zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadelní tipy 1. týden

Tři životy Vladimíra Pucholta

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Jak je důležité míti Filipa
Všichni zbožňují Filipa, nikdo ale přesně neví, kdo to je. Hvězdně obsazená britsko-americká adaptace slavné divadelní hry Oscara Wildea (2001). Hrají: C. Firth, R. Everett, R. Witherspoonová, F. O’Connorová, J. Denchová, E. Fox, T. Wilkinson a další. Režie Oliver Parker. Na sklonku devatenáctého století si dva mladí angličtí gentlemani pohrávají s pravdou, aby do svého poklidného života vnesli trochu vzruchu. John Worthing si vymyslel bratra Filipa, kterého využívá jako záminku, aby mohl v Londýně navštěvovat okouzlující Gwendolene, zatímco jeho přítel Algernon Moncrieff se začne vydávat za Filipa, aby získal srdce Worthingovy krásné schovanky Cecily. Vše se zkomplikuje, když se oba ocitnou pod jednou střechou. A to je ta správná chvíle odhalit, jak je důležité míti Filipa! Filmovou adaptaci Wildeovy nejúspěšnější komedie, uváděné s podtitulem Lehkovážná komedie pro vážné lidi, natočil na přelomu tisíciletí anglický režisér Oliver Parker. V hlavních rolích excelují Colin Firth s Rupertem Everettem, kterým zdatně sekundují Frances O‘Connorová, Reese Witherspoonová a Judi Denchová.
Vysílání: 06.1., 12.05 hod., ČT2
Opakování: 07.1., ČT1

Josef Dvořák
Životní a profesní příběh předního českého herce a osobitého komika, spjatého především s divadlem Semafor (2011). Režie Z. Zemanová. Herec Josef Dvořák (*25. 4. 1942) patří po několik dekád k předním osobnostem jevištního i filmového humoru. Narodil se do živnostenské rodiny a vyučil automechanikem. Již během studií začal hrát v kadaňském ochotnickém souboru. Svůj osobitý herecký talent uplatnil nejprve v Kladivadle a později v divadle Semafor, kde zprvu hrál po boku Jitky Molavcové a Jiřího Suchého. V roce 1990 založil svou vlastní Divadelní společnost Josefa Dvořáka. Ačkoliv Dvořák upřednostňuje především živý kontakt s publikem umocňující jeho komický talent, televizní a filmoví diváci si Josefa Dvořáka jistě pamatují v celé řadě výrazných snímků, inscenací i zábavných estrád. Prostor dostal také v televizních seriálech, například v legendární Nemocnici na kraji města nebo Rozpacích kuchaře Svatopluka. Jedinečnou charakterní roli ztvárnil v televizním snímku Hřbitov pro cizince z roku 1991.
Vysílání: 05.1., 11.05 hod., ČT1
Opakování: 09.1., ČT1

Všechny bitvy Zdeňka Štěpánka
Na jednoho z největších českých herců vzpomínají všichni jeho potomci a mnozí další (2006). Režie P. Kotek. Byl označován za nástupce legendárního Vojana, začínal v kočovných společnostech, jen málokdy byl ochoten hovořit o svých legionářských zážitcích i o svém vztahu k Jaroslavu Haškovi. Dnešní pamětníci si jej vybavují jako jednu z nejvýraznějších osobností vinohradského a později Národního divadla, kde působil až do své smrti. V dokumentu je výrazné místo věnováno i jeho filmové slávě a spolupráci s rozhlasem i televizí, i osudové mezníky vytýčené oběma válkami a společensko-politickým vývojem až do roku 1968. Dokument o Zdeňku Štěpánkovi staví na vzpomínkách přátel a kolegů zasazených do prostředí, která se vztahují k tématu a obrazově jsou podpořené fotografiemi. Výrazně se uplatňují ukázky z archivu České televize, Státního fondu pro podporu České kinematografie a Národního filmového archivu, stejně jako fotodokumentace Divadelního ústavu, ČT a audiovizuální archivy rodiny, účinkujících a přátel. Na svého otce vzpomínají Jana, Martin a Petr Štěpánkovi i nejmladší dcera Kristina Taberyová, vedle nich pak O. Vávra, R. Lukavský, L. Skořepová, J. Hanzlík, P. Taussig, F. Černý a další.
Vysílání: 05.1., 12.30 hod., ČT1

