zvláštní poděkování
Volný.cz

Ceny Thálie 2018/19 – nebe živého umění plné hvězd

Kateřina Kněžíková při předání Ceny Thálie

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Brána borců na poli živého umění se definitivně na další rok zavřela. V historické budově Národního divadla se předávaly oborové ceny, ale i ocenění za celoživotní dílo, Ceny Thálie. „Jednou z hvězdiček naděje, že naše kultura na tom není zle, jsou bezpochyby Ceny Thálie,“ říká Ondřej Kepka, prezident Herecké asociace, která je vyhlašovatelem těchto prestižních ocenění. Předávání Cen Thálie mělo několik novinek. Termín se přesunul na podzim, ocenění se nadále budou předávat za období divadelní sezóny a ne kalendářního roku. Přibyla kategorie Alternativní a loutkové divadlo, a další řada sólových, takřka emeritních cen. Např. Cena za celoživotní přínos v oboru byla rozdělena na muže i ženy.

Ceremoniálem provázel již podruhé moderátor Václav Moravec. Rovněž v druhé repríze byla jevištní dekorace – zavěšené židle. Horizont opět amébovitě měnil světelnou škálu pozadí. Znovu zazněla slova díků a tradičně nejvíce na adresu Herecké asociace, rodičů, blízkých rodinných příslušníků, inscenátorů a v neposlední řadě i nepostradatelného publika.
Osobně jsem si tento svátek vychutnával nejméně po dvacáté. Právě při vyhlašování Cen Thálie 27. března 1999 ve 20:10 h, jste si ve světě internetu mohli přečíst první rozhovor na 1. kulturním portále Scena.cz. Tenkrát to bylo s Janem Potměšilem.

Pojďme k vlastnímu ceremoniálu. Nutno dodat, že moderátor Václav Moravec byl velmi střídmý. Opravdu se na výsost ujal role provázejícího moderátora, který nesypal na zúčastněné hory moudrostí, citátů a bonmotů. Za to mu patří velký dík, protože určitý stereotyp tu a tam okořenil vtipnou a pohotovou reakcí. Jen vstupní entré s nejmenovaným a následně se současným ministrem kultury byl opravdu na hranici vkusu. Rozhodně jsem celé úvodní vystoupení jako vtip nepřijal. Nuž stalo se.
Další nedopatření se událo při děkovné řeči Vojtěcha Dyka. Rozhodně si Cenu Thálie za výkon v původním muzikálu Ondřeje Brzobohatého Legenda jménem Holmes zaslouží. Přijmout se daly i jeho úvahy, proč Cenu Thálie ano či ne. Ovšem použití vulgarismu, a to ještě s podtržením důrazu velké pauzy, to skutečně ne. I když to můžeme považovat za např. výsledek přetlaku z trémy… Rozhodně se ukázalo, že je nutné pouštět vulgarismy na jeviště s velkou rozvahou.
Další zajímavostí je, že za dobu trvání portálu Scena.cz začínají dostávat ceny umělci, které naši čtenáři znají z recenzí a rozhovorů, a jejichž dráhu sledujeme většinou od absolventských inscenací. Jedním z nich je např. oceněny Viktor Dvořák, činohra muži, ale rovněž dlouhodobě sledujeme dráhu např. Kateřiny Kněžíkové, opera ženy, do této společnosti se řadí Lucie Trmíková, nominace alternativní divadlo, ocenění činohra ženy a mnoho dalších.
Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v oblasti činohra obdrželi Helena Kružíková a Ladislav Mrkvička, v oblasti opery Gabriela Beňačková, v oblasti pohybového divadla Zdenka Kratochvílová, oblast muzikál, opereta a jiný hudební žánr Věra Vlková. Cenu Thálie pro umělce do 33 let v oboru činohra získala Zuzana Truplová, dnes v angažmá Činoherního studia v Ústí nad Labem. Rozhlasovou Thálii obdržela Zdenka Procházková. Blahopřejeme.
Pojďme ke speciálním oceněním. Cena Thálie za šíření divadelního umění v televizi. Ondřej Šrámek – kreativní producent a dramaturg v Centru divadelní a hudební tvorby České televize. Patří mezi osobnosti, se kterými portál Scena.cz dlouhodobě spolupracuje. Zejména se podílí na zprostředkování informací o portrétech českých divadelních souborů, záznamů divadelních inscenací.
Vyvrcholením večera bylo předání ceny Thálie České akademie divadelníků. Cenu si s velkou důstojnou noblesou přebral
Zdeněk Svěrák. Mimo jiné připomněl, že nebýt Járy Cimrmana, tuto cenu by nezískal. „Beru to jako ocenění práce a humoru tvůrčí dvojice Smoljak-Svěrák. Napsali jsme spolu divadelní texty, které fungují,“ uvedl Zdeněk Svěrák a uzavřel: „Láďa už je v nebi, tak to holt padlo na mě.“
Podrobný přehled oceněných v jednotlivých oborech najdete www.cenythalie.cz. Všem patří velký dík za veškeré výkony, které nám divákům předávají. Ať je i nadále nebe živého umění plné talentovaných a charismatických hvězd ve všech věkových kategoriích i oborech. Portál Scena.cz bude i nadále přinášet informace z dění kolem nich.
Záznam předávání Cen Thálie ZDE.

7.10.2019 08:10:23 Josef Meszáros | rubrika - Zprávy

Časopis 32 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Hudební rozhledy

Články v rubrice - Zprávy

Divadlo Mana připravuje komedii 5 za 1

S.Jachnická, D.Černá, D.Pfauserová, T.Vítů, D.Pfauserová

Českou premiéru komedie 5 za 1 italského dramatika Enrica Luttmana připravuje divadlo Mana v pražských Vršovic ...celý článek


Co bylo, je a bude aneb covidové intermezzo

Eva Elsnerová a Štěpán Coufal (Macbeth)

Zprávami opět rezonují negativní vyhlídky do budoucna a opět se polemizuje, zda se bude hrát, pro kolik lidí, ...celý článekČasopis 32 - sekce

HUDBA

Noc a Den a Video Dáreček

Noc a Den

Noc a Den
Michal Hrůza se vrátil na pódium velkolepým koncertem v pražském Foru Karlín (2015). Hosté: Anna celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Z první řady: La traviata a Samson a Dalila

La traviata

G. Verdi: La traviata
Ve festivalovém operním představení z antického plenérového divadla ve francouzském O celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Křehká krása 2020 v Jablonci nad Nisou

Křehká krása 2020

Na již devátý ročník výstavy skla a bižuterie Křehká krása 2020 se můžete těšit ve dnech 6. - 9. srpna 2020. V celý článek

další články...