zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 45. týden

Dvě jubilea Jana Zrzavého

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Paláce 1. republiky na nábřeží Vltavy - Mánes
Architektonické hodnoty reprezentativních budov, které se po vzniku Československa postavily Vltavě čelem (2009). Režie P. Kudela. Na místě jedné z nejpůsobivějších funkcionalistických staveb na vltavském nábřeží dříve stály mlýny a vodárna, z které už zůstala jenom starobylá věž. Když zde byla podle projektu architekta Otakara Novotného postavena spolková budova Mánes, vzbudila na jedné straně obdiv funkcionalistů, na druhé straně kritiku odpůrců, kteří prohlašovali: "Byly dlouho spory o tom, která budova jest v Praze nejošklivější, a nyní jest to vyjasněno: je to budova spolková Mánes." My však dnes důvtipně situovanou stavbu obdivujeme, stejně jako umělecká díla, která v ní můžeme spatřit.
Vysílání: 02.11., 14.35 hod., ČT2
Opakování: 04.11., ČT2

Rozluštěné poklady: Záhada vikinské hrobky
Průlomový archeologický průzkum ve Fregerslev přinesl vzácné nálezy, jež nutí vědce podívat se na sklonek vikinské doby v novém světle. Dokumentární cyklus BBC. Vikinských bojovníků s nezkrotnou touhou dobývat se obával celý západní svět. Jenže přibližně před tisícem let tito obávání válečníci zmizeli z dějin. Co nakonec udolalo zdánlivě neporazitelný národ? Průlomový archeologický průzkum ve Fregerslev odhaluje, jak se vikinský svět zhroutil, a jakou roli v tom zřejmě sehrálo nové náboženství, které nakonec vytlačilo pohanskou víru. Dokumentární cyklus BBC rozkrývá záhady starověkého světa.
Vysílání: 03.11., 14.10 hod., ČT2
Opakování: 06.11., ČT2., 09.11., ČT2

Sto divů světa (11/13)
Paříž, chrám v Dendeře, Palenque, Victoria Peak, Hoi An, Hampi, Sacré-Coeur. Unikáty ze seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Paříž přiláká každoročně kolem třiceti milionů návštěvníků, kteří zamíří k osmnácti stům budovám či architektonickým prvkům zařazeným na seznam historických památek UNESCO. Chrám Dendera leží v Egyptě na západním břehu Nilu, asi pětašedesát kilometrů severně od Luxoru. Dokončen byl v římském období za vlády císaře Nerona, kolem roku 60 našeho letopočtu. Palenque je předkolumbovské město založené kolem roku 100 před naším letopočtem, ležící v mexickém státě Chiapas. Proslavilo se svým architektonickým a sochařským dědictvím. Hongkong je nejbohatší ze všech čínských měst a současně představuje finanční i obchodní centrum světového významu. Od prvního století našeho letopočtu bylo město Hoi An důležitým centrem, ležícím na námořních hedvábných stezkách. Indie patří k nejstarším kolébkám civilizace na světě. Už sedm tisíc let se na subkontinentu střídají velké říše a zrodila se zde čtyři významná náboženství: hinduismus, džinismus, buddhismus a sikhismus. Bazilika Sacré-Coeur Nejsvětějšího srdce Ježíšova se tyčí na vrcholu kopce Montmartre. Kdo chce do baziliky vstoupit, musí nejprve – po vzoru prvních poutníků – vystoupat po majestátním schodišti. Odměnou mu bude nezapomenutelné panorama Paříže.
Vysílání: 04.11., 14.40 hod., ČT2
Opakování: 05.11., ČT2

Raymond Loewy, designér amerického snu
Portrét francouzského designéra, který svou prací dobyl Ameriku. Francouzský dokument. Raymond Loewy byl jedním z největších průmyslových designérů historie tohoto oboru. Byl průkopníkem nových postupů při navrhování nových výrobků a grafických návrhů. Jako první kladl důraz na potřeby spotřebitele. Stal se tak vyhledávaným odborníkem, který dokázal uspokojit přání klientů z různých oborů. I proto se traduje, že Raymond Loewy byl jediným designérem, který mohl projet Ameriku v autě, vlaku, autobusu i letadle, které sám navrhl. Velké firmy s ním spolupracovaly, aby jejich logo pomohl dostat do povědomí všech zákazníků. Jeho kvality dokazuje i šíře jeho prací. Obracely se na něj nejen automobilky či letecké společnosti, ale třeba také nápojové koncerny a tabákové firmy. Svou práci odvedl i pro amerického prezidenta, kterému pomohl vylepšit jeho letadlo. Bohužel následná dohoda s vládou USA stála za koncem jeho úspěšné kariéry. Francouzský dokument díky osobním výpovědím kolegů a odborníků přináší ucelený pohled na kariéru Raymonda Loewyho.
Vysílání: 02.11., 22.30 hod., ČT art

