zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Mistr uměleckého smaltu Petr Bednář

Petr Bednář. Člověk

autor: Z webu   

Začátkem března byla v galerii Oldřicha Šimáčka ve foyer Moravského divadla Olomouc slavnostně zahájena výstava smaltovaných obrazů Petra Bednáře nazvaná Člověk. Smaltu – prastaré umělecko-řemeslné technice – se programově věnuje nevelký okruh umělců. V České republice se v průběhu minulých desetiletí vyprofilovalo několik výrazných osobností, mezi které patří také výtvarník Petr Bednář.
Výstava nazvaná jednoduše „Člověk“ je výběrem zachycujícím několik období umělcovy tvorby. Díky zkušenostem a důvěrnému dlouholetému poznání složité technologie smaltu dokáže Petr Bednář naplno zužitkovat všechny skrytá bohatství této techniky: mistrně spojuje kov, sklo a oheň, křehkost, bohatství barev, odolnost i neměnnost... Své pojetí světa a vidění přírody a člověka vyjadřuje jasnou, srozumitelně vedenou linií a vysoce kultivovanou výtvarnou zkratkou. Svůj zájem dlouhodobě soustředí na spojení člověka s krásami přírody, na vnitřní prožitek člověka, láká ho také neustálý pohyb a věčný koloběh života a smrti.

Petr Bednář se narodil v roce 1946 v Ostravici a s výtvarným smaltem začal v roce 1972. Svou tvorbu veřejnosti poprvé představil v roce 1976. Tento skromný umělec reprezentoval české smaltérské umění již několikrát na největším mezinárodním setkání smaltérů ve francouzském Limoges, ale i na nejprestižnějších světových přehlídkách tohoto uměleckého žánru v Tokiu nebo německém Coburgu. U nás vystavoval mj. na I. trienále smaltů ve Frýdku-Místku, představil se na velké výstavě v Národním technickém muzeu v Praze a v Poděbradech. Jeho dílo je zastoupeno ve sbírkách řady institucí v zahraničí i u nás (Musée de l´Émail Limoges, Národní technické muzeum Praha, Muzeu Beskyd Frýdek-Místek, Galerie uměleckého smaltu a litiny Frýdlant nad Ostravicí, také v soukromých sbírkách v Evropě). Petr Bednář je jednou z klíčových osobností, které stály při zrodu EMAILARTu, asociace, jejíž smyslem a posláním je oživení a zachování výtvarné tradice smaltu v Pobeskydí. Věnuje se komorní i monumentální tvorbě smaltu, smaltu v architektuře, dále kresbě i malbě. Žije a tvoří ve Frýdlantě nad Ostravicí.
Svou dlouholetou tvorbou položil základ vzniku fenoménu Frýdlantské smaltérské školy, která je charakteristická několika výraznými znaky jako např. využití nových – v Čechách i ve světě běžně nepoužívaných technologických a výtvarných postupů – jako je práce s nerezem, využití podkladového plechu bez základového smaltu a vysokých a strukturovaných vrstev emailu, kolážování, vědomý odklon od dekorativnosti a prvoplánové užitkovosti. Důležitým se stává také humanistický obsah a umělecká výpověď smaltu.

19.3.2007 01:03:53 JoMe | rubrika - Výstavy

Časopis 44 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Janáček Brno 2024

Články v rubrice - Výstavy

Nejkrásnější české knihy 2023 vystaveny v NM

Nejkrásnější české knihy 2023

Syrově uhrančiví Muklové a šlajsny, ilustrovaná historie ragby, Štěpánka Haničincová a Čertík Bertík ve mnohak ...celý článek



Časopis 44 - sekce

HUDBA

Zuzana Stirská a Gospel Time

Zuzana Stirská a Gospel Time

Zuzana Stirská a Gospel Time
Koncert české zpěvačky a herečky, která nedávno oslavila 70. narozeniny (2003) celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Musica Florea sahá opět po romantismu

Dirigent Marek Štryncl

Na posledním říjnovém koncertu orchestru Musica Florea zazní vůbec nejslavnější dílo Bedřicha Smetany, Má vlas celý článek

další články...