zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadelní tipy na 35. týden

Jiří Zahajský a Jana Brejchová

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Výzva
Jan Potměšil se stal velmi brzy populárním hercem. Ztělesňoval typ mladého sportovně založeného intelektuála a šel z role do role. V revolučních dnech listopadu a prosince 1989 se zapojil do kampaně na podporu nově vzniklého Občanského fóra a s dalšími herci a politiky objížděl různá shromáždění. Cestou z jednoho z nich, 8. prosince 1989, vůz, ve kterém jel, havaroval. Jan byl těžce zraněn a po několika měsících bezvědomí se probudil k životu - na vozíku. V té době mu bylo 23 let. Po roce rehabilitace se na popud kamaráda a šéfa divadelního spolku Kašpar Jakuba Špalka vrátil na divadelní prkna. Stal se normálním členem spolku Kašpar. V té době začíná naše sledování Honzova zápasu o plnohodnotný život. Honza v průběhu doby studuje několik rolí, nejdříve menších, posléze je pro něj zdramatizována povídka Daniela Keyese "Růže pro Algernon". V této inscenaci Honza exceluje a hrál ji několik let stále ve vyprodaných sálech v celé zemi. Honza ale žije i svůj soukromý život, své lásky a rozchody, občansky se angažuje a občas se vrací do nemocnice. Toto vše sledoval náš film, který chce podat nepatetický obraz života, jenž je prožíván plně navzdory nepřízni osudu. Vysílání: 28.8., 23.45 hod., ČT2.

Příběhy slavných - Jiří Zahajský Tak to byl Zahajda
Zvláštní obličej s bleděmodrýma očima, které jakoby chtěly dopovědět to, co nahlas nezaznělo. Patřil do řady velkých jmen z Činoherního klubu. Nikdy nebyl uváděn na prvním místě, ale jeho kolegové a přátelé jej zmiňují jako představitele typů, bez nichž by dobře sehrané soukolí nefungovalo. Možná až v okamžiku, kdy si televizní diváci připomenou spolu s námi tohoto divadelního a filmového herce, uvědomí si také postavy, které ztvárnil a které jsou nezapomenutelné. Dovědí se zároveň víc o jeho soukromí i o zápasech, které sváděl sám se sebou, se svou nemocí a se svým svědomím. Mezi těmi, kteří to svedou nejlépe, jsou Kamila Moučková, Petr Nárožný, Jiří Menzel, Jan Kačer, Josef Abrhám, Ondřej Vetchý, Růžena Merunková, Nina Divíšková, Michal Pavlata, Vladimír Drha a další. Vysílání: 30.8., 21.20 hod., ČT1; Opakování: 01.9., ČT1.
Úsměvy Miloše Kopeckého
Vzpomínka na legendárního herce, který by se letos dožil devadesátých narozenin. Miloš Kopecký se proslavil v pohádce Pyšná princezna, kde hrál králova rádce. Od té doby mu zůstala nálepka intrikánů, světáků, hazardních hráčů apod. Ostatně kdo jiný mohl ztělesnit Horáce Hogofogo v Limonádovém Joeovi. Ovšem Kopecký vynikal také ironií, sarkasmem a hlavně sebeironií. Ve Švejkovi Karla Steklého hrál feldkuráta Katze a byla to nejpřesvědčivější postava filmu.
Kopecký prošel Werichovou školou v Divadle ABC. Ve Vinohradském divadle velmi zapůsobil na tehdy mladičkého Jaromíra Hanzlíka. To už Miloš Kopecký dávno hrál vážné role, ale národ ho začal brát vážně až jako doktora Štrosmajera v seriálu Nemocnice na kraji města. Jako komediální herec je spojen s filmy Bílá paní, Adéla ještě nevečeřela, Král králů, Já, truchlivý bůh a v mnoha dalších. Vysílání: 01.9., 16.05 hod., ČT1.

Život s handicapem: Dana a Petra aneb Tiché herečky
Dana a Petra jsou neslyšící kamarádky, které působí v divadle „Neslyším“ v Brně. Toto divadlo založili sami neslyšící studenti. Petra studovala střední pedagogickou školu pro neslyšící a následně výchovnou dramatiku pro neslyšící na JAMU v Brně, při studiu také působila v divadle „Sedm a půl“. Petra dnes působí jako herečka, technik a umělecký šéf v divadle „Neslyším“, které je jediným profesionálním divadlem pro neslyšící v České republice. Kromě práce v divadle také vyučuje dramatickou výchovu na škole v Hradci Králové.
Daniela pochází z neslyšící rodiny. Má ale staršího bratra, který je slyšící. Narodila se v Brně, kde také dodnes žije. Jako dítě navštěvovala MŠ a ZŠ pro sluchově postižené v Brně a následně byla integrována na biskupské gymnázium. Při studiu na JAMU v Brně chodila na představení do divadla „Sedm a půl“, kde se poprvé setkala s Petrou. Daniela také vyučuje hudebně dramatickou výchovu a výtvarnou výchovu ve znakovém jazyce na prvním stupni základní školy a vede zde výuku znakového jazyka pro učitele. Danieliným životním koníčkem je fotografování a její pes. V divadle „Neslyším“ také dodnes společně s Petrou vystupují. Vysílání: 02.9., 19.15 hod., ČT2; Opakování: 04.9., ČT2.

27.8.2012 10:08:38 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 19 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 20. týden

Kudykam

Neobyčejné životy - Vladimír Brabec
Dokumentární portrét populárního herce, výrazné osobnosti Národního div ...celý článek


Divadelní tipy 19. týden

Gérard Depardieu (Cyrano z Bergeraku)

Světák Jan Libíček
Jaký byl ve skutečnosti veselý tlouštík českého filmu? Dokumentem připomínáme náhlý odch ...celý článek


Z první řady... Lída Engelová

Šťovík, pečené brambory

Cesty Lídy Engelové
Dokumentární portrét renomované osobnosti současného českého divadla, která v těchto dn ...celý článek



Časopis 19 - sekce

HUDBA

Zlatá Lýra představí festival jako fenomén doby

Zlatá Lýra (Foto: Slovenský institut - Bara Podola)

Hudební inscenace plná známých hitů a příběhů československých zpěváků a zpěvaček – to je Zlatá Lýra. Ús celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 20. týden

Klackovitý architekt Martin Rajniš

Ztracené poklady Egypta: Záhady egyptské Sfingy
Je stejně tajemná jako slavná. Prozkoumejte minulost jedné celý článek

další články...