zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 24. týden

Příběhy domů: U Hofmanů na Soláni

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Příběhy domů: U Hofmanů na Soláni
Valašský Olymp a jeho bohové i lidé (2008). Režie P. Lokaj. Na kopci, který se proslavil nebývalou koncentrací výtvarníků a dalších umělců, si pořídil dům i malíř Karel Hofman. Koupil ho vlastně po jiném malíři, jemuž rovněž učarovalo Valašsko, a přebudoval ho. Dnes tam žije malířova dcera, rovněž výtvarnice, ale především se dům otevřel návštěvníkům galerie, zájemcům o různé workshopy a vůbec milovníkům tohoto kouta země. Genius loci i domu žije dál.
Vysílání: 14.6., 19.25 hod., ČT2

Za prestižními fasádami – vily včerejška i dneška
Nejen pohodlí, prostor a vizitky prosperity, ale i architektonické hodnoty. Německý dokument z cyklu Umění prostoru (Premiéra). Již více než pět set let se termín „vila“ používá pro velké obytné budovy, které svým obyvatelům nabízejí značné pohodlí. Často umístěné v určité vzdálenosti od města, obklopené zelení a parku podobnými zahradami, představují životní styl, prosperitu a sociální postavení svých majitelů. Ačkoli se pojem ideální vily postupem času měnil, kvalita života spojená s takovými domovy zůstala téměř stejná a vyznačuje se svobodou, prostorností a harmonií. I dnes je pro architekty stále velká motivace projektovat rezidence, které splňují tyto požadavky – například vytvořením úzkého vztahu mezi domem a zahradou, poskytnutím obzvláště krásných výhledů do okolí a intenzivním zaměřením na životní styl svých klientů. Vedle moderních vil vybavených veškerým komfortem je dnes velká poptávka zejména po vilách postavených na počátku 20. století – nejen kvůli jejich historii a reprezentativním fasádám, ale také kvůli jejich zvláštní atmosféře.
Vysílání: 15.6., 15.30 hod., ČT2
Opakování: 18.6., ČT2

Kus dřeva ze stromu (24/26)
S výtvarníkem Martinem Patřičným o kráse dřeva a práci s ním (2008). Připravil B. Ludvík. Dřevo s fialovým zabarvením. Nejpevnější z jehličnatých dřevin. Kdysi používán na luky. Nejstarší tis stojí v Krompachu. Strom s velkou mytologií. Dovolí žena Miluška rozštípnout její tisový špalek? Vnuk Jiří pomáhá s rozštípnutím. Prostřený stůl má pět chodů. První je tis. Jeho dřevo je těžké a tvrdé. Dalším dřevem je jalovec. Opět fialové zabarvení. Dalším dřevem je jedle. Snadno zaměnitelná se smrkem. Řezy vánočním stromečkem. Dalším dřevem je dřevo douglasky. Používá se na podlahy teras. Poslední jehličnan je túje. Rozloučení u krbu s autorskou úvahou Martina Patřičného.
Vysílání: 18.6., 14.25 hod., ČT2
Opakování: 22.6., ČT2

Štíty království českého (6/10) - Hrady dobyté
Středověké hrady sloužily zejména k obraně našeho území. Jaký byl však život našich předků sevřený v jejich opevnění? (2008). Režie R. Sedláček. Český a římský král Václav IV. začal v roce 1411 za Prahou, která už byla čím dál neklidnější, stavět svůj poslední hrad. Nazval ho po sobě – Wenzelstein. Ale historie toto jméno nepřijala a zůstalo mu pouze lidové přízvisko – Nový hrad. Neúspěchy pronásledovaný, už značně neurotický a zdeptaný král tady brzy zemřel. Srazila ho zpráva o pražské defenestraci. O pět měsíců později vzali hrad útokem husité. Čechy se mění ve válečný kotel a řada středověkých sídel se ocitá v obležení. Mezi nimi například legendární hrad Sion, jejž do posledního dechu neohroženě bránil husitský hejtman Jan Roháč z Dubé.
Vysílání: 18.6., 16.25 hod., ČT2

