zvláštní poděkování
Quantcom.cz

20. divadelní sezona přehlídky Činoherní klub uvádí

Osm statečných (Divadlo Dagmar Karlovy Vary)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Činoherní klub uvádí: vstupuje do sezony, v níž to bude dvacet let, co tato přehlídka vstoupila do povědomí lidí, kteří se pohybují v neprofesionální divadelní aktivitě. V neděli 9. června 2003 spatřili diváci první představení složené ze dvou inscenací: Halka Třešňáková, vnučka herečky Činoherního klubu Jiřiny Třebické, vytvořila inscenaci Já vím, kdo jsi? a Margareta Hrůza, dcera scénografa Činoherního klubu Luboše Hrůzy, připravila scénické čtení pohádky Zapomnětlivý princ.

Příští rok bude dvacátým rokem, v jehož běhu se na našem jevišti představí deset až dvanáct inscenací neprofesionálních divadelních souborů. Co to ale je proti třísetletému fungování českého, moravského a slezského ochotničení? Jedno z nejstarších ochotnických divadel v Čechách údajně hrálo už koncem 18. století v Radnicích, v obci, odkud pocházel další člen Činoherního klubu – herec Václav Kotva. A pochopitelně dobře známý soubor Divadelní spolek Krakonoš / Vysoké nad Jizerou, který hraje již od roku 1786.
Za tu dobu, co „ČK uvádí:“ existuje, se Nedělní večery amatérských a poloprofesionálních divadelních souborů proměnily v Celoroční přehlídku amatérského divadla za finanční podpory MK ČR. Za finančního přispění Ministerstva kultury ČR také k letošnímu výročí připravujeme skromnou publikaci. Vedle souborů, které u nás vystoupily, jsme oslovili i odborníky a přátele, aby vyjádřili své zážitky, pocity, nálady a názory na svět neprofesionální divadelní aktivity v naší zemi v uplynulých dvaceti letech.
V souvislosti s letošním Jirákovým Hronovem nemůžeme opomenout, že se inscenace Charlotte Keatley / MÁMA ŘÍKALA, ŽE BYCH NEMĚLA v podání DS Scéna Kralupy v režii Jiřiny Lhotské setkala s obrovským nadšením u diváků, stejně jako tomu bylo v jarní části naší přehlídky. Gratulujeme. A můžeme prozradit, že v příštím roce by měl soubor opět na našem jevišti vystoupit: tentokrát se hrou Martina McDonagha KRÁSKA Z LEENANE (z Leenanské trilogie, jejíž součástí je i Osiřelý západ, který hrajeme od roku 2002). Inscenaci bude opět režírovat Jiřina Lhotská a také si v ní zahraje.

Na podzim 2022 zveme soubory, které Činoherní klub už několikrát navštívily:
Divadýlko na dlani / Mladá Boleslav s impresáriem Petrem Matouškem představí inscenaci s názvem PRODAVAČI SNŮ ANEB AŤ ŽIJE HOLLYWOOD. Autor a režisér o ní napsal: „Mluvíme-li o počátcích filmové tvorby, každému jistě vytanou na mysli dobře známá jména – bratři Lumièrové nebo Thomas Alva Edison. A zajisté oprávněně. Stejně jako v bitvách jsou známa především jména generálů a maršálů, a ne obyčejných vojáků, kteří v bitvách cedili krev a nakonec je vybojovali. A tak je to i s filmem. Naše divadelní představení se odehrává právě mezi těmito pěšáky bojujícími své bitvy na samém úsvitu kinematografie.“
Další soubor pochází z Turnova, kde se každoročně koná postupová přehlídka amatérského divadla Modrý kocour. Společnost bloumající veřejnosti představí inscenaci ZÁBLESK, krátkou jednoaktovou komedii popisující milostný trojúhelník s nečekaným překvapením.
Divadlo Dagmar Karlovy Vary a jeho inscenace OSM STATEČNÝCH nás vrátí do doby, kdy naše země byla okupovaná, nejdřív Varšavským paktem, později už pouze vojskem SSSR. Tehdy osm statečných Rusů vyjádřilo nesouhlas s touto okupací. Pondělí 3. října / 19:30 hod.

Divadelní soubor Gymnázia Jana Nerudy uvede hru Luigiho Pirandella JINDŘICH IV. Čtvrtek 13. října / 18:00 hod a Divadelní sekce Praha AUDIENCI Václava Havla. Středa 12. října / 19:30 hod Divadlo Zticha z Valašského Meziříčí přiveze autorskou inscenaci SINGLE, komedii z blízké budoucnosti, v níž nahlédne na soužití člověka s umělým domácím společníkem a na cestu programů k rovnoprávnosti. Neděle 16. října / 19:30 hod.
A pokud vše dobře dopadne, měl by v listopadu na jeviště ČK zavítat LÁHOR/Soundsystem s inscenací PŘED SEBOU UTEČEŠ ANEB NEHODÍCÍ SE ŠKRTNĚTE!.

