zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Jméno - Kódy, šifry a jinotaje nám nejsou cizí…

Jméno (MdMB)

autor: Jarmila Vlčková  

zvětšit obrázek

Divadelní prvotina JMÉNO autorů Matthiea Delaporte a Alexandra de La Patelliéra brouzdá světovými ale i českými jevišti. Posledního uvedení se dočkala v Městském divadle Mladá Boleslav 27. května 2022. Text přeložil Jaromír Janeček, režie Michaela Doleželová.
Pro úplnost inscenaci letos nastudovalo Jihočeské divadlo České Budějovice, v loňském roce Divadlo F. X. Šaldy Liberec, Divadlo A. Dvořáka Příbram, Moravské divadlo Olomouc, 2017; Západočeské divadlo Cheb, 2016. V české premiéře ho uvedlo Městské divadlo Brno, 2015.

Režisérka Michaela Doleželová vsadila na výtečné herecké obsazení, dokázala výborně vést jednotlivé protagonisty. Diváci ocení zejména jejich výtečné charakterové vlastnosti. Ne vždy je nějaký vtip dobře pochopený, dokonce může i ublížit. Podobně se tomu děje i v této hře. Kde se vše motá zejména kolem jména budoucího syna Vincenta (Milan Ligač).
Následná debata ze strany Pierra (Petr Mikeska) a Clauda (Radim Madeja) je místy velmi filozofická, zaměřuje se zejména na etiku a kolektivní vinu… Petr Mikeska představuje sice distinguovaného odborníka na literaturu, ale leckdy i dětinu a do toho i manžela, který je zvyklý na servis ze strany manželky Elizabeth. Ta v podání Veroniky Bajerové vyznívá jako obětavá žena, která následuje svého manžela, splní mu vše, co mu na očích vidí, ale následně by také potřebovala vše opětovat. V tomto směru vystupuje jako nedoceněná a zatrpklá… A tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až voda přeteče.
Radim Madeja coby Claude představuje tichou vodu, jen pozoruje, udržuje dlouholeté kamarádství. Překvapeně přijímá zprávu o tom, jestli není bukvice. Tento rodinný mýtus, který podněcuje i skutečnost, že je nezadaný, rozmetá přiznáním, že udržuje dlouholetý vztah s matkou Elizabeth a Vincenta.
Inscenace Jméno zaujme nejen skvělými hereckými výkony, ale zejména výpravou Markéty Sládečkové Oslzlé. Ta přibližuje obývací pokoj v makroskopickém náhledu. Samozřejmě nemohou chybět knihy. Třeba jsou to slovníky, vždyť jméno, to je velmi důležité pro každého z nás. Protože s naším jménem je úzce spojená naše osobnost. Příjmení značí příslušnost k rodu, ke skupině dalších lidí. A to že text je ve Francii díky populární vzhledem k tomu, že Francouzi vnímají situace v dané inscenaci jako určité odkazy na prezidenta Emmanuela Macrona, to nám vůbec nevadí. Kódy, šifry a jinotaje nám nejsou cizí…

www.mdmb.cz

20.6.2022 20:06:09 Josef Meszáros | rubrika - Recenze

Časopis 25 - rubriky

Archiv čísel

reklama

MARTA

Články v rubrice - Recenze

Lovci bobrů - laskavost, nablblost a přátelská opora

Bohumil Klepl a Kryštof Hádek (Lovci bobrů)

Studio Dva uvádí ve světové premiéře další brilantní komedii Patrika Hartla LOVCI BOBRŮ. Svůj režijní debut si ...celý článek


Magická fontána - plná vizí a živlů

Magická fontána

Společnost Pyroterra znovu uvádí na Křižíkově fontáně velkolepou živelnou show MAGICKÁ FONTÁNA. František Křiž ...celý článekČasopis 25 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Víra tipy 26. týden

Příběhy obrácení

Příběhy obrácení (1/6)
Na počátku spojovalo protagonisty dokumentu jediné, uvěřili v Boha. Jak to změnilo j celý článek

další články...