zvláštní poděkování
Volný.cz

Divadlo Tramtarie vstupuje do své čtrnácté sezóny

Divadlo Tramtarie sál

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Nezávislé profesionální Divadlo Tramtarie chystá v nadcházející čtrnácté sezóně čtyři premiéry, z čehož tři budou určeny dospělému publiku a jedna dětem. Novinou sezóny je také fundraisingová kampaň, kterou divadlo právě zahajuje. Diváci jistě ocení úpravy, které v divadle proběhly během prázdnin – přidala se řada sedadel a navýšil se počet toalet.
V předchozí sezóně 2016/2017 uvedlo Divadlo Tramtarie celkem 4 premiéry, z toho tři pro dospělého a jednu pro dětského diváka.

Divácky nejúspěšnějším titulem loňské sezóny byla autorská romantická komedie o mužích s názvem Po stopách něžného muže. O její oblíbenosti svědčí i fakt, že v tuto chvíli jsou již její reprízy vyprodané téměř až do listopadu. Odborná veřejnost zase nejvýše stavěla adaptaci kultovního románu Borise Viana Pěna dní, kterou režírovala Hana Mikolášková. Počinem po všech směrech přelomovým bylo uvedení Anny Kareniny, jakožto nejdražšího a nejnáročnějšího projektu v historii divadla. Tato inscenace vznikla až v samotném závěru minulé sezóny, takže se u ní i letos očekává velký divácký zájem.
Vrcholným počinem Tramtarie během letních prázdnin pak bylo uspořádání druhého ročníku Olomouckého shakespearovského léta na parkánu Uměleckého centra Univerzity Palackého, který během tří večerů navštívilo bezmála tisíc diváků.

Divadlo Tramtarie chystá v nadcházející čtrnácté sezóně čtyři premiéry, z čehož tři budou určeny dospělému publiku a jedna dětem. Z hlediska každodenního provozu bude již tradičně uvádět průměrně 15 představení za měsíc na domovské olomoucké scéně ve Slovanském domě a dalších 15 na výjezdech po celé republice.
První polovina sezóny bude ve znamení dvou výrazných režisérských osobností. Tou první je Jiří Trnka, jehož komedie Sex zadarmo nedostaneš bude mít premiéru již 20. září 2017. Jiří Trnka je ředitelem legendárního Činoherního studia v Ústí nad Labem a zároveň Městského divadla v Děčíně, a tak jsme velmi poctěni skutečností, že si v jeho nabitém programu našel čas na režii v Tramtarii, a to již potřetí v řadě. „Jeho nová hra volně vychází ze slavného kanadského komiksu Chestera Browna, a nese podtitul můj život s prostitutkami, takže o pikantním nádechu komedie asi nebude pochyb. Inscenace bude vzhledem k tématu přístupná až od osmnácti let.“ (Vladislav Kracík, umělecký šéf divadla)
Druhým hostujícím režisérem bude Filip Nuckolls, který patří v posledních letech mezi vůbec nejvýraznější režiséry současného českého divadla. Nuckolls bude s Tramtarií spolupracovat vůbec poprvé, a se svým autorským týmem chystá absurdní povídkovou komedii s názvem Divoké historky, která bude složena z několika příběhů ze života, jež bude spojovat téma odplaty. Premiéra je plánovaná na začátek prosince.

Ve druhé půlce sezóny potom naváže umělecký vedoucí souboru Vladislav Kracík na svoji loňskou Annu Kareninu další literární adaptací slavného románu. Tentokrát na jeviště převede americkou klasiku, strhující milostné drama Francise Scotta Fitzgeralda Velký Gatsby. Premiéra je naplánovaná na duben 2018. Ani v nadcházející sezóně nezapomene Tramtarie na nejmenší diváky, neboť v lednu uvede premiéru pohádky O popleteném kouzelníkovi, na kterém bude s režisérem Kracíkem spolupracovat úspěšný olomoucký iluzionista Karel Pomahač.
Divadlo Tramtarie v letošní sezóně také naplno rozjíždí fundraisingovou kampaň s názvem: tramtaHERO / tramtahrdina / tramtarodina.
„Nespočet lidí sní o tom, že jednou budou hercem. A to i přesto, že se říká chudý jako herec. Pravdou je, že divadlo není zlatý důl a že k divadlu patří mecenáši. My něco jako mecenáše hledáme. Ale nechceme nic zadarmo. Jsme parta kreativních lidí, která za 13 sezón vybudovala svépomocí něco nevídaného. Stále vyprodané divadlo. A protože potřebujeme podporu a máme co nabídnout, vytvořili jsme projekt TramtaHERO. Podpořit nás a stát se naším hrdinou může kdokoliv. Jednotlivec, firma i rodina. V našem portfoliu najdete nespočet atraktivních odměn za pomoc. Natočíme pro Vás propagační video na sociální sítě, nabídneme prostory našeho divadla pro Vaši akci, nebo naše představení pro soukromou společnost. Pojďte do toho s námi, užijte si atraktivní spolupráci a buďte Tramtahrdina.“ (Lenka Jorníčková, produkční divadla).
Během prázdnin prošel prostor Divadla Tramtarie úpravami, které ocení především diváci. V hledišti přibyla jedna řada s dalšími osmi místy. Řada vznikla na místě, kde byla původně technická kabina a šatna na odložení kabátů pro diváky. Kabina se posunula až za stávající zeď nad toalety, díky tomu vzniklo místo pro vybudování nové poslední řady. Kapacita divadla se tak zvýšila na 80 míst. „Už několik let máme všechna představení vyprodaná a lidé si stěžují že k nám nemohou sehnat vstupenky, že jsou hned pryč. Rozhodli jsme se tedy zkusit náš miniaturní prostor ještě o něco víc nafouknout, a přesto, že to bylo kvůli nečekaným komplikacím velmi náročné, povedlo se přidat alespoň 8 míst.“ (Petra Němečková, ředitelka divadla).
Další příjemnou novinkou je navýšení počtu toalet z původních dvou na šest. Během přestávky bylo běžnou praxí, že se tvořily dlouhé fronty na toaletách. V divadle byla k dispozici jen jedna toaleta pro dámy a jedna pro pány. Od nové sezóny se přestávky divákům o hodně zpříjemní. Toalety pro dámy jsou tři a pro pány jedna plus dva pisoáry. „Věříme, že navýšení toalet přinese větší komfort divákům i hercům. Během přestávky jsme totiž museli pouštět diváky i na soukromou hereckou toaletu, abychom vůbec mohli pokračovat druhou půlkou představení.“ (Jiří Krliš, manažer divadla)

18.9.2017 14:09:59 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 34 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Amerikánka (Jatka78)

Články v rubrice - Zprávy

Přípravy VyšeHrátek 2018 vrcholí

Bajaja (Studio Damúza)

Stejně jako každý rok i letos organizátoři festivalu VyšeHrátky celé léto intenzivně pracují na tom, aby mohli ...celý článekČasopis 34 - sekce

HUDBA

Festival Mácháč 2018

Hardwell a Armin van Buuren (Vizuál: Festival Mácháč 2018)

Osmnáctý ročník největšího tanečního beach open air festivalu v ČR, který proběhne ve dnech 24. a 25. srpna 20 celý článek

další články...

LITERATURA/ UMĚNÍ

Tomáš Ruller: Perform-Made - Udržitelné záblesky

Tomáš Ruller: Perform-Made - Udržitelné záblesky

Výstava v Galerii hlavního města Prahy je součástí společného výstavního projektu s Domem umění města Brna, kd celý článek

další články...