zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Andrew Scott se vrací v inscenaci Slunce v pasti!

Andrew Scott a Indira Varmu (Foto: Manuel Harlan)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Andrew Scott ví, co to obnáší být hvězda. Už od první série populárního seriálu Sherlock, kde si zahrál mistra zločinu Moriartyho, nebo od druhé řady Potvory, kde nás svedl jako sexy kněz. Aktuálně sklízí jednu pochvalnou recenzi za druhou za sérii Ripley, role ve filmu Všichni moji cizinci mu přinesla několik nominací, včetně nominace na Zlatý glób, a jeho osm rolí v inscenaci Váňa z NT Live vyráží dech všem ná-vštěvníkům. Dramatik, herec, skladatel Noël Coward také věděl, jaké to je být celebrita – ne náhodou se po něm dnes jmenuje jedno z londýnských divadel. Už na sklonku 30. let Coward o údělu marnivého sebestředného herce napsal komedii Slunce v pasti!, kde se hlavní úlohy ujal právě Andrew Scott. Od 24. července 2024 mohou fanoušci britského divadla i Andrew Scotta vidět v repríze divácký i kritický hit díky cyklu přenosů z britského divadla do kin NT Live. Záznam opatřený českými titulky promítne pražské kino Aero 24. července, poté 9. srpna Bio Oko, 16. srpna kino Přítomnost a 25. srpna kino Světozor.

Seriálová hvězda v divadle
„Slunce v pasti! je pro mě hrou o bohémech, umělcích a rebelech, prezentovaných jako nová šlechta. I v celebritě se ale skrývá lidská bytost. Velké téma této hry zní: kdy hrajeme, a kdy ne? A chceme, aby si odpověď divák našel sám,“ říká Andrew Scott. Oblíbený irský herec se v londýnském divadle naposledy ukázal jako Hamlet. „Nemyslel jsem si, že se tenhle rok na jeviště vrátím,“ svěřil se Scott magazínu GQ. Nová verze Cowardovy zábavné hry, v níž se z jedné z milenek hlavního hrdiny stal milenec, ho ale zlákala. Zvlášť, když se mohl zapojit do všech prvků její produkce, spolupracovat s režisérem Matthewem Warchusem, kterého znal z natáčení filmu Pride, a k tomu se vrátit do slavného divadla Old Vic, kde dostal svou první práci poté, co se v roce 1999 přestěhoval z Dublinu do Londýna.
Od té doby se z něj díky seriálům Sherlock a Potvora stala hvězda, divadlo má ovšem dnes 43letý herec stále hodně rád. „V něm se totiž můžete sám režírovat. Tedy samozřejmě, že tam je i režisér. Ale když pak při představení cítí-te, že si publikum začíná trochu pokašlávat, je vaše starost, abyste ho zase vtáhli do hry.“

Narcistická valentýnka
Slunce v pasti! obsahuje prvky fraš-ky, zároveň do něj Noël Coward otiskl sám sebe. „Jde o jeho nejautobiografičtější dílo, eufo-rickou a vášnivou observaci narcisismu, zbožňování a osamělosti. Většina mých oblíbených her jsou komedie s přidaným emocionálním rozměrem a Slunce v pasti! je hodně zábavná sexuální ko-medie s nečekanou hloubkou,“ popisuje hru režisér Matthew Warchus, držitel ceny Olivier za muzikál Matilda a ceny Tony za komedii Bůh masakru. Americký kritik Ben Brantley hru popsal jako „jednu z nejnestydatějších a nejživelnějších divadelních valentýnek adre-sovaných sobě samému“. Noël Coward (1899–1973) ji napsal, když mu bylo čtyřicet, přičemž hvězdou se stal v pětadvaceti letech. Příjmení hrdiny Slunce v pasti! Essendine můžeme vnímat jako anagram slova neediness (tj. žádostivost po pozornosti a citu). Cowardova hra se mj. ptá, zda víc slunce potřebuje své planety, aby se kolem něj otáčely, nebo je to nao-pak?

★★★★★
„Od první chvíle, kdy se objeví na jevišti v kostýmu jednoho ze Ztracených chlapců Petra Pana plný nespokojenosti a kocoviny, je skvělý Scott úžasný. Prostor zaplňuje pomocí mimiky i muzikality, s níž pronáší důvtipné repliky, zatímco jeho postava lavíruje mezi slabostí a ironií, předvádí bouřlivé výstupy a odhaluje svou jedovatost. Jeho hrdina je k pomilování i k profackování, podmanivý i nadutý. … Pokud nechápete, proč je Coward považo-ván za génia a Scott za hvězdu dneška – tady je důkaz.“ Dominic Cavendish, The Tele-graph.

DALŠÍ PROGRAM DIVADLA V KINĚ V ČR:

Simon Stephens podle A. P. Čechova: Váňa
Kino Art (Brno) – 19. 6. 2024
Kino 35 (Praha) – 20. 6. 2024
Kino Přítomnost (Praha) – 24. 6. 2024
Kino Světozor (Praha) – 11. 8. 2024
Kino Svět (Hodonín) – 14. 8. 2024

Phoebe Waller-Bridge: Potvora
Přítomnost (Praha) – 23. 6. 2024

Tim Price: Nye
Kino Světozor (Praha) – 21. 7. 2024

James Graham: Drahá Anglie
Světozor (Praha) – 8. 9. 2024
Všechny hry jsou uváděny v pů-vodním anglickém znění s českými titulky.

www.aerofilms.cz

10.6.2024 17:06:19 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 30 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Zveme ...

V Broumově připravují Dobré dílo

Vizuál k inscenaci

V broumovském klášteře vzniká nová autorská divadelní inscenace Dobré dílo s podtitulem Bouška – Reynek ...celý článek



Časopis 30 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Prague Pride 2024 nabízí 190 akcí

Pride Parade (Foto: Kateřina Strakošová)

I když je běžné v létě utíkat z rozpáleného velkoměsta na venkov, na týden od 5. do 11. srpna 2024 odmítejte v celý článek

další články...