhá děj, tedy pohyb loutek. Avšak loutky se nepohybují na pevné podlaze, ale na pohyblivém vozíku, na který se aranžují také kulisy. Tyto vozíky jsou dva, takže zatímco na jednom probíhá scéna, na druhém se připravuje scéna další. Potom se vozíky vymění, pak zase .... Asi jeden z důvodů, proč děj probíhá v paralelní kompozici (zážitek Máničky a zážitek Hurvínka) -- tzn. "zákulisní trik". Lidé vodící jsou skryti za vozíkem a jeho kulisami, lidé mluvící se schovávají za velkou oponou vedle vozíku. Synchronizace pohybů a řeči loutek je pak pravým uměním, které se zdá samozřejmostí.

Kdopak to mluví
První loutkou, jež spatřila světlo světa, byl Spejb, kterého vyřezal Karel Nosek a život na jevišti mu vdechl prof. Josef Skupa. Stalo se tak na přelomu let 1919 -- 1920. Hurvínek je dílem Gustava Noska (bratrance Karla) a poprvé se objevil v roce 1926. Gustav Nosek vytvořil také Máničku a Žeryka (1930). Paní Kateřina alias Bábinka přišla z dílny Ivana Moravce v roce 1971. V roce 1951 převzal Hurvínka a spol. Miloš Kirschner a vdechl loutkám nezaměnitelnou ironii a komiku. Získal divadlu světovou popularitu. Hurvínek promluvil v 18 jazycích a ve 30 zemích světa. Miloš Kirschner převzal kromě jiných ocenění i platinovou desku za 1 200 000 prodaných zvukových nosičů; vodil a mluvil Hurvínka až do své smrti v roce 1996.
Připomenu alespoň několik her: Dějiny kontra Spejbl (1970), Katastrofa v katastru O (1977), V Praze je blaze (1981), Ostrovy zázraků (1986), Hurvínek mezi loutkami (1989), Hurvínek na divokém Západě (1991). V současnosti je zajímavé představení Hurvínku, nefetuj! (autorem Jan Vodňanský, vhodné od 12 let), ve kterém po samotné hře následuje beseda s odborníkem na téma drogové závislosti.
Miloše Kirschnera nahradil v rolích Spejbla Martin Klásek, Máničku a Bábinku mluví Helena Štáchová. Divadlo uvádí i představení pro dospělé (např. Hurvínek balancující a bilancující).

V divadle zhasli, loutky šly spát
jistě jste žasli, tak přestanu psát.

1.4.1999 15:26:53 Tomáš Kotaz | rubrika - Zákulisí/ Klípky