zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Vlasta Chramostová – 95 let

Vlasta Chramostová (Paralelní portrét)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Paralelní portrét
Vynikající herečka a signatářka Charty 77 Vlasta Chramostová, od jejíhož narození dnes uplynulo 95 let, se ohlíží se svým životním partnerem, kameramanem Stanislavem Milotou, za životem poznamenaným paradoxy našich poválečných dějin (2005). Scénář a režie J. Brabec. Žádná naše herecká osobnost svým údělem i uměním neodrážela pohnuté osudy naší republiky v posledních desetiletích tak jako Vlasta Chramostová (*17. 11. 1927 – †6. 10. 2019). A asi se najde málokdo, kdo by dokázal o zmarněné kariéře a bezpočtu hořkých zklamání vyprávět s takovou mírou sebekritiky i jiskřivého nadhledu, jako ona. Jako studentka musela v období protektorátu opustit konzervatoř a obětovat hereckou průpravu fyzické práci během totálního nasazení. Nicméně se dočkala zadostiučinění, jelikož o nadanou dívku projevilo hned po válce zájem brněnské Národní divadlo a od roku 1950 byla v trvalém angažmá Divadla na Vinohradech, tehdejšího Divadla československé armády. V té době měla před sebou skutečnou kariéru jako mladá, energická a talentovaná dívka. A přesně takové potřeboval československý film, jenž udělal rychlý proces s filmovými hvězdami. Kvůli vysokým ambicím a okouzlení světem kolem filmové kamery nebylo u Vlasty místo pro reflexi rolí ve filmech oslavujících nové pořádky a rovněž se neubránila mefistofelským pokušením ze strany režimu. Soukromá tragédie na nějaký čas odpoutala herečku od jeviště a filmového plátna, vrátila se však v polovině šedesátých let a dočkala se od režisérů celé řady pozoruhodných rolí. Vrcholem štafety úspěchů bylo sugestivní ztvárnění paní Kopfrkinglové v temném snímku Juraje Herze Spalovač mrtvol. Posledním pohledem této tragické postavy do kamery se Vlasta Chramostová v podstatě loučila s filmem na dlouhých dvacet let. Po příjezdu vojsk Varšavské smlouvy společně s manželem Stanislavem Milotou zachycují dění v ulicích Prahy a jako jediní dobrovolní dokumentaristé zaznamenávají i průběh nelegálního sjezdu reformních komunistů. V následujících měsících herečka vystupuje ze strany a odchází z Divadla na Vinohradech na protest za odvolání jeho ředitele Františka Pavlíčka. Ještě několik let dostává příležitostné role na jiných scénách a v televizních inscenacích, ale roku 1973 je definitivně rozhodnuto o jejím zákazu veřejného vystupování. Vlasta Chramostová si cestu k věrnému publiku nachází díky bytovému divadlu, které organizovala se svým manželem v rámci disidentské činnosti chartistů, mezi něž oba patřili. V osmdesátých letech však tlak StB znemožnil i domácí představení a Vlasta Chramostová se Stanislavem Milotou tráví většinu času mimo Prahu jako výrobci lamp.
S revolučními událostmi 1989 se oba dočkali rehabilitace a Vlasta angažmá v Národním divadle. Zde také po dvou desetiletích ukončila symbolicky svou hereckou kariéru v divadelní hře Václava Havla Odcházení a v její následné filmové adaptaci. Portrét bytostné herečky s nesmírným charismatem, jež by se dnes dožila 95 let, i obraz jejího bouřlivého a přitom skálopevného manželského soužití, v němž nechybělo místo pro humorné eskapády, natočil v roce 2005 režisér a kameraman Jaroslav Brabec.
Vysílání: 17.11., 16.35 hod., ČT2

