zvláštní poděkování
Quantcom.cz

13. komnata Jana Skopečka

Jan Skopeček

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Herec známý ze seriálu Tři chlapi v chalupě a stovek dalších rolí neprocházel životem lehce. Zažil totální nasazení v šestnácti letech, koncentrák, zákaz umělecké činnosti i tlak Státní bezpečnosti. Přesto dokázal neztratit humor. Připravili: B. Kubíková, P. Blažek a V. Stehlíková (Premiéra)
Jan Skopeček je jedním z posledních aktivních herců své generace. Přestože proslul hlavně v komediích, je povahou introvert, se svým soukromím se téměř nikomu nesvěřuje. Proto málokdo ví, že jeho životní příběh není příliš veselý. Nejklíčovější třináctá komnata se začala odemykat už v jeho dětství. O tom, že maminka byla Židovka, se dozvěděl až ve chvíli, kdy si začala našívat Davidovu hvězdu na oblečení. Jan byl v šestnácti letech totálně nasazen: pracoval jako soustružník ve firmě Walter Jinonice, pak i v Německu, v továrně nedaleko Stuttgartu.

Jako jediný z rodiny byl povolán k transportu do koncentračního tábora. Nastoupil 16. 10. 1944 v jízdárně na Pohořelci, odkud ho odvezli do koncentračního tábora v Kleinsteinu v Horním Slezsku. Poté, co byl tábor rozpuštěn, každý se musel dostat domů na vlastní pěst. Když po strastiplné cestě dorazil do Prahy, čekalo ho předvolání do dalšího koncentračního tábora v Osterode. Cestou tam dostal vysoké horečky a zachránil ho Oldřich Nový, který jel stejným transportem. Když se z koncentračního tábora vrátil, zjistil, že tatínek předchozí den zemřel. Za války přišel o patnáct příbuzných.
K milovanému herectví se dostal po osvobození. V angažmá v Horáckém divadle v Jihlavě se seznámil s Věrou Tichánkovou, spolu odešli do Prahy a Jan po vojně v roce 1951 spolu s „žižkovskými“ spoluzaložil v Libni Divadlo S. K. Neumanna, dnešní Divadlo pod Palmovkou, v němž dodnes hraje.
Za další životní zlom považuje zákaz umělecké činnosti po roce 1968, protože napsal dopis Brežněvovi. Zákaz prorazil až po třech letech režisér Oldřich Lipský, který Jana Skopečka potřeboval na natáčení filmů navazujících na úspěšný seriál: Tři chlapi v chalupě a Tři chlapi na cestách. Po roce 1989 opakovaně přicházel o práci kvůli údajné spolupráci se Státní bezpečností, kterou však soud po letech vyvrátil. O tom, jak ho StB kontaktovala, v pořadu otevřeně mluví.
Další ránu osudu mu způsobila smrt vnučky, která zemřela na rakovinu.
O svém životě Jan Skopeček na potkání nevykládá. Ani kolegové, kteří ho znají několik desetiletí, o něm toho moc nevědí. Jediná dcera, vnuk, vnučka a pravnoučata žijí ve Francii, od léta 2013 žije bezmála pětašedesát let šťastně ženatý herec sám, neboť jeho manželka Věra Tichánková je dlouhodobě hospitalizovaná v nemocnici. Jan právě dopsal knížku pamětí a snaží se pracovat a hrát, přestože má závažné problémy s očima. A nevynechává ani pravidelná setkání se svými hereckými kolegy stejné generace.
Vysílání: 06.12., 21.20 hod., ČT1
Opakování: 08.12., ČT1., 09.12., ČT1

1.12.2013 15:12:20 JoMe | rubrika - Z éteru

Časopis 19 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Z první řady... Lída Engelová

Šťovík, pečené brambory

Cesty Lídy Engelové
Dokumentární portrét renomované osobnosti současného českého divadla, která v těchto dn ...celý článek


Divadelní tipy 20. týden

Kudykam

Neobyčejné životy - Vladimír Brabec
Dokumentární portrét populárního herce, výrazné osobnosti Národního div ...celý článek


Divadelní tipy 19. týden

Gérard Depardieu (Cyrano z Bergeraku)

Světák Jan Libíček
Jaký byl ve skutečnosti veselý tlouštík českého filmu? Dokumentem připomínáme náhlý odch ...celý článek



Časopis 19 - sekce

HUDBA

Pop-rockové pódium

Helmutova stříkačka

Helmutova stříkačka
Comebackový koncert brněnské legendární kapely u příležitosti jejího 40. výročí z klubu celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Hudba Pink Floyd a obraz Karla Zemana se propojili

The Dark Side Of The Moon Competition

Při příležitosti 50. výročí alba The Dark Side of the Moon se hudba skupiny Pink Floyd stala součástí díla Kar celý článek

další články...