zvláštní poděkování
Volný.cz

Amadeus na scéně v Mladé Boleslavi

Daniel Bambas (Wolfgang Amadeus Mozart)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

První premiérou letošního roku bude dne 21. února 2020 na velké scéně MDMB hra Petera Shaffera AMADEUS v režii Pavla Kheka. Exkluzivně se divákům představí na jednom jevišti tři držitelé Ceny Thálie: Petr Mikeska (Antonio Salieri), Daniel Bambas j. h. (Wolfgang Amadeus Mozart) a Radim Madeja (Josef II.).
Amadeus Petera Shaffera byl poprvé na divadle uveden v roce 1979 v Londýně v Royal National Theatre, v režii sira Petera Halla. V roce 1980 následovalo uvedení na newyorské Broadwayi, hru neminuly hlavní divadelní ceny (Evening Standard Award for Best Play, Drama Desk Award for Outstanding New Play,Tony Award for Best Play).

Peter Shaffer (1926–2016) byl anglický dramatik, který napsal zhruba dvacítku divadelních her různých žánrů – např. Královský hon na slunce (1964), Černá komedie (1965), Equus (1973), Andělika a laskavec (1987), nebo Dar Gorgony (1992). Je také autorem scénáře filmu Amadeus, který natočil Miloš Forman v roce 1984, a Shaffer za něj získal Oscara (celkem film, který se natáčel v Československu, získal 8 Oscarů a další 4 nominace).
Amadeus pracuje s historickými fakty velmi volně. Fáma, že Antonio Salieri zabil Wolfganga A. Mozarta, existovala už na začátku 19. století. V roce 1830 si tento námět vybral Alexandr Puškin a napsal drama Mozart a Salieri, kde je Salieri vrahem Mozarta. Neexistuje žádný reálný důkaz o tom, že by Salieri byl Mozartovým vrahem. K negativnímu vnímání Salieriho přispěla jak Shafferova hra, tak celosvětově proslulý film Amadeus.

Příběh vypráví souboj průměrnosti a geniality, kterou spolu svádí Antonio Salieri a Wolfgang Amadeus Mozart. Režisér Pavel Khek se tentokrát rozhodl spolupracovat s výtvarnicí Michalou Horáčkovou-Hořejší a do svého týmu přivedl nově i hudebníka Davida Hlaváče. Diváci se mohou těšit na živý operní zpěv, který budou v alternaci zpívat Eva Kývalová j. h. nebo Nikola Uramová j. h.
Termíny + vstupenky na www.mdmb.cz.

17.2.2020 12:02:06 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 15 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Čtvrthrst (Divadlo DISK)

Časopis 15 - sekce

HUDBA

Hudební tipy 16. týden

Olympic

Olympic – procházka historií (8/10) - Retro 8 – roky 1988–1990
Unikátní seriál koncertníc celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

A. Dvořák: Slovanské tance 1. řada, op. 46

Antonín Dvořák: Slovanské tance 1. řada, op. 46

Antonín Dvořák: Slovanské tance 1. řada, op. 46
Hraje Česká filharmonie za řízení J. Bělohlávka (2015). Kam celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

České filmové tipy 16. týden

Jiří Mádl a Tomáš Vorel ml. (Vejška)

Jáchyme, hoď ho do stroje!
Luděk Sobota v komedii scenáristů Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka o šťastnýc celý článek

další články...