Námluvy
Vlasta Chramostová, která by se v těchto dnech dožila 95 let, v televizním zpracování slavné povídky A. P. Čechova (1961). Dále hrají J. Pivec a L. Pešek. Kamera J. Roth. Scénář a režie M. Frič. Na námluvy ke statkáři se dostaví jeho soused. Rád by si vzal za ženu jeho dceru. Než ji ale nápadník osloví s nabídkou, rozhovoří se o svém majetku, do něhož patří i Volí loučky. Nastávající nevěsta však opáčí, že každý ví, že Volí loučky patří jim. Hádka vyvrcholí urážkami a odchodem nápadníka. Když se však žena dozví, že právě přišla o ženicha, nutí otce, aby se muž vrátil. Sotva se však nápadník vrátí, dojde k další rozepři, tentokrát o kvalitu psa... Komediální miniatura režiséra M. Friče z roku 1961 vznikla podle předlohy A. P. Čechova. Můžete se těšit na skvělé herecké výkony Jana Pivce (otec), Ladislava Peška (nápadník) a Vlasty Chramostová (dcera).
Vysílání: 15.11., 09.45 hod., ČT3
Opakování: 21.11., ČT3

Herci a písničky
Každý si zpívá tu svou (1961). Účinkují: I. Kačírková, V. Chramostová, M. Kopecký, J Bek, L. Lipský a další. Kamera V. Opletal. Scénář a režie E. Sadková. Herečka Irena Kačírková zpívá píseň ze hry Bertolda Brechta Žebrácká opera, Vlasta Chramostová a Miloš Kopecký přednášejí písně z divadelního představení Bubny a trumpety, k němuž scénickou hudbu napsal Ladislav Simon (uvedlo Divadlo na Vinohradech v roce 1959), Josef Bek interpretuje písničku Yvese Montanda „Má dvacet let a srdce na dlani“. V hudebním pořadu také zazní píseň autorské dvojice Jiřího Šlitra a Jiřího Suchého Bolí mě hlava a melodický popěvek básníka Josefa Kainara Mrtvý vrabec.
Vysílání: 18.11., 11.15 hod., ČT3

Vlasta Chramostová pohledem Olgy Sommerové
Vzpomínka na českou herečku, signatářku Charty 77 a dlouholetou členku činohry Národního divadla, od jejíhož narození uplynulo 95 let (2001). Režie O. Sommerová. Jedinečná a charismatická herečka Vlasta Chramostová (*17. 11. 1996 – †6. 10. 2019), jejíž výročí narození si v těchto dnech připomínáme, prožila ve třech čtvrtinách 20. století tři životy: divadelní, disidentský a život návratů. Její mimořádně dramatický osobní život byl totiž neustále ovlivňován dějinami této země. Ve filmu mluví o svých láskách k mužům i divadlu, o osobní tragédii – smrti svého jediného syna, který zahynul při autohavárii, o podpisu spolupráce s STB, o podpisu Charty 77, o životě disidentky a herečky bez prken, která znamenají svět. S neuvěřitelnou silou se dokázala prát s nepřízní osudy a se stejnou energií vstupovala do svých postav, jež patří k nejpůsobivějším hereckým kreacím našeho soudobého divadla.
Vysílání: 18.11., 22.50 hod., ČT art
Opakování: 22.11., ČT art

8.11.2021 13:11:55 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 21. týden

František Peterka

František Peterka
Portrét českého herce a vášnivého sportovce (2012). Režie A. Sirotková. František Peterka ...celý článek


Divadelní tipy 20. týden

Kudykam

Neobyčejné životy - Vladimír Brabec
Dokumentární portrét populárního herce, výrazné osobnosti Národního div ...celý článek


Z první řady... Lída Engelová

Šťovík, pečené brambory

Cesty Lídy Engelové
Dokumentární portrét renomované osobnosti současného českého divadla, která v těchto dn ...celý článek



Časopis 20 - sekce

HUDBA

Max Barskih: Nést se na jeho hudební vlně

Max Barskih

Dnes je Max Barskih jeden z nejoblíbenějších a nejžádanějších zpěváků nejen na ukrajinské hudební scéně. Vyrůs celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

FOK zveřejnil program jubilejní 90. sezóny

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK zahájí 90. sezónu provedením monumentální Symfonie tisíců Gustava Mahlera celý článek

další články...