Úsměvy Miroslava Moravce
Dnes J. Hanzlík přivítá herce a dabéra Miroslava Moravce, který se narodil před 85 lety (2002). Režie P. Vantuch. V dnešním pořadu bude hostem Jaromíra Hanzlíka Miroslav Moravec (*6. 1. 1939 – †29. 3. 2009). Povídat si budou o tom, jak se tento oblíbený herec s nezaměnitelným hlasem několikrát hlásil na pražskou DAMU a nebyl přijat, nejprve pro údajný nedostatek talentu, a poté i pro špatnou hlasovou vybavenost. Řeč bud samozřejmě o divadelní práci a chybět nebude celá řada ukázek z filmů i televizních pořadů, které Miroslav Moravec natočil. Známý byl především svým hlasem, který propůjčil Jeanu Maraisovi v řadě historických a romantických filmů, ale také v komediální trilogii o Fantomasovi. Pozornost získal také jako komisař Moulin (Yves Rénier) nebo inspektor Kojak (Telly Savalas), z francouzských herců daboval také J. P. Belmonda nebo A. Delona, slyšet jsme jej mohli také promlouvat jako H. Fondu. Dabing přinesl Moravcovi také ocenění. V letech 1996 a 1997 zvítězil v posluchačské sekci Ceny Františka Filipovského, v roce 2002 pak obdržel Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu.
Vysílání: 06.1., 10.30 hod., ČT1
Opakování: 12.1., ČT1

Hledání ztraceného času: Ze života krále komiků
Karel Čáslavský nám představí ne příliš známé záběry ze života Vlasty Buriana (1993). Režie P. Vantuch. Fenomén českého filmu Karel Čáslavský (1937–2013) a jeho zarputilá trpělivost! To jsou pilíře, na kterých stojí unikátní dílo, které vznikalo mnoho let v České televizi. Karel Čáslavský byl filmový historik, archivář a publicista, který jako jeden z mála u nás dokázal obsáhle reflektovat historické, politické a společenské události. V dnešním díle se podíváme na civilní záběry zachycující život krále komiků – Vlasty Buriana.
Vysílání: 01.1., 07.50 hod., ČT2

Tři životy Vladimíra Pucholta
Dokumentární film o zásadních životních posunech herce, který se na vrcholu popularity rozhodl odejít do zahraničí a stát se dětským lékařem (1995). Scénář a režie M. Slunečko a M. Šmídmajer. Tvůrci dokumentu Miloslav Šmídmajer a Martin Slunečko uvažovali o jeho natočení už v roce 1990. Příležitost se však naskytla, až když kameraman Miroslav Ondříček svého dlouholetého přítele Vladimíra Pucholta přemluvil, a otevřel tak cestu k natáčení, kterému se předtím Pucholt zásadně vyhýbal. A tak takřka po třiceti letech měli diváci možnost znovu pohlédnout do tváře výrazného hereckého představitele filmů československé nové vlny. Vladimír Pucholt byl diváky milován pro své role obyčejných, spontánně reagujících kluků, pro své přirozené herectví hraničící s neherectvím. Jeho "ahój, slyšíš to – ahój" nebo "no co co" se stalo pověstným a citovaným úslovím. Pucholtova stopa ve filmu a na divadle byla krátká (pomineme-li dětské filmy), ale nezapomenutelná. Filmy Černý Petr, Lásky jedné plavovlásky, Starci na chmelu či Svatba jako řemen patří do zlatého fondu české kinematografie a díky nim se Pucholtova tvář stala známou i v zahraničí. A přece se tento talent od boha rozhodl v roce 1967 odjet do Anglie a splnit si svůj sen stát se lékařem. Sám o zásadním životním obratu hovoří ve svém portrétu, který byl symbolicky nazván Tři životy (herce, studenta, lékaře). Dozvíme se v něm, jak si našel cestu před kameru, jak obtížné pro něj bylo začít nový život v Anglii, kde mu výrazně pomohl slavný režisér Lindsay Anderson, i jaké osudy ho čekaly coby pediatra v Anglii a Kanadě. Ke všem kapitolám svého bohatého života se vrací s grácií, lehkostí a nadhledem.
Vysílání: 04.1., 05.15 hod., ČT2
Opakování: 09.1., ČT2