Štíty království českého (7/10) - Čas hojnosti
Středověké hrady sloužily zejména k obraně našeho území. Jaký byl však život našich předků sevřený v jejich opevnění? (2008). Režie R. Sedláček. Další díl nevšedního cyklu výprav do středověku zahájíme návštěvou hradu Roupov, jehož dominantou je nepřehlédnutelný komín dodnes zachované hradní kuchyně. Nad její velikostí se až tají dech a návštěvníkovi ihned naskakuje asociace s peklem, jemuž vévodí obrovský žhnoucí kotel. Nejzachovalejší černou hradní kuchyni u nás si prohlédneme v Jindřichově Hradci, kde se kromě varných kotlů a ohnišť dochovalo i další zajímavé kuchyňské vybavení. Putování zakončíme v hodovní síni na Karlštejně, kde nám naši průvodci povědí pikantní historky z nestřídmých středověkých hostin.
Vysílání: 18.6., 17.20 hod., ČT2

Příběhy domů: Blücherův palác
Zašlý klenot opavského baroka a jeho obyvatelé (2008). Režie A. Koudela. Jedna z nejvýznamnějších barokních památek v historické metropoli českého Slezska má bohatou a pohnutou historii. Původně patřilo místo klášteru svaté Kláry. Někdy na přelomu 14. a 15. století byl postaven dům, který se pak dostal do rukou významného šlechtického rodu a byl zvětšen i přestavěn renesančně. Střídal majitele, dostal konečnou barokní podobu, a jméno získal po rodu, z něhož pocházel slavný maršál, vítěz nad Napoleonem. V domě též přenocoval ruský car. Dnes je v něm po mnoha dalších peripetiích jedno z pracovišť a depozitářů Slezského muzea – a místo dam v šustivých krinolínách najdeme v dosti zdevastovaném paláci sbírky hmyzu i vycpaná zvířata...
Vysílání: 18.6., 19.25 hod., ČT2

Sváteční slovo malíře Daniela Balabána
Blahoslavení všedního dne (Premiéra). Akademický malíř a profesor na Fakultě umění Ostravské univerzity nazval své Sváteční slovo "Blahoslavení všedního dne" a zamýšlí se v něm nad tím, jak se v moderní době stát člověkem blaženým či požehnaným.
Vysílání: 20.6., 11.50 hod., ČT2
Opakování: 20.6., ČT3., 20.6., ČT1., 21.6., ČT1., 24.6., ČT1., 25.6., ČT3

Nejúžasnější díla lidských rukou: Památníky a dominanty
Řada z nejvýznamnějších lidských děl stojí jako působivý symbol. Dominují krajině jako majáky naznačující lidem správný směr. Americký dokumentární cyklus (Premiéra). Nejvýznamnější pomníky a pamětihodnosti jsou svědky lidských dějin, které oslavují lidství, a zároveň nás varují, abychom se poučili z minulých chyb a neopakovali je. Připomínají slavná místa a historické mezníky. Přelomové stavební techniky, umělecké provedení, nadčasový odkaz. Nejlepší z těchto zázraků lidských ruku zároveň otvírají dialog mezi naší minulostí, současností a budoucností. Nejvýznamnější světové pamětihodnosti a monumenty totiž poskytují prostor k různým výkladům, diskusím a složitým úvahám, takže přestávají být pouhými stavbami a začínají před našima očima ožívat.
Vysílání: 20.6., 15.55 hod., ČT2
Opakování: 23.6., ČT2., 25.6., ČT2

Příběh Sudkovy kamery
Fotografický aparát, který dokáže život nejen zachytit, ale i změnit (1996). Režie A. Kisil. "Já se chystal, že budu Sudkovi pomáhat. Už přicházel. Aparát měl již na stativu a obé nesl na levém rameni, na kterém měl ještě řemen těžké kabely. Aparát měl již starý a nemoderní, chválil si jej však a byl mu dlouhá léta věrný." Tak vzpomíná básník Jaroslav Seifert na Josefa Sudka. Tento klasik české fotografie nešel s dobou, ale i proto po sobě zanechal nejen stovky nádherných snímků, ale též několik stařičkých aparátů. Jeho přáním bylo, aby neskončily v muzeu nebo v bazaru. Chtěl, aby dál žily svůj pracovitý život. Jeho přání se zčásti vyplnilo. Jeden z deskových aparátů se dostal do rukou Jana Reicha, který jeho prostřednictvím zachycoval proměny české krajiny.
Vysílání: 14.6., 08.40 hod., ČT3
Opakování: 14.6., ČT3

