zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Kino art prázdninové filmové tipy

Benicio del Toro (Jimmy P.)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Tváří v tvář
Studie ženy, které se po pokusu o znásilnění začnou vracet dlouho potlačované strachy. Švédský film (1975). Hrají: L. Ullmannová, E. Josephson, G. Björnstrand a další. Scénář a režie Ingmar Bergman (V původním znění s titulky). Liv Ullmannová hraje psychiatričku Jenny Isaksonovou, které se po děsivé zkušenosti se sexuálním násilím vracejí dávné, potlačené úzkosti a strachy. O těch vypráví svému příteli lékaři, s nímž se snaží najít mezi těmito vjemy určitou spojitost a především pak cestu ven. Bergman zde používá svůj oblíbený motiv snu, kdy se snící osoby snaží zmocnit nenechavé ruce potřebných, ohyzděných nebo mrtvých osob. Snímek pak ve výsledku funguje jako psychoanalytický ponor do zmučené duše, kdy se stírají hranice mezi realitou, představami a vzpomínkami. „Myslíš, že jsme armáda citových mrzáků, kteří bloudí kolem a volají na sebe nesrozumitelná slova a nahánějí si strach?“ ptá se v jeden moment hrdinka. Odpověď – jak bývá u Bergmana zvykem – chybí, zato palčivé otázky zůstávají. Tváří v tvář stojí především na strhujícím herectví Liv Ullmannové, přičemž role Jenny patří k jejím nejlepším výkonům.
Vysílání: 29.7., 22.30 hod., ČT art

Jimmy P.
Benicio del Toro a Mathieu Amalric ve strhujícím dramatu válečného veterána a jeho lékaře. Francouzsko-americký film (2013). Dále hrají: G. McKeeová, L. Pine, J. Cross a další. Režie Arnaud Desplechin (V anglickém znění s titulky). Filmový klub České televize přináší malý portrét významného francouzského autorského režiséra Arnauda Desplechina, ve kterém uvedeme jeho filmy Jimmy P. (2013) a Tři vzpomínky (2015). Film Arnauda Desplechina je pozoruhodnou sondou do pozapomenuté kapitoly z dějin psychiatrie a zároveň hereckým koncertem představitelů dvou na první pohled nesourodých hrdinů: Benicia del Tora v roli indiána Jimmyho a Mathieua Amalrica jako jeho lékaře Devereuxe. Je polovina padesátých let. Americký indián Jimmy Picard (Benicio del Toro), který za druhé světové války bojoval v Evropě, trpí od návratu domů chvilkovými závratěmi, dočasnou slepotou, ztrátou sluchu. Lékaři ale nedokáží najít žádné fyzické příčiny. Do nemocnice pro válečné veterány proto povolají francouzského psychoanalytika, antropologa a odborníka na kulturu původních obyvatel Ameriky Georgese Devereuxe (Mathieu Amalric). Devereux se s Jimmy Picardem společně pustí do odhalování příčin Picardova stavu. Devereux se tak zapíše do dějin psychologie jako ten, kdo definoval post-traumatický syndrom, postihující válečné veterány. Film vznikl na motivy práce Georgese Devreuxe, který popsal svou práci se svým prvním pacientem, indiánským veteránem druhé světové války. Je to obraz odborného a hluboce lidského přístupu k člověku zasaženého post-traumatickými poruchami způsobenými rodinnými vztahy, zážitky v dětství, konfrontací etnického původu s kulturou bílé Ameriky a traumaty z války. Georges Devereux (1908–1985) byl významný psycholog a antropolog, jeden ze zakladatelů etnopsychoanalýzy.
Vysílání: 30.7., 21.50 hod., ČT art

Withnail a já
Bohatýrská cesta z města i melancholické ohlédnutí za celou jednou epochou v kultovní britské komedii Bruce Robinsona (1986). Hrají: R. E. Grant, P. McGann, R. Griffiths, R. Brown, E. Tagoe, M. Elphick a další. Režie Bruce Robinson (V anglickém znění s titulky). Píše se rok 1969. Dva nezaměstnaní herci Withnail a Marwood se rozhodnou vyrazit z bezútěšného, studeného Londýna na venkov, kde má Withnailův homosexuální strýc chatu. Vybaveni jen iluzemi o blahodárnosti pobytu na čerstvém vzduchu, černým humorem a nezbytnou zásobou alkoholu zjistí, že jejich schopnosti přežít zde vlastními silami jsou prakticky nulové. Nečekaně mnohovrstevnatý film o uhrančivosti dekadence a nevázanosti, ale také o nevyhnutelném konci a vystřízlivění, je mnohem více než jen kultovní britská komedie pro studentské publikum, oplývající hláškami a surreálními sekvencemi. Snímek grandiózně navozuje dojem drogově a alkoholově rozklížené reality, a to bez křiklavé vizuální stylizace, ale čistě dialogy, hereckým projevem a diskontinuitou sekvencí. Vyprávění postupně krystalizuje do melancholického pojednání o neodvratném procitnutí do reality. Hořkosladký závěr pak s grácií i zármutkem naznačuje, že Withnail a já nebyl jen o chaotickém konci jednoho desetiletí, ale také o vztahu, v jehož základech bylo možná něco víc než jen pouhé materiální sdílení jednoho bytu. Předlohou pro postavu Withnaila byl britský herec Vivian MacKerrell, se kterým režisér filmu sdílel byt v londýnské čtvrti Camden. U nás nepříliš známý snímek, jenž se po zásluze řadí mezi britské filmové skvosty, vznikl v produkci společnosti HandMade Films, kterou původně založil ex-Beatle George Harrison, aby mohl financovat vznik další nestárnoucí britské klasiky Život Briana.
Vysílání: 02.8., 22.00 hod., ČT art

22.7.2019 12:07:36 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Výtvarné tipy 18. týden

Tutanchamonova tajemství

Skryté skvosty II. (9/10) - Uherčice
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a o č ...celý článek


Literární tipy 18. týden

Vita a Virginia

Tajemství života KHM
Pátrání po nevyjasněných záhadách v životě básníka Karla Hynka Máchy (2010). Režie I. ...celý článek


Svěrákova hořká komedie o válečných letech

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Dustin Hoffman (Maratónec)

Maratónec
Dustin Hoffman a Laurence Olivier jsou protivníci na život a na smrt. Americký film (1976). Dále ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek



Časopis 17 - sekce

DIVADLO

Divadelní tipy 18. týden

Spálená 16 (Studio Ypsilon)

Jári
Policejní rada Vacátko z legendárního seriálu Hříšní lidé Města pražského, herec Jaroslav Marvan, od j celý článek

další články...

HUDBA

Pet Shop Boys: Nonetheless

Přebal alba

Legenda taneční a elektropopové hudby. Britské duo Pet Shop Boys proslulo už koncem osmdesátých let, kdy vydal celý článek

další články...