zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Z první řady... Léda

P. Nárožný a D. Černá (Léda)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Léda
Manželskonemanželská amorální komedie o lásce podle M. Krleži v pražském Činoherním klubu (2011). Hrají: P. Nárožný, O. Vetchý, N. Boudová, D. Černá a M. Maděrič. Divadelní režie L. Smoček. Kamera J. Lebeda. Televizní režie J. Brichcín. Stará antická báje vypráví o tom, jak se zamilovaný bůh Zeus, který tímto zanášel své božské manželce Héře, zjevil své vyvolené pozemšťance v podobě labutě (tedy vlastně labuťáka), aby ji obelstil (neboť i ona byla vdána) a mohl si tak s ní užít rozkoše. Z tohoto aktu pak mimo jiné vzešla krásná Helena, kvůli níž se podle pověsti strhla Trojská válka.

Tento prastarý příběh vypráví nejen o velké touze, ale i vynalézavosti, nesoucí až rysy směšnosti, pokud se nositel touhy tuto rozhodne za každou cenu realizovat. A nemusí se kvůli tomu ani dramaticky převtělovat. My, moderní lidé, se umíme ztrapnit už jen svým chováním, i když máme na sobě třeba dokonale padnoucí smoking.
Krutou komedii o lásce a dobývání napsal jeden z nejvýznamnějších chorvatských spisovatelů 20. století, Miroslav Krleža. Z jeho tvorby jsou u nás na divadle stále živí snad jen Páni Glembayové, dramatický příběh jednoho bankéřského rodu. A je to škoda. Představení jeho Lédy na jevišti Činoherního klubu ukázuje, o jak mimořádného autora jde.
Vysílání: 26.2., 20.15 hod., ČT art

26.2.2024 16:02:18 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 15. týden

Rudolf Hrušínský

Tichý muž
Na vynikajícího českého herce a vzácného člověka Rudolfa Hrušínského, od jehož úmrtí zítra uplyne ...celý článekČasopis 16 - sekce

OPERA/ TANEC

Premiéra 24 z dílny pěti choreografů

Dům tanečního umění Praha

Bohemia Balet, soubor Taneční konzervatoře hl. m. Prahy chystá nový komponovaný program. Večer nese společný n celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Pavel Forman vystavuje v DOXu

Výstava TransForman (Foto: Jan Slavík, ©DOX)

Výstava TransForman představuje v DOXu tři desítky nejnovějších prací malíře Pavla Formana z let 2021–20 celý článek

další články...