Příběh anděla
O pohnutých osudech jedné fresky odsouzené k zapomnění (1997). Režie M. Hošt. Tam, kde se odedávna křížily v tehdy ještě samostatné obci Smíchov dvě důležité cesty, byl postaven v polovině minulého století zájezdní hostinec. V tympanonu nad prvním patrem stavby zářila freska zlatého anděla. Říká se, že jejím autorem byl malíř Václav Brožík, který prý pro smíchovský divadelní spolek sídlící ve zdejším hostinci maloval v mládí kulisy. Zlatý anděl ze své výše déle jak sto let pozoroval běh života uprostřed rychle se rozvíjející obce, která se brzy stala součástí města Prahy. A pak přišel den, kdy měl anděl zmizet. Na místě hostince vyrostla stanice metra, která dostala jméno Moskevská. Namísto fresky nebeského posla měli lidé obdivovat mozaiku moskevského Kremlu. Anděl, jakožto ideově nevhodná bytost, byl odsouzen k zapomnění. Jenže k tomu nikdy nedošlo. Freska samotná nebyla odstřelena spolu s domem, který zdobila. Díky péči restaurátorů se ji na prahu nového milénia podařilo vrátit do nové budovy dominující proslulé křižovatce, které se ani v dobách družby se Sovětským svazem u místních neřeklo jinak než Anděl.
Vysílání: 15.6., 09.00 hod., ČT3
Opakování: 15.6., ČT3

V. V. Štech vypravuje a vzpomíná - O Janu Štursovi
Vyprávění o osobě a díle klíčového průkopníka našeho moderního sochařství. Vzpomínkový cyklus významného historika umění a důvěrného znalce zmizelé Prahy (1969). Režie M. Lang. V dalších dílech cyklu bude Václav Vilém Štech, jeden z nestorů naší kunsthistorie, vzpomínat na výrazné představitele našeho předválečného umění. Díky tomu, že se s nimi osobně setkával a dokázal plně docenit i poutavě přiblížit hodnotu jejich díla, se podařilo na kameru zachytit cenná a dodnes pozoruhodná svědectví.
Dnešní vzpomínkové setkání s profesorem Štechem bude věnováno jedné z největších osobností českého sochařství, kterou mnozí nazývají géniem. Jan Štursa se vymykal své generaci již tím, že se rozhodl vrátit k nepoddajnému kameni a svádět s ním umělecké zápasy, stejně jako jím obdivovaní renesanční mistři. Zprvu se zaměřoval vzhledem ke zvolenému materiálu na fyzickou povahu lidského těla, po zkušenostech z první světové války se však jeho tvorba pronikavě měnila. Usilovně hledal duchovní a citové vyjádření v kontaktu s viděnou realitou, což se projevilo na působivé podobě jeho válečných pomníků i v jedinečně výstižných portrétech slavných osobností. Pro profesora Štecha Štursova osobnost neměla následníka a sám byl svědkem jeho neodvratné cesty k předčasnému odchodu ve věku pouhých 45 let. Pro české umění to byla nezacelitelná ztráta.
Vysílání: 16.6., 08.30 hod., ČT3
Opakování: 16.6., ČT3

Po Karlově mostě s prof. Františkem Dvořákem
Zastavení s Jeronýmem a Janem Bedřichem Kohlovými (2002). Kamera a režie J. Hojtaš. Jeroným Kohl vytvořil dvě sochy zdobící Karlův most ve svých sedmašedesáti letech. Jsou zasvěceny sv. Augustinovi a sv. Mikuláši Torentinskému. Jeho "vyženěný" a později vyděděný syn Jan Bedřich Kohl byl první pražský sochař a to proto, že všichni ostatní před ním, včetně jeho nevlastního otce, byli vyučení řezbáři a k sochařině se dostali až v průběhu let. Jan Bedřich Kohl na Karlově mostě žádné dílo nezanechal, ale je autorem vodních soch v Kuksu či postav na průčelí pražské Lorety. K vrcholným dílům jeho otce patří i dvě proslulé fontány – Slavatovská a kašna na druhém nádvoří Pražského hradu. Výtvory obou umělců patřily ve své době k nejvyšším hodnotám sochařské práce ve střední Evropě.
Vysílání: 16.6., 10.00 hod., ČT3
Opakování: 19.6., ČT3