Emma v oblacích
Netradiční portrét malířky, výtvarnice a příležitostné herečky Emmy Srncové. Režie K. Smyczek. Emma Srncová je známá především jako malířka a výtvarnice, ale její životní příběh je protkán mnoha zákoutími, o kterých ovšem dokáže často povídat a glosovat je s humorným nadhledem. Ve svých osmdesáti letech se má za čím ohlížet... Sama nás provází svým životem prostřednictvím konkrétních vzpomínek na mladá léta, tři manžely a tři děti, na období, kdy působila v Černém divadle, na prodělanou rakovinu. Druhou rovinu vyprávění tvoří Emminy popisy a vysvětlení dějů a výjevů v jednotlivých obrazech, jimiž Emma obnažuje do značné míry velkou část svého života i sama sebe. Tak se také nenásilně dostaneme ke spoustě různých postřehů ze setkání, která ji inspirovala a často je potom s nadsázkou humorně, někdy i s nostalgií, namalovala.
Vysílání: 02.1., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 06.1., ČT art

Cirque du Soleil: Volta
Padlý anděl digitálního věku v pouti za nalezením sebe sama, štěstí a vlastní svobody. Představení fenomenálního Slunečního cirkusu ve stylu street art (2017). Ve světě plném lidí zahleděných do svých mobilů, odtržených od ostatních a oděných do banálně šedých cárů existuje fenomenální soutěž Quid Pro Quo, v níž vystupuje ve zlatě lesknoucím se kostýmu modla Waz. Na pódiu je ztělesněním všech ideálů, uvnitř je to však odosobněný mladík, který do show přišel se sny a nadějí, že ve slávě nalezne štěstí a přijetí, neboť se vždycky od ostatních odlišoval svými nápadnými modrými pírky místo vlasů. Ztratil se však v bezbarvé každodennosti a jen vzpomíná na chvíle svého dětství, kdy byl naposledy šťastný. Jednoho dne, když jde po ulici, uzavřen do svých myšlenek, do něj vrazí rozjařená dívka Ela, duhové zjevení na kolečkových bruslích, a ohromí jej svou neskrývanou bezprostředností. Od tohoto momentu je rozhodnut nalézt své ztracené já a začne tím, že opustí soutěž... Původní představení Volta, což v italštině znamená čas nebo obrat, mělo premiéru 20. dubna 2017 na domovské scéně souboru v kanadském Montrealu. Hlavním tématem byla životní proměna člověka s přijetím sebe sama a nalezením vlastní svobody. Vystoupení jednotlivých akrobatů a umělců byla inspirována pouliční kulturou a moderními a extrémními sporty jako parkurem či čísly na BMX. O složení synth-popové hudby byl požádán Anthony Gonzalez, frontman francouzské kapely M83, a o výrazně stylizované kostýmy se postaral módní návrhář Zaldy Goco, známý pro svou spolupráci s Lady Gaga, Gwen Stefani či Michaelem Jacksonem. Ústřední postavu Waze ztělesnil kanadský tanečník Joey Arrigo a hlavními zpěváky se stali Darius Harper a finská zpěvačka a houslistka Camilla Bäckmanová. Představení Volta je také spojováno s tragickou událostí v americké Tampě 17. března 2018, kdy po pádu z šesti metrů zahynul vzdušný akrobat Yann Arnaud.
Vysílání: 06.1., 22.00 hod., ČT art
Opakování: 11.1., ČT art

27.12.2023 11:12:47 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 44 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Hráči (Činoherní klub)

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 45. týden

Miloš Kopecký

Komici na jedničku - Miloš Kopecký
Petr Nárožný a jeho hosté vzpomínají na kariéru výjimečného českého herc ...celý článek


Divadelní tipy 44. týden

Pavel Zedníček

Komici na jedničku - Luděk Sobota
Pozvání Petra Nárožného do Muzea komiků tentokrát přijal skvělý herec a k ...celý článek



Časopis 44 - sekce

HUDBA

Jamie xx představí nové album v Praze

Jamie xx (Foto: Laura Jane Coulson)

Jamie xx – producent, DJ a beatmaker, který pomohl utvářet sound první dekády tohohle tisíciletí, má ven celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Komedie Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky
Je těžké být šťastný? Sally Hawkinsová v hlavní roli britské komedie Mikea Leigha, nominovan celý článek

další články...