zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Kultura v Otázkách Václava Moravce

Kultura v Otázkách Václava Moravce

autor: Scena.cz   

zvětšit obrázek

Česká televize odvysílala v neděli 4. května 2008 tradiční debatní pořad Otázky Václava Moravce. Jedním z aktuálně zařazených témat bylo i financování pražské kultury. Nad tématem debatovali pražský radní odpovědný za kulturu Milan Richter, zástupce komerčního divadla Janek Ledecký, ředitelka příspěvkového Divadla Na Zábradlí Doubravka Svobodová a Yvona Kreuzmannová, poradkyně ministra kultury.

Václav Moravec vedl debatu na úrovní. Několikrát zdůraznil, že se pečlivě připravil. Pravděpodobně si důkladně prostudoval petici Za Prahu kulturní. Zásadní chyba moderátora spočívala v nedostatečném upřesnění dílčích témat. Divák laik sice pochopil, že se jedná o peníze, to několikrát zdůraznil i radní Richter, ale v debatě nezaznělo, že se jedná o dvoje peníze. Richter se chválil, jak přidal do oblasti kultury více peněz, ale to bylo do balíčku číslo jedna – tedy do položky granty (tj. peníze na uspokojení zájmových sdružení a všech, kteří se chtějí zabývat nebo se zabývají živým uměním).

Doubravka Svobodová v rámci vymezeného času upozornila na další finanční položku – peníze na provoz příspěvkových divadel. Zde je hlavní ohnisko problému a nespokojenosti části pražské veřejnosti. Jak to bude s financováním neziskového umění, potažmo divadel. (Václav Moravec použil dobrý příměr – Česká televize, coby televize veřejnoprávní, která naplňuje veřejnou objednávku). Magistrát by i v případě divadel měl rozhodnout, která divadla, respektive jaký počet divadel bude tzv. veřejnoprávních. Skutečně je jedno, zda to budou příspěvkové organizace nebo obecně prospěšné společnosti. V tomto směru pan Richter zabodoval, doporučil, ať se tedy všichni transformují.

Těžký knockout padl na pražskou kulturu v momentě, kdy Doubravka Svobodová upozornila na skutečnost, že její mandát končí k 30. červnu 2008, o čemž pana radního informovala již v roce 2007. Richter namítl, že se konkurz stíhá vypsat a vyhodnotit – „jako příspěvkovky máme např. Technickou správu chodníků, kde také zvládáme konkurzy v krátké době.“ Pan radní asi zapomněl, že divadlo je skutečný živý organismus. Pokud se jedná o příspěvkovou organizaci, kdy je ředitel zodpovědný za hospodaření s veřejnými prostředky, tak není možné vytvořit dramaturgický plán během jednoho měsíce. Nehledě na již nasmlouvované zakázky. Podobné hospodaření jsme již zažili při výměně garnitury v případě Městských divadel pražských.

Jak to bude s pražskou kulturou, tedy penězi daňových poplatníků, jsme se tedy v pořadu nedozvěděli.

5.5.2008 20:05:53 Josef Meszáros | rubrika - Z éteru

Časopis 19 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 19. týden

Gérard Depardieu (Cyrano z Bergeraku)

Světák Jan Libíček
Jaký byl ve skutečnosti veselý tlouštík českého filmu? Dokumentem připomínáme náhlý odch ...celý článek


Z první řady... Lída Engelová

Šťovík, pečené brambory

Cesty Lídy Engelové
Dokumentární portrét renomované osobnosti současného českého divadla, která v těchto dn ...celý článek


Divadelní tipy 20. týden

Kudykam

Neobyčejné životy - Vladimír Brabec
Dokumentární portrét populárního herce, výrazné osobnosti Národního div ...celý článek



Časopis 19 - sekce

HUDBA

Petr Hapka – 80 let

Petr Hapka

Televizní písničky a songy Petra Hapky
Štěstí je krásná věc, Dívám se, dívám, Rozvod a další slavné hity a celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Filmové tipy 20. týden

Operace mé dcery

Fotograf
Hořká komedie inspirovaná tvůrčí živelností a vztahovými karamboly světoznámého českého fotografa celý článek

další články...