Artmix
V listopadovém vydání měsíčníku o vizuálním umění se podíváme do Olomouce, kde vznikla nedávno nová platforma pro umění Telegraph gallery. O jejím programu i o současné výstavě Ivana Pinkavy budeme hovořit s jejím zakladatelem Robertem Runtákem. Režie J. Chytilová (Premiéra). Olomoucká Telegraph gallery je součástí multifunkčního prostoru Telegraph. V něm se má spojovat umění a byznys, vedle výstavních prostor nabízí také rezidenční pobyty pro vybrané umělce a další kulturní aktivity. Jak se propojení daří, se podíváme nedlouho po dokončení posledních stavebních úprav staré továrny na telegrafy a telefony. Současnou výstavu fotografií Ivany Pinkavy s názvem Dvojná vazba představíme v Telegraph gallery společně s autorem, který vybral své starší i nejnovější práce s důrazem na jejich vývoj a vzájemný dialog. Artmix plus přinese jako vždy nejzajímavější vizuální události na české scéně.
Vysílání: 04.11., 23.00 hod., ČT art
Opakování: 09.11., ČT art

Dvě jubilea Jana Zrzavého
V roce 1976 natočila tehdy začínající filmařka Helena Třeštíková pozoruhodný portrét významného představitele našeho výtvarného umění Jana Zrzavého, jehož 130. výročí narození si v těchto dnech připomínáme. Jan Zrzavý (*5. 11. 1890 – †12. 10. 1977), malíř nezaměnitelného stylu, jehož snově lyrické obrazy byly vždy nadčasové a ani po dekádách od svého vzniku neztrácejí na přitažlivosti. Helena Třeštíková, začínající dokumentaristka, dostala mimořádnou příležitost "starého pána" rok před smrtí natočit. Musela to být těžká práce, protože o Janu Zrzavém se vědělo, že skoro nikdy nemluví a už vůbec ne na kameru. Naštěstí byla u natáčení sdílná i paní Dolenská, na den a rok stejně stará, kterou s malířem pojilo důvěrné sedmdesátileté přátelství. Často za ním chodila do ateliéru, aby ji maloval. A pak samozřejmě autorka nechala mluvit za sebe samotné obrazy, které mají samy o sobě pozoruhodnou výpovědní hodnotu skrytou pod povrchem tahů štětcem.
Vysílání: 05.11., 23.45 hod., ČT art
Opakování: 07.11., ČT art

29.10.2020 13:10:41 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bílá voda (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Výtvarné tipy 12. týden

Jaroslav Plesl (Skryté skvosty II. )

Skryté skvosty II. (3/10) - Zlatá Koruna
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a ...celý článek


Leni Riefenstahlová – konec mýtu

Leni Riefenstahlová

Leni Riefenstahlová – konec mýtu
Nejkontroverznější filmařka všech dob dala svůj velký talent k dispo ...celý článek


Filmové tipy 12. týden

Andělské oči

Teroristka
Iva Janžurová v titulní roli černé komedie o tom, že westernoví hrdinové ještě nevymřeli. Koprod ...celý článek


Literární tipy 12. týden

Příběhy rukopisů: Bídníci Victora Huga

Úsměvy Bohumila Hrabala
Jaromír Hanzlík skrze filmové ukázky připomíná osobnost a tvorbu spisovatele Bohumi ...celý článek


Bohumil Hrabal legendární spisovatel

Hrabalova chata
Legendární chata slavného spisovatele prochází rekonstrukcí. Středočeský kraj koupil chatu ...celý článek


Filmový portrét Anny Kareninové

Anna Kareninová (Je nalezena tím, koho hledá)

Je nalezena tím, koho hledá
Filmový portrét ceněné české překladatelky Anny Kareninové, která zítra slaví s ...celý článek


Oceňovaný film Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod
Život mladých Pařížanů bojujících o své místo na slunci. Francouzský film oceněný Zlatou p ...celý článek


Filmové tipy 13. týden

Poslední závod

Poslední závod
Krkonoše, 1913. Schyluje se k lyžařskému závodu na 50 kilometrů, v němž se Češi poprvé utkaj ...celý článek


Výtvarné tipy 13. týden

Za zvukem valašského dřeva

Velechrám v Ulmu – nejvyšší kostel světa
Staleté osudy a současný život výjimečné gotické stavby. Něm ...celý článek


Velikáni filmu... Franco Zeffirelli

Ch. Gainsbourgová (Jana Eyrová)

Jana Eyrová
Chtěli z ní vychovat poslušnou ovci. Vyrostla v sebevědomou mladou ženu. Britský koprodukční fi ...celý článek



Časopis 13 - sekce