zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadelní tipy 17. týden

Život herce: František Němec

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

13. komnata Pavly Vitázkové
Herečka známá z rolí pohádkových princezen i z televizních seriálů se musí vyrovnávat s vážnou nemocí své dcery. Příběhem provází Zuzana Burešová. Režie D. Hnát (Premiéra). Pavla Vitázková je filmová, televizní a divadelní herečka. Od roku 1997 je v angažmá v Městském divadle Brno. Se svým bývalým manželem Dušanem Vitázkem má dvě malé dcery, Barboru a Rozálii. Diváci Pavlu znají nejen z brněnského divadla, ale i z televizních rolí princezen v pohádkách a ze seriálů (například Četnické humoresky, Hlava Medúzy, Kancl, Kriminálka Staré Město). V minulém roce Pavlině starší dcerce lékaři diagnostikovali cukrovku. Osoby postižené tímto typem onemocnění jsou náchylné k vytváření protilátek proti vlastním endokrinním žlázám a jsou závislé na injekčním podávání inzulínu. To, že Barunka trpí touto nevyléčitelnou nemocí, zjistila Pavla v létě, kdy dceru sužovala extrémní žízeň, hubla a omdlévala. Lékaři však hned nepoznali, že jde o cukrovku 1. typu. Bára upadla do ketoacidózního kómatu a skončila v bezvědomí na JIP. Bojovala o život, ale autoimunitní onemocnění díky veškeré péči lékařů pomalu zvládla. Potřebovala změnit stravování a jiný denní režim. Dnes si statečná devítiletá dívenka sama píchá inzulín, a to před každým jídlem, několikrát denně. Celá rodina se tomu musela přizpůsobit, ve škole jí pomáhá s aplikací inzulínu paní učitelka. Ač je toto onemocnění zátěží na celý život, Pavla věří, že její disciplinovaná dcera může i s ním žít plnohodnotný život, jen se musí doživotně hlídat a být ke svému zdraví zodpovědná.
Vysílání: 25.4., 21.05 hod., ČT1
Opakování: 25.4., ČT1

Život herce: František Němec
Významný herec František Němec bilancuje svůj život na jevišti i před kamerami v dokumentární road movie Jiřího Stracha (2018). František Němec ztvárnil za půl století své herecké kariéry stovky divadelních, filmových a televizních rolí. U diváků je oblíbený díky komediálnímu talentu, u kritiky zase uznávaný pro přesvědčivé ztvárnění rozporuplných postav. Do povědomí publika se zapsal jako populární tatínek z filmů Marie Poledňákové i jako legendární Hamlet v režii Miroslava Macháčka. Za roli dirigenta Furtwänglera v inscenaci Na miskách vah získal v roce 1998 cenu Thálie. „Mým koníčkem je divadlo“, prozrazuje v otevřeném a věcném dialogu s režisérem Jiřím Strachem. Spolupracoval s několika generacemi režisérů i hereckých kolegů a kromě dlouholetého angažmá v Národním divadle od roku 1982 patří v současnosti i k hlavním hvězdám pražského divadla Ungelt. Na bilanční cestu zpátky v čase se František Němec a Jiří Strach společně vydávají kabrioletem v dokumentární road movie po klíčových místech hercova života.
Vysílání: 28.4., 18.20 hod., ČT2

Největší Čech top 10: Jára Cimrman
Jak vidí přední odborníci různých oborů Járu Cimrmana, populárního českého génia. Pořadem provázejí Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák (2005). Scénář a režie P. Štingl. Dokumentární portrét představuje českého všeuměla, k němuž se sláva a uznání nemilosrdně obracely zády. A stejně tak i čas, kvůli němuž by zůstal mnohonásobný průkopník navždy zapomenut – nebýt pánů Smoljaka, Svěráka a jejich přátel, kteří od šedesátých let seznamují veřejnost s jeho neuvěřitelným odkazem. Oba pánové jsou průvodci i tohoto dokumentu, který vznikl pro anketu Největší Čech, do níž diváci nečekaně posílali hlasy i této postavě. Provázejí zajímavostmi z jejího "života" a nečekanými otisky v různorodých oborech, které nebyly ušetřeny jejího zájmu. O nových a méně neznámých souvislostech v dokumentárním pořadu hovoří odborníci na slovo vzatí, mj. prof. PhDr. František Dvořák, prof. MUDR. Pavel Pafko, Karel Čáslavský, RNDr. Jiří Grygar a další.
Vysílání: 30.4., 18.40 hod., ČT2

