zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Bajky jsou krátké historky

Divadlo Líšeň - Sávitrí

autor: archiv   

"Bajky jsou krátké historky o lidské povaze, směšné i poučné zároveň, podobně jako dobrý vtip. A protože si bajka bere na mušku lidské vlastnosti, většinou ty málo lichotivé, proto se jí někdo směje a někdo ne. A to je taky poučné." říká Markéta Sýkorová - režisérka představení Historky, které v podání Naivního divalda z Liberce zahájilo 3. listopadu v divadle Alfréd ve dvoře X. ročník festivalu Přelet nad loutkářským hnízdem.
Úvodní slovo pronesla Nina Valíková - předsedkyně českého střediska UNIMA: "Když před deseti lety přišel Zdeněk Richter s nápadem, aby české středisko UNIMA uspořádalo loutkářský fetival v Praze, na němž se setkají amatérští i profesionální loutková divadla, nemysleli jsme si, že festival dosáhne desátého ročníku. Považuji tímto festival za zahájený.".

První den festivalu přinesl nejedno překvapení v podobě velmi zajímavých a kvalitních představení. Naivní divadlo Liberec připravilo skutečně unikátní entré. Historky M. Sýkorové podle La Fontainových bajek přinášejí dětskému divákovi velmi poutavé vyprávění o lidských vlastnostech. Diváci potleskem ocenili účinkování Tomáše Bělohlávka, Filipa Homoly, Michaely Homolové, Zuzany Kolomazníkové a Marka Sýkory.
Z Divadla Alfréd ve dvoře se festivaloví diváci přesunuli do Divadla U panáků (dnešní Pidivadlo, omlouváme se, ale původní název se nám zdá výstižnější). V tomto sále se představil soubor Rámus z Plzně, který má s účastí na Přeletu již své zkušenosti z loňska. Podobizna na motivy Gogolova textu přinesla polemický náhled na formy loutkového divadla. Co vše lze udělat pro sponzorské peníze aneb jak chudý malíř k bohatství přišel.
Soubor ohromil formálním ztvárněním představení. Rádi bychom vyjádřili obdiv k hereckým výkonům, leč absence programu nám toto neumožňuje. Ve své podstatě staví soubor na základech zástupné rekvizity: moře jsou vlasy, doutník zastupuje postavu četníka apod. K tomu je třeba přičíst zpěvy a práci s písničkou. Trochu na pomezí vkusu stálo hraní s poživatinami.
Zažíval divák nudu nebo mohl jásat nad netradičním nehereckým pojetím, jež přecházelo v jevištní avantgardu? Na tomto jsme se nemohli po skončení představení shodnout.
Páteční večer uzavřely vojenské manévry opět v Divadle Alfréd ve dvoře. O toto vojenské tažení se postaral soubor Tatmani SPŠK (pro nás nerozluštitelná zkratka) Bechyně a Z. Linder a R. Al Sofy z Prahy v inscenacích Zachraňte vojína kuřátko a Křížová výprava. Před produkcí prvé z nich měli diváci poslední možnost pro opuštění sálu, zejména pak případní čtyřnozí miláčci. Varování se vztahovalo k použití velkého množství pyrotechnických efektů. Jedna divačka neuposlechla výzvy a se svým pejskem setrvala v sále. K údivu nás všech nastal na úvod velkolepý ohňostroj. Není divu, autoři hry se inspirovali ve válečném filmu Zachraňte vojína Ryana pana Spielberka a dále Kuřátko a obilí Františka Hrubína. Působivé protiválečné loutkové představení neumožnilo nikomu usnout.
Křížová výprava - stolní duet Z. Lindera a R. Al Sofy nás zavedla až před brány bezvěrců. Polenové loutky hráli spolu se svými vodiči vynikající satirické divadlo. Únavě diváku se protagonisté snažili předejít kříšením vodou a rozhazováním osvěžujících hašlerek. Závěr představení ovládlo slavnostní defilé vítězné křižácké výpravy za přispění jásotu diváků a jejich velení, kdy protagonisté v hojné míře požívali pivní mok (škoda, že se pivo nerozlévalo místo házení hašlerek).
Sobotní festivalový den odstartovalo domácí pražské divadlo Minor s pohádkou Rozum a štěstí. Divadlo Líšeň odehrálo inscenaci Sávitrí, soubor Gogo and Chru Chru ze Svitav předvedl stejnojmennou hru. Večerní představení Hamlet v podání souboru Julie a Spol. Praha a Litomyšl. Z Českých Budějovic přijelo Studio dell arte s Donem Giovannim.
Závěr festivalu patřil chodskému skvostu Divadla Alfa z Plzně, hře Jéminkote Psohlavci. Trochu zamrzí, že tento skvost z dílny Ivy Peřinové, viděl nevelký počet diváků. Hra Jéminkote, Psohlavci vznikla na motivy jedné historické události, písniček z Chodských zpěvníků Jindřicha Jindřicha, her českých lidových loutkářů a Psohlavců od Aloise Jiráska.
Vedle hrdinů chodské rebélie - Koziny, Hančí, Lomikara a Rychtáře nemohl v žádném případě chybět hrdina nejznámější, a to Kašpárek. Vždyť tato postava je nejen vypravěčem, ale svou rozporuplností, dobrými taškářskými skutky, vytváří reálný pohled na někdy zidealizovaný příběh. Tedy "Do roka a do dne..." se hukázalo.
Potěšili nejen chodské kroje herců, ale i chodské písničky a zejména výborné sladění loutek a herců. Za všechny jmenujme právě Kozinu (Martin Bartůšek), Lomikara (Tomáš Froyda), Lomikarku (Milena Jelínková).

V divácké anketě o Cenu ERIK největší počet hlasů dostalo Divadlo Líšeň. Ocenění tohoto mladého souboru bylo do značné míry překvapením, protože jde o první inscenaci v tomto seskupení. Protagonisté souboru však nejsou na přehlídce Přelet nad loutkářským hnízdem nováčky. V loňském roce přivezlo do Prahy brněnské Studio Dům inspirativní inscenaci "Robinson", jehož hlavní tvůrčí osobností byla Pavla Dombrovská, která je vedoucí Divadla Líšeň.
Diváky zaujala na pohádce o princezně Sávitrí zcela určitě v Čechách méně obvyklá technika stínového divadla, jíž je příběh zpracován, výtvarná kultura, něžnost příběhu i jeho divadelního zpracování. Představení zaujalo svou atmosférou rodiče s dětmi i divadelní kritiku, pro kterou byla inscenace "Sávitrí" zatím méně známého brněnského souboru objevem přehlídky.

X. jubilejní ročník skončil. O jeho budoucí podobě rozhodne do značné míry i otevření nových divadelních prostor Divadla Minor, které by se mělo stát dějištěm příštího Přeletu.

8.11.2000 | rubrika - Zprávy

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Zprávy

Nová výzva Kašpar.Dramatik

Martin Hofmann (Cyrano)

Spolek Kašpar je soubor, který je již více jak třicet let etablovaný na české divadelní scéně. Aktuálně hraje ...celý článek


Pořád jsem to já poprvé v Pardubicích

Eliška Lásková a Petra Janečková (Pořád jsem to já)

Východočeské divadlo uvádí novinku, hru Pořád jsem to já, kterou autorka Christine Mary Dunford napsala podle ...celý článek



Časopis 17 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Audioknihou roku 2023 se staly memoáry

Vlastní životopis

Vítězem ankety Audiokniha roku 2023 se stala memoárová kniha Vlastní životopis spisovatelky Agathy Christie na celý článek

další články...