Závěrem už jen fakta a čísla. Připomeňme, kolik souborů se na jevišti Činoherního klubu vystřídalo: od roku 2003 tu celkem 156 souborů odehrálo 298 inscenací, z toho 135 souborů a 270 inscenací k nám zavítalo od roku 2007 za finančního přispění MK ČR.
Lze přidat i několik čísel, které dokumentují, že Celoroční přehlídka amatérského divadla zahrnuje území Čech, Moravy a Slezska: Praha 51 souborů, Středočeský kraj 16 souborů, Liberecký kraj 11 souborů, Ústecký kraj 8 souborů, Karlovarský kraj 3 soubory, Plzeňský kraj 7 souborů, Jihočeský kraj 13 souborů, Jihomoravský kraj 7 souborů, Zlínský kraj 6 souborů, Moravskoslezský kraj 5 souborů, Pardubický kraj 4 soubory a Královohradecký kraj 13 souborů. A podařilo se uskutečnit i pozvání 5 souborů z EU: ze Slovenska, Rakouska a Holandska.
Přitom převažovala interpretační forma scénování (179 představení), za ní v počtech následovala autorská představení (130) a inscenace autorského divadla (121). Studentské divadlo bylo zastoupeno v 58 vystoupeních.
Aby čísel nebylo moc, přidám i hodnocení, které jsme si vedli od samého počátku přehlídky. Vždy deset spřízněných a ochotných diváků jsme požádali, aby se emailem vyjádřili k viděnému představení. Nejvíce hlasů touto formou hodnocení získala inscenace Martin Františák / DOMA / DS Jana Honsy, Karolinka. Jen o něco méně inscenace: Josef Tejkl / SOLNÉ SLOUPY / Černí šviháci, Kostelec nad Orlicí; Kazimír Lupinec a Soňa Šemberyová / ROZPAKY ZUBAŘE SVATOPLUKA / V.A.D. Kladno; Alexandr Guha & kol. / DENTÁLNÍ RAPSODIE ANEB STOMATOLOGICKÁ REVUE / Ztracená existence, Praha; Helmut Kuhl / HARILA / Nejhodnější medvídci, Hradec Králové, Praha; V.A.D. Kladno / FEE-RIE O KLADNĚ; Ladislav Stroupežnický / NAŠI FURIANTI / Slovanský tyátr, Olomouc; Kočovné divadlo Ad Hoc / IL CONGELATORE – ZMRAZOVAČ; BEDŘICH SMETANA THE GREATEST HITS / Divadelní spolek Krakonoš, Vysoké nad Jizerou; Roland Schimmelpfennig / ZLATÝ DRAK / DS Ty-já-tr / Hrobeso; Divadlo Dagmar a Hana Franková / VYHNÁNÍ Z RÁJE JIŽ PROBĚHLO / Divadlo Dagmar, Karlovy Vary; Petr Zelenka / PŘÍBĚHY OBYČEJNÉHO ŠÍLENSTVÍ / Divadelní Sekce Praha; Charlotte Keatley / MÁMA ŘÍKALA, ŽE BYCH NEMĚLA / Scéna Kralupy; Petr Matoušek / PRODAVAČI SNŮ ANEB AŤ ŽIJE HOLLYWOOD / Divadýlko na dlani, Mladá Boleslav.

Divadelní sezona 2022/23 pro nás bude trochu slavnostnější. Snad se v ní uskuteční i některá možná překvapení. Stále nám ale půjde hlavně o to, abychom mohli pozvat zajímavé neprofesionální herce, soubory a divadelníky z Prahy, Čech, Moravy a Slezska a aby se Činoherní klub stával prostorem, kde jednou nebo dvakrát za měsíc můžete být přítomni setkání s lidskou činností ze záliby a vnímat a prožít její proměnu v divadelní zážitek.

www.cinoherniklub.cz

12.9.2022 10:09:55 Radvan Pácl | rubrika - Zveme ...

Časopis 39 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Devět křížů (Městské divadlo brno)

Články v rubrice - Zveme ...

A studio Rubín uvádí projekt Tumor: Polyamor

Tumor: Polyamor

Pražské divadlo A studio Rubín navazuje na spolupráci s mezinárodní uměleckou skupinou T.I.T.S. Nová inscenace ...celý článek


Adina Mandlová se vrací do Boleslavi

Malvína Pachlová (1000 tváří Adiny)

Městské divadlo Mladá Boleslav chystá na 30. září 2022 slavnostní premiéru inscenace 1000 tváří Adiny. Přímo n ...celý článek


Osm statečných Divadla Dagmar v Činoherním klubu

Statečný lidí, kteří se demonstrace zúčastnili

Scénickou kompozici o moskevské demonstraci proti okupaci ČSSR v roce 1968 nastudovalo karlovarské Divadlo Dag ...celý článek


Divadlo X10 uvádí protiválečnou performanci

Janis Povilaitis (Dobrodružství zbloudilého vojáka)

Dobrodružství zbloudilého vojáka je název nové inscenace rusko-litevského performera Janise Povilaitise. Jako ...celý článek


Švandovo divadlo chystá Srpnové světlo

J. Mansfeld, B. Pavlíková a M. Anděl (Srpnové světlo)

Srpnové světlo, novou českou hru renomovaného divadelníka Martina Františáka, uvede 24. září 2022 ve světové p ...celý článek


La Fabrika uvede Rozladěné držky

Anežka Hessová a Rozálie Havelková

„Sny a muži by měli být nedostižní.“ Duo Havelková a Hessová (alias Rozladěné držky) připravuje st ...celý článekČasopis 39 - sekce

HUDBA

Coldplay: Live in Sao Paulo

Coldplay: Live in Sao Paulo

Coldplay: Live in Sao Paulo
Úchvatný koncert jedné z nejpopulárnějších kapel světové hudby. Britská hvězdná celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Literární tipy 40. týden

Melanie Griffithová a Bruce Willis (Ohňostroj marnosti)

Česká detektivka (1/9) - Cliftonky a Karel Čapek
Dějinami nejpopulárnějšího literárního žánru provází O. Ve celý článek

další články...