zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadelní tipy 20. týden

Jan Pivec

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

13. komnata Davida Krause
Známý zpěvák, herec a muzikant trpí poruchou pozornosti a učení, což mu spolu s nálepkou protekčního syna slavných rodičů přinášelo v dětství a mládí velké problémy. Průvodkyní jeho příběhem je Karolina Kočí. Režie M. Oddfish Nešlehová (Premiéra). Zpěvák, herec, textař a skladatel David Kraus o sobě ví, že má poruchu pozornosti a nejrůznější poruchy učení, ale s prvními šedinami, o dvacet let mladší partnerkou, nedávno narozenou dcerou a svými úspěchy už nenaráží tak často, jako tomu bylo v jeho dětství a mládí. Narodil se 13. února 1980 a spolu se svými rodiči – herečkou a akademickou malířkou Janou Krausovou a moderátorem a hercem Janem Krausem – vyrůstal v Praze na Letné. Navštěvoval základní školu se speciálním hudebním zaměřením, současně se v lidové škole věnoval hře na violoncello a pak nastoupil na Konzervatoř a vyšší odbornou školu Jaroslava Ježka. Na školy ale nemá pěkné vzpomínky. Kromě nálepky protekčního spratka musel odmala čelit nejrůznějšímu ponižování, nepochopení, odmítání a ústrkům, šikaně, která pramenila z nepřijetí jeho poruch učení a chování. Rodiče byli nuceni přehlašovat ho na jiné školy. Zajímala ho příroda, zpíval, hrál na nástroj, odjakživa miloval i český jazyk, učitelé a profesoři o něm často tvrdili, že má nadání, ale přitom bojoval s mnohými pedagogy téměř ve všech předmětech. S nepochopením se potkal i na konzervatoři, neuměl například kvůli dyslexii číst noty. Ve třetím ročníku nakonec z konzervatoře odešel. Nastoupil do kapely Laura a její tygři jako sólový zpěvák. Později vydal svá hudební alba, vystupoval v muzikálu Starci na chmelu, účinkoval ve filmech a podílel se i na skládání hudby a nazpívání písní do některých filmů. Jde například o filmy Věry Chytilové Hezké chvilky bez záruky nebo Michala Viewegha Účastníci zájezdu. Dnes hraje v divadle Na Fidlovačce, zpívá s několika hudebními skupinami a se svou skupinou dlouhodobě hudebně spolupracuje a vystupuje v pravidelném pořadu svého otce a věnuje se nejrůznějším uměleckým i charitativním projektům.
Vysílání: 18.5., 21.40 hod., ČT1
Opakování: 20.5., ČT1., 25.5., ČT1

Tělo slovem...
Legenda Národního divadla i filmu, neopakovatelný a nezaměnitelný herec Jan Pivec, od jehož narození včera uplynulo 115 let, v mnoha ukázkách a vzpomínkách L. Havelkové, M. Tomášové, J. Skopečka, R. Brzobohatého, F. Filipa a dalších (2011). Režie R. Lokajová. Na prknech Národního divadla strávil Jan Pivec šestatřicet let. Přes ochotníky a kočovné společnosti se dostal na konzervatoř, do Osvobozeného divadla, Slovenského národního divadla v Bratislavě a brzy nato do pražského. Hrál i v mnoha filmech a televizních inscenacích, ale práci na divadle považoval vždy za to nejdůležitější. A nebyla to zdaleka jen práce, ale skutečná herecká tvorba. Výjimečný a neopakovatelný solitér českého herectví, který se narodil před 115 lety, byl zároveň pozoruhodný člověk. Připomeňme si jej v dokumentu R. Lokajové.
Vysílání: 20.5., 15.15 hod., ČT1
Opakování: 21.5., ČT1