Po Karlově mostě s prof. Františkem Dvořákem
Zastavení s Michalem Bernardem Mandelem (2002). Kamera a režie J. Hojtaš. Dnes se na Karlově mostě zastavíme u jediné mramorové sochy vrcholného baroka, která byla převezena až ze Salcburku. Je to socha sv. Filipa Benicia, kterou vytvořil sochař českého původu Michal Bernard Mandel v roce 1711. V tomto dílu nás poučí i Tomáš Halík, který v souvislosti se sochařskou galerií na Karlově mostě bude hovořit o významu svatořečení místních patronů, jež v době formování národních států představovalo vstupenku do Evropy. Na závěr se pan profesor Dvořák bude věnovat zapomenuté návštěvě nejvýznamnějšího malíře 19. století Williama Turnera v Praze. Českou metropoli navštívil v roce 1833 a během procházek nakreslil několik skic, na nichž samozřejmě nechybí ani Karlův most.
Vysílání: 17.6., 09.55 hod., ČT3
Opakování: 20.6., ČT3

V. V. Štech vypravuje a vzpomíná - O Mikoláši Alšovi
Vyprávění profesora Štecha o ve své době nedoceněné samorostlé osobnosti našeho malířství. Vzpomínkový cyklus významného historika umění a důvěrného znalce zmizelé Prahy (1969). Režie M. Lang. V dalších dílech cyklu bude Václav Vilém Štech, jeden z nestorů naší kunsthistorie, vzpomínat na výrazné představitele našeho předválečného umění. Díky tomu, že se s nimi osobně setkával a dokázal plně docenit i poutavě přiblížit hodnotu jejich díla, se podařilo na kameru zachytit cenná a dodnes pozoruhodná svědectví.
V dnešním díle profesor Štech zavzpomíná na velkého českého malíře Mikoláše Alše. Připomene vlivy, které formovaly jeho obrazotvornost v jeho jihočeském rodišti, kam se po celý život rád vracel. Především v pozdější době byla pro umělce Praha vyhnanstvím a žil v ní uzavřený sám v sobě, roztrpčený z nedocenění jeho díla. Alšovy práce pro Národní divadlo musely být přepracovány jinými umělci, neboť se svým zemitým mýtickým charakterem nepotkávaly s kosmopolitní představou architekta Zítka. Kvůli odmítání dobovými estetiky byl Aleš odkázán na příležitostné práce, především výzdobu průčelí domů a ilustrace v časopisech a kalendářích. S profesorem se vyprávíme z jihočeské krajiny i do Turska, kde došlo k objevení českého dávnověku, z něhož vyrůstal Alšův epický cyklus lunet Vlast i jeho smysl pro vnímání souvislostí v našich dějinách. Díky poutavému vyprávění i Štechovým vlastním vzpomínkám na Alšovu osobnost před námi vyrůstá živý a trpký portrét člověka, jemuž národ zůstal v jeho době mnoho dlužen.
Vysílání: 18.6., 08.30 hod., ČT3
Opakování: 18.6., ČT3

V takový krásný společnosti
Vlastimil Brodský v zamyšlení nad malířstvím (2000). Režie J. Eisner. Přední český herec Vlastimil Brodský se tentokrát zamyslí nad svým vztahem k výtvarnému umění, konkrétně k malířství, které mu bylo vždy blízké. Brodský udržoval také přátelství s řadou vynikajících malířů, na které s milým humorem zavzpomíná.
Vysílání: 18.6., 16.05 hod., ČT3
Opakování: 19.6., ČT3., 21.6., ČT3

