zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Harold Pinter – laureát Nobelovy ceny za literaturu

Harold Pinter

autor: archiv   

Britský dramatik, scenárista, herec, režisér, básník a prozaik Harold Pinter, který právě oslavil 75. narozeniny, se stal letošním laureátem Nobelovy ceny za literaturu. Ocenění získal za dramatickou práci, „která odhaluje hloubku prázdnoty skryté za každodenním tlacháním a vynucuje si vstup do uzavřených prostor úzkosti“.
Harold Pinter má nezastupitelné místo mezi umělci a intelektuály konce 20.století. Patří mezi aktivní umělce, kteří se otevřeně staví proti bezpráví a proti všem projevům totalitních režimů. Není tedy náhodou, že je blízkým přítelem Václava Havla a několikrát navštívil Čechy (poprvé roku 1988 při příležitosti premiéry Horáčtiny). Má na kontě více než třicet divadelních her, řadu filmových scénářů, próz a básní, je aktivním hercem i režisérem. Soucit s člověkem, úzkost nad lidským údělem, nad nepoučitelností, nad opakováním stále stejných chyb, nad neschopností se dorozumět, prolíná celým jeho dílem.

Narodil se 10. října 1930 v židovské rodině v londýnském East Endu. Zážitky z mládí a dětství, poznamenaného válkou, zpracoval v románu Trpaslíci (později též rozhlasová a divadelní hra). V roce 1948 začíná studovat herectví na Royal Academy of Dramatic Arts, ale zanedlouho studium opouští. Odmítá nastoupit vojenskou službu, a je proto souzen a krátký čas stráví i ve vězení. V roce 1951 má konečně možnost hrát - ve Společnosti Anewa McMastera v Irsku. V roce 1953 se vrací do Anglie, kde se ve Společnosti Donalda Wolfita setkává s Ronaldem Harwoodem (později též dramatikem) a stali se celoživotními přáteli. Poté vystřídal jako herec množství souborů.
Konec 50. let se stal obdobím jeho prvních významných her – Pokoj (The Room 1957), Mechanický číšník (The Dumb Waiter 1957), Narozeniny (The Birthday Party 1958), Správce (The Caretaker 1960). Z dalších jeho her: Milenec (The Lover), Návrat domů (The Homecoming), Krajina (The Landscape), Země nikoho (No Man´s Land), Zrada (Betrayal), Skleník (The Hothouse), Jiná místa (Other Places), Staré časy (Old Times), Horáčtina (Mountain Language), Shromáždění (Reunion), Měsíční svit (Moonshine) , …a v prach se obrátíš (Ashes to Ashes).
První jeho hra – Správce pod názvem Domovník byla u nás uvedena v Liberci v roce 1965. Harold Pinter je také autorem scénářů k mnoha filmům (např. Správce, Pojídač dýní, Quillerovo Memorandum, Nehoda, Poslední magnát, Francouzova milenka, Zrada, Deník želvy, Vyprávění služky ad.).

17.10.2005 17:10:50 Jana Soprová | rubrika - Medailony