Vladimír Menšík – 75
Velký zábavný pořad jako vzpomínka na geniálního mistra českého herectví a ryzího humoru. Moderuje Marek Eben (2004). Účinkují: R. Brzobohatý, J. Bohdalová, K. Fialová, L. Munzar, H. Maciuchová, I. Janžurová, J. Hlaváčová, J. Vinklář, O. Navrátil, E. Pilarová, M. Plzák, S. Zázvorková, D. Klein, F. Filip, J. Hubač, V. Vorlíček a další. Režie A. Rezek. Česká televize se v roce 2004 rozhodla připomenout nedožitých 75 let jedinečného herce a vynikajícího komika Vladimíra Menšíka (*9. 10. 1929 – †29. 5. 1988) zábavným galavečerem. Jeho kolegové, známí, přátelé, ale i obdivovatelé byli pozváni do studia na Kavčích horách, ve kterém vznikla i řada nezapomenutelných menšíkovských scének, aby společně zavzpomínali a vzdali Vladimíru Menšíkovi hold. Pozvání přijali na příklad Stella Zázvorková, Jiřina Bohdalová, Radoslav Brzobohatý, Eva Pilarová, Luděk Munzar, Václav Vorlíček, Iva Janžurová, Květa Fialová, Jana Hlaváčová a další. Spolu s nimi si formou ukázek připomeneme řadu populárních filmů, seriálů a televizních pořadů, ve kterých Vladimír Menšík exceloval.
Vysílání: 21.5., 21.20 hod., ČT1

Z první řady... Edith a Marlene
Nejúspěšnější muzikál Národního divadla moravskoslezského o dvou pěveckých legendách Edith Piaf a Marlene Dietrich. Účinkují: H. Fialová, E. Zbrožková a další. Divadelní režie J. Klimsza, televizní režie P. Všelichová (Premiéra). Osudy legendární zpěvačky Edith Piaf v kontrastu s druhou ikonou 20. století, Marlene Dietrich, se staly námětem pro hru maďarské autorky Évy Pataki. Inscenace divadelního souboru opereta/muzikál Národního divadla moravskoslezského v režii Janusze Klimszi je diváckým fenoménem především díky představitelce hlavní role Haně Fialové. Ta získala v roce 2015 za roli Edith Piaf Cenu Thálie.
Vysílání: 16.5., 20.15 hod., ČT art

Na plovárně s Eliškou Balzerovou
Rozhovor Marka Ebena se známou českou herečkou. Režie J. Hojtaš (Premiéra). Eliška Balzerová (*1949) se narodila ve Vsetíně. Po studiích na brněnské konzervatoři a JAMU, byla od roku 1971 v angažmá v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích. Od roku 1977 byla dvacet sezon členkou Divadla na Vinohradech, účinkovala i v Národním divadle. Společně s kolegou Tomášem Töpferem se podílela od poloviny 90. let na rekonstrukci a znovuotevření Divadla na Fidlovačce, kde působí dodnes. Hostuje také v divadle Viola. Hrála v televizních seriálech "Nemocnice na kraji města" či "Nemocnice na kraji města po dvaceti letech", ale také ve filmech "Pěsti ve tmě" nebo "Vrchní, prchni!". V roce 2011 získala Českého lva za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli.
Vysílání: 18.5., 21.10 hod., ČT art
Opakování: 22.5., ČT2

9.5.2022 10:05:37 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 39 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Medicus (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 40. týden

Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák

AKT
Tradiční seminář seznámí diváky s nejzákladnějšími fakty o Járovi Cimrmanovi a následná hra ukáže, jak ...celý článekČasopis 39 - sekce

HUDBA

Trautenberk nový singl a videoklip

Přebal k singlu

Trautenberk, v současnosti jedna z nejvíce klatovských skupin v republice, vydává nový singl s názvem Mužoretk celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Podzim s cyklem Musica non grata v ND

V. Šípová, A. Nwagbo, C. Kotlár (Ples v hotelu Savoy)

Premiéry revuální operety Ples v hotelu Savoy a pohádkové opery Švanda dudák, návrat Zásnub ve snu a poslední celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Filmové tipy 39. týden

Poslední rodina

Afričan
Ona je neústupná podnikatelka, on zarputilý ochránce africké přírody, a stejně skončí v jednom stan celý článek

další články...