Artmix
Červnový měsíčník o vizuálním umění je letní pozvánkou do znovuotevřených galerií. Výstava v Kampusu Hybernská, nazvaná Milan Kunc / Za hranicí představivosti, nás inspirovala k natočení portrétu mezinárodního umělce celosvětového významu. Milan Kunc se vrátil před 17 lety do Prahy a jeho tvorba je stále aktuální. Režie J. Chytilová (Premiéra). Znovuotevření galerijních prostor uvítali nejen umělci, ale všichni obdivovatelé dobrého vizuálního umění. Zásadní souborná výstava je v Kampusu Hybernská, která přináší průřez mnohostrannou prací jedné z nejvýznamnějších osobností soudobého evropského umění. Milan Kunc náleží k hlavním zástupcům nové vlny malířství z přelomu sedmdesátých a osmdesátých let minulého století. Z politických důvodů emigroval v roce 1969 do tehdejšího Západního Německa, kde byl okamžitě pro svůj talent přijat na věhlasnou düsseldorfskou Akademii, na které studoval nejprve u Josepha Beuyse a u Gerharda Richtera. Záhy si vytvořil svébytný malířský styl, navazující na starší i novější umění a zároveň se bezprostředně vyjadřující k současnosti. Stojí za pojmy jako je „trapný realismus“ a „ost-pop", jakési východoevropské parafráze pop artu, v níž pracoval se symboly a obrazovými schématy komunistické totalitní ideologie. Postupně však tyto persifláže opustil a jeho postmoderní alegorie se proměnily v osobní verzi klasicismu, kde kritické hledisko ustoupilo pozitivním obsahům a obraz zbaven všech mimovýtvarných aspektů se stal estetickým zážitkem an sich, jak to formuloval historik umění Marcel Fišer. Artmix plus přinese přehlídku nejzajímavějších vizuálních událostí na domácí scéně.
Vysílání: 17.6., 23.15 hod., ČT art
Opakování: 21.6., ČT art

7.6.2021 17:06:22 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bílá voda (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Literární tipy 12. týden

Příběhy rukopisů: Bídníci Victora Huga

Úsměvy Bohumila Hrabala
Jaromír Hanzlík skrze filmové ukázky připomíná osobnost a tvorbu spisovatele Bohumi ...celý článek


Bohumil Hrabal legendární spisovatel

Hrabalova chata
Legendární chata slavného spisovatele prochází rekonstrukcí. Středočeský kraj koupil chatu ...celý článek


Filmové tipy 13. týden

Poslední závod

Poslední závod
Krkonoše, 1913. Schyluje se k lyžařskému závodu na 50 kilometrů, v němž se Češi poprvé utkaj ...celý článek


Filmové tipy 12. týden

Andělské oči

Teroristka
Iva Janžurová v titulní roli černé komedie o tom, že westernoví hrdinové ještě nevymřeli. Koprod ...celý článek


Oceňovaný film Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod
Život mladých Pařížanů bojujících o své místo na slunci. Francouzský film oceněný Zlatou p ...celý článek


Filmový portrét Anny Kareninové

Anna Kareninová (Je nalezena tím, koho hledá)

Je nalezena tím, koho hledá
Filmový portrét ceněné české překladatelky Anny Kareninové, která zítra slaví s ...celý článek


Leni Riefenstahlová – konec mýtu

Leni Riefenstahlová

Leni Riefenstahlová – konec mýtu
Nejkontroverznější filmařka všech dob dala svůj velký talent k dispo ...celý článek


Výtvarné tipy 13. týden

Za zvukem valašského dřeva

Velechrám v Ulmu – nejvyšší kostel světa
Staleté osudy a současný život výjimečné gotické stavby. Něm ...celý článek


Výtvarné tipy 12. týden

Jaroslav Plesl (Skryté skvosty II. )

Skryté skvosty II. (3/10) - Zlatá Koruna
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a ...celý článek


Velikáni filmu... Franco Zeffirelli

Ch. Gainsbourgová (Jana Eyrová)

Jana Eyrová
Chtěli z ní vychovat poslušnou ovci. Vyrostla v sebevědomou mladou ženu. Britský koprodukční fi ...celý článek



Časopis 13 - sekce

HUDBA

Hudební tipy 12. týden

Richard Müller: čierna labuť, biela vrana

Hej mistře basů
Velkolepý koncert v pražské Lucerně k poctě legendárního kapelníka, skladatele, zpěváka a p celý článek

další články...