zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadlo bez hranic IV v Ypsilonce

V neděli 14. května 2006 se na scéně pražského Studia Ypsilon představí v pořadí již čtvrtý česko-kanadský divadelní projekt, tentokrát pod názvem Umění žít. Členové souboru Ypsilonky spolu se studenty herectví katedry alternativního a loutkového divadla pražské DAMU (respektive členy STUDIA Studia Ypsilon) a studenty divadelního oddělení University of Toronto at Scarborough v Torontu nabídnou divákům ojedinělou událost, unikátní kulturní spolupráci. Garanty tohoto výjimečného počinu jsou zakladatel, ředitel a umělecký šéf Studia Ypsilon prof. Jan Schmid za českou stranu a profesor, dramaturg a spisovatel Michal Schonberg za stranu kanadskou.
Kromě výsledné společné inscenace má tento projekt ještě hlubší smysl právě v procesu tvorby, ve způsobu vzniku. Neobvyklé divadelní dílo totiž vzniká metodou improvizace na konkrétní téma.

Vše začalo v roce 1999, kdy Jan Schmid, působící mimo jiné jako pedagog na pražské DAMU, navázal spolupráci s Torontskou divadelní univerzitou. „V Kanadě se na školách nezabývají improvizací a z toho se zrodila myšlenka společného projektu. Improvizace je stěžejním prvkem, základním kamenem.“ Inscenace vzniká tak, že se vybere téma a zkouší se na dvě části, kanadská část a česká část, až nakonec vznikne společná montáž. První takto připraveným projektem byl v roce 2000 Muž a žena, následoval Já a ostatní (2001/2002) a Mýty, které nás spojují (2003/2004).
Projekt měl zatím vždy velký ohlas nejen mezi samotnými studenty, kteří po absolvování tohoto specifického procesu tvorby, po poznání České republiky či Kanady, většinou přehodnotili své názory, postoje a vnímání světa, nejen mezi diváky, kteří představení v určité rovině hodnotili přínosněji než mezikulturní politické snahy, ale tento počin měl ohlas i v médiích.
Díky poslední výborné zkušenosti je i zatím poslední projekt opět rozšířen o členy divadelní skupiny De-ba-jeh-mu-jig (Debaj) sídlící na Manitoulin Island v severním Ontariu. Tento profesionální soubor je složen z původních obyvatel, tedy z Indiánů a jeho hlavním cílem je udržovat původní jazyk a kulturu, oživovat indiánské dědictví. Ke spolupráci byl opět přizván také významný kanadský dramatik delawarského původu Daniel David Moses.
Letos se inscenace kompletuje až po příletu Kanaďanů do Prahy. O režii se dělí Jan Schmid a Jiří Havelka, hudbu má na starosti Jan Jiráň. Téma společné improvizace je jednoduché: jak žít, jak se vyvarovat chyb a jak učinit život sobě i druhým příjemnějším. Po dvou reprízách v Ypsilonce bude mít „Umění žít“ též svou premiéru v DISKu, a to 16. května. V Kanadě se představení na počátku června odehrají v Torontu, Kingstonu i na Manitoulin Island.

8.5.2006 22:05:34 JaSop | rubrika - Zákulisí/ Klípky

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Časopis 17 - sekce

HUDBA

Peter Nagy 65

Peter Nagy

Peter Nagy 65
65. narozeniny a 40 let na scéně oslaví oblíbený zpěvák, interpret hitů jako například Kristí celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním celý článek

další články...