Dobře placená procházka
Televizní přepis jazzové opery Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra (1966). Hrají a zpívají: E. Pilarová, R. Gabzdyl, H. Hegerová, J. Suchý a J. Šlitr. Kamera J. Kučera. Scénář a režie J. Roháč a M. Forman. Český divadelník, hudebník, textař, básník, skladatel, spisovatel, filmař, grafik, výtvarník, divadelní režisér a sběratel Jiří Suchý se narodil 1. října 1931 v Plzni. Byl spoluzakladatelem Divadla Na zábradlí a Semaforu. Spolupracoval s Miroslavem Horníčkem, Ivanem Vyskočilem, později vytvořil autorskou dvojici s Jiřím Šlitrem. Po Šlitrově smrti v roce 1969 se jeho hlavním divadelním partnerem stala Jitka Molavcová. Jazzová opera Dobře placená procházka vznikla v roce 1965 v Semaforu v autorské dílně Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra, kteří si v představení také hráli a zpívali. Mimořádný ohlas tohoto představení vedl k televiznímu přepisu, jehož se v roce 1966 ujali Ján Roháč, Miloš Forman a kameraman Jaroslav Kučera. Pojednává o dědictví po tetě z Liverpoolu, která odkázala milion dosud nenarozenému dítěti Uliho (René Gabrdyl) a Vanilky (Eva Pilarová). Ovšem manželé se právě rozvádějí. Mazaný advokát (Jiří Šlitr) chce peníze pro sebe a Vanilku svádí. Ta se rozhodne mít dítě s listonošem (Jiří Suchý), ale ten jejímu pokušení odolá. Do toho přijíždí živá teta (Hana Hegerová) a Uli i advokát jí začnou nadbíhat. Teta však odolává, předá Vanilce šek a zemře. A pánové se opět dvoří Vanilce, jde přece o milion dolarů...
Filmový přepis jednoho z nejdůležitějších uměleckých počinů éry Semaforu 60. let minulého století, z doby úzké spolupráce autorské dvojice Suchý-Šlitr, uvádíme u příležitosti 70. výročí vzniku televize u nás.
Vysílání: 29.4., 22.15 hod., ČT art

Medvěd
Jan Werich a Stella Zázvorková ve slavné televizní adaptaci komedie A. P. Čechova o osudovém setkání nerudného statkáře a svérázné dlužnice (1961). Dále hraje B. Záhorský. Kamera J. Roth. Režie M. Frič. Půl roku po smrti svého manžela drží velmi zachovalá vdova stále smutek a nevychází z domu. Její exaltované truchlení je náhle přerušeno neurvalou návštěvou. Velkostatkář Smirnov se dožaduje splacení dluhu po jejím zesnulém manželovi. Vdova nemá peníze a statkář je neodbytný. V brilantním dialogu postupně graduje vztah, který vyvrcholí nabídkou k sňatku. Neodolatelný půvab této klasické miniatury režiséra Martina Friče korunují v gestu, slovu, intonaci dokonalé herecké výkony Jana Wericha a Stelly Zázvorkové.
Vysílání: 30.4., 21.50 hod., ČT art

Král a žena
Láskyplný spor krále Jindřicha VIII. s Kateřinou Parrovou. Jan Werich a Jana Brejchová v hlavních rolích televizního filmu (1967). Scénář J. Werich. Kamera J. Kadaňka. Režie E. Schorm. Půvabná hříčka je mistrným dialogem mezi mužem a ženou. Manželský pár, v němž je on ten starší a mocný a ona je mladá a půvabná. Jejich vzájemné škádlení, rozmíšky i hašteření naplnilo jedno královské ráno v ložnici. Mocný anglický král Jindřich VIII., který dal, jak víme z historie, usmrtit nejednu svou manželku, a poslední z nich – Kateřina Parrová, využívající veškeré síly svého mládí. Hlavní spor nastane o barvu koně Alexandra Velikého. Byl bílý nebo černý? Zvítězí on, ona nebo láska, která se za všemi těmi slovíčky přece jen skrývá? Originální hra s historií je divácky přitažlivá především díky hereckému umění obou představitelů – Jany Brejchové a Jana Wericha.
Vysílání: 30.4., 22.25 hod., ČT art

Slzy, které svět nevidí
O třech kumpánech, okurčičkách a povedeném manželství. Televizní film podle povídky A. P. Čechova (1962). Hrají: J. Werich, J. Šejbalová, V. Brodský a J. Sovák. Kamera M. Harvan. Scénář a režie M. Frič. Televizní film natočil podle povídky A. P. Čechova v roce 1962 renomovaný režisér Martin Frič s hereckými hvězdami: Janem Werichem, Jiřinou Šejbalovou, Vlastimilem Brodským a Jiřím Sovákem a patří k opravdovým skvostům české televizní tvorby. Tři kamarádi z mokré čtvrti (J. Werich, V. Brodský a J. Sovák) se vracejí z hospůdky řádně "nachmeleni" a rozhodnou se pokračovat ve flámování u jednoho z nich doma, protože on má přece hodnou ženušku (J. Šejbalová), která to pochopí a pěkně je uhostí. Realita je však poněkud jiná... Snímek získal na televizním festivalu v Římě v roce 1963 stříbrnou plaketu v kategorii uměleckých televizních filmů.
Vysílání: 30.4., 22.45 hod., ČT art

17.4.2023 14:04:38 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 18. týden

Spálená 16 (Studio Ypsilon)

Jári
Policejní rada Vacátko z legendárního seriálu Hříšní lidé Města pražského, herec Jaroslav Marvan, od j ...celý článek


Bouře hra Williama Shakespeara

Bouře

Bouře
Ctnost a šlechetnost je víc než msta. Britská filmová adaptace divadelní hry Williama Shakespeara (19 ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Michal Horáček: Český kalendář

Přebal alba

Michal Horáček je český spisovatel, esejista, novinář, textař, básník, producent, vystudovaný antropolog. Je c celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Antologie Krvavý Žižkov

Přebal knihy

Krvavý Žižkov je antologie, která má svého předchůdce Krvavý Bronx (2020), úspěšnou knihu povídek o „vyl